سه شنبه 21 مرداد 1399
مراسم رونمایی مستند «بهت میاد» برگزار شد

یادگاری: موضوعاتی همچون «مد» در سیاست‌گذاری فرهنگی نادیده گرفته می‌شود

مراسم رونمایی مستند «بهت میاد»
    -     کد خبر: 3019
    -     تاريخ انتشار : 1396/9/14|11:40
مستند «بهت میاد» به کارگردانی محمدحسن یادگاری از تولیدات مرکز مستند سوره در حوزه هنری رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم رونمایی از مستند «بهت میاد» با حضور جمعی از عوامل تولید این مستند، دوشنبه ۱۳ آذر در حوزه هنری برگزار شد. محمدحسن یادگاری کارگردان و نویسنده این مستند، پیش از اکران تازه‌ترین اثر خود، در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از این که رونمایی و تولید پروژه مستند «بهت میاد» با همکاری مرکز مستند سوره حوزه هنری انجام شد، اظهار کرد: از ابتدا علاقه‌مند بودیم حوزه هنری را به عنوان تهیه کننده و حامی پروژه انتخاب کنیم. نوع برخورد سیاست‌گذارانه با مسائلی همچون مد، زیبایی، آرایش و حجاب، مدلی است که در شرایط چند دهه اخیر تعیین و تکلیف نشده و خط قرمزها به‌درستی مشخص نیست و برای اینکه بتوانیم حمایت کننده ای پیدا کنیم که بتوان راحت‌تر با آن کار کرد، علاقه مند به همکاری با حوزه هنری شدیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر شنیده‌ام که برای پخش این مستند در تلویزیون با مشکل مواجه هستیم و ممکن است فیلم قابل پخش نباشد. به همین دلیل باید با مدل‌های پخش دیگری همچون اکران در جشنواره‌ها و فروش اینترنتی این فیلم را به مخاطب برسانیم.

یادگاری درباره شیوه تولید این مستند نیز گفت: مستند «بهت میاد» به شکل پژوهش‌محور تولید شد و می توانیم این مستند را به کتاب تبدیل کنیم. روی حوزه ای دست گذاشتیم که به لحاظ تاریخی پژوهش چندانی بر روی این موضوع صورت نگرفته بود و این کار ما را سخت می‌کرد. در بسیاری از مراحل تولید مستند، روی تاریخ شفاهی و خاطرات ذهنی سوژه‌ها تمرکز داشتیم و توانستیم اطلاعات خوبی را جمع‌آوری کنیم. سیر تاریخی مد و اثرگذاری های مد و تعریف زیبایی و اینکه در هر دوره‌ای زیبایی چه چیزی تعریف شده است نیز از جمله محورهای پژوهشی کار ما بود.

این مستندساز خاطرنشان کرد: متاسفانه موضوعات اجتماعی و فرهنگی مانند موضوعی که مشاهده می کنید، به لحاظ حمایتی نادیده گرفته می شوند. در حالی که این سوژه‌ها، موضوعات اصلی و دغدغه ای جامعه امروز ما هستند که به آن ها بی توجهی می شود. من می توانم موضوعات ساده تر و روزمره ای را برای خلق مستند انتخاب کنم، اما مسئله اصلی جامعه چیزهای دیگری است. توجه به این‌گونه موضوعات سرمایه‌گذاری خاص خود را می طلبد و نگاه جدی تری را نیاز دارد. در جامعه و سیستم های دولتی و حکومتی خیلی ضعف داریم و مسائل فرهنگی کاملا نادیده گرفته می شوند و آثار روتین و رانتی راحت تر تولید می شود. دلمان می سوزد و دوست داریم کار خوبی تولید کنیم و برای جامعه اثرگذار باشیم.

وی در پایان اظهار داشت: از همسرم، شیرین معصومی که پژوهشگر و مدیر تولید مستند «بهت میاد» بودند تشکر می کنم. همچنین از محسن یزدی مدیر مرکز مستند سوره حوزه هنری که از ما حمایت کرد و سر پروژه ایستاد و کمک کرد که به سرانجام برسد تشکر می‌کنم؛ چرا که معمول این است که چنین پروژه هایی وقتی با مشکلی مواجه می شود، آن ها را کنار می گذارند و به شخص دیگری اعتماد می شود. آقای یزدی ایستادند و ایشان نشان دادند که می توانند به حق رشد کنند.

معصومی: هیچ معیاری برای نوع پوشش در کشورمان نداریم

در ادامه این مراسم شیرین معصومی، مدیر تولید و پژوهشگر مستند «بهت میاد» با بیان اینکه طرح اولیه مستند به سال 90 و 91 بر می گردد، عنوان کرد: این مستند پژوهش بسیار سختی داشت. من در رشته حقوق تحصیل کرده‌ام و در مقاطع مختلف تحصیلی و دانشگاهی، دانش آموزان و دانشجویانی داشته‌ام. وقتی از  خانم‌ها می پرسیدم که دغدغه شان در زندگی چیست، اغلب این دغدغه را داشتند که خوب به نظر می رسند یا نه.

وی افزود: هیچ معیاری برای نوع پوشش در کشورمان نداریم و به جرئت می توانم بگویم پوشش اسلامی ایرانی را تا به حال بسیار کم دیده‌ام. سیاست‌گذاران فرهنگی تا به حال آنقدر که باید به این‌گونه مسائل توجه نکرده‌اند و در این راستا دلسوزی نداشته‌اند. کسانی که جوانان را از برخی پوشش‌ها نهی می‌کنند باید بتوانند الگوهای مناسب ارائه دهند و به عنوان جایگزین بگویند که از چه نوع پوششی استفاده کنند.

این پژوهشگر تصریح کرد: برای تولید مستند «بهت میاد»، 2 برابر مصاحبه‌هایی که در نسخه نهایی مستند دیده می‌شود، با افراد و سوژه‌ها، مصاحبه گرفته‌ایم و میزان پژوهش‌های انجام شده، 3 برابر چیزی است که در مستند دیده می شود. البته خیلی‌ها هم برای مصاحبه حاضر نشدند و جا زدند، چرا که حرفی برای گفتن نداشتند. وقتی هم که به مراجع دینی رجوع کردیم، پاسخ دادند که در این زمینه می‌توان به قرآن رجوع کرد. در حالی که باید صریح‌تر و دقیق‌تر پاسخی به‌ویژه برای نسل جوان داشته باشیم.

معصومی با بیان اینکه مستند «بهت میاد» را به گونه‌ای پیش بردیم که برای مسئولان دغدغه ایجاد کنیم، عنوان کرد: مسئولان فرهنگی بدانند که اگر برای زنان کشورمان دلسوزی نکنند، بیگانگان برای آن‌ها دلسوزی خواهند کرد. ای کاش بتوانیم همدیگر را نقد کنیم، صحبت کنیم و در نهایت به برنامه با ثباتی برای این‌گونه مسائل در کشورمان برسیم.

وی تاکید کرد: برخی انتقاد می کردند که اسلام برای نوع پوشش دست و پای آن‌ها را بسته است. در حالی که نوع نگاه‌شان به این مقوله درست نیست. حتی کسانی که داعیه‌دار کوروش کبیر و تمدن ایرانی هستند، باید بدانند که در ایران باستان زنان ما کاملا پوشیده بودند، در رابطه با اسلام هم کتاب‌های بسیاری درباره نوع پوشش زنان هست که می توان به آن‌ها رجوع کرد، یکی از این کتاب‌ها «حدیقه‌المتقین» است. اسلام بهترین پوشش را برای ما در نظر گرفته و این درست نیست که برخی تصور می‌کنند دین اسلام دست و پایمان را بسته است.

مستند «بهت میاد» با موضوع  تاریخ مد و پوشش در ایران و مدل مواجهه‌ جامعه ایرانی با آن از شهریورماه سال 95 در پروسه تحقیق و پژوهش قرار گرفته و به‌تازگی تدوین آن به پایان رسیده و منتشر شده است.

«بهت میاد» که در 60 دقیقه به تهیه کنندگی یوسف نادری‌منش و با حمایت مرکز مستند سوره ساخته شده است، در هشتمین جشنواره مردمی عمار حضور خواهد داشت.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال