یکشنبه 4 اسفند 1398
حجت‌الاسلام والمسلمین حسین جوشقانیان:

اساس و بنیان روحیه شهید مهدی زین‌الدین بر ایمان و اعتقاد به خدا استوار بود

شب خاطره «گاهی آسمان»
    -     کد خبر: 2975
    -     تاريخ انتشار : 1396/9/11|13:22
سرویس : استانها
حجت‌الاسلام والمسلمین حسین جوشقانیان، شجاعت و شهامت را از ویژگی‌های بارز شهید مهدی زین‌الدین عنوان کرد و در عین حال اساس و بنیان روحیه این شهید بزرگ را بر ایمان و اعتقاد به خداوند استوار دانست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، هم‌زمان با هفته بسیج، شب خاطره «گاهی آسمان» شامگاه سه شنبه گذشته، با حضور مهدی حبیبی معاون فرهنگی حوزه هنری، مجدالدین معلمی رئیس حوزه هنری قم و معاونان فرهنگی مراکز استانی حوزه هنری در خانه موزه شهید زین‌الدین برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با اجرای محمدجواد شرافت همراه بود، مجدالدین معلمی رئیس حوزه هنری استان قم، توضیحاتی درباره روند ساخت خانه موزه شهید زین‌الدین ارائه کرد و برنامه‎های فرهنگی هنری که با حضور هنرمندان در این خانه موزه تدارک دیده شده را برای حاضران تشریح کرد.

معلمی همچنین از تولید آثار فرهنگی و هنری با موضوع شهیدان دوران دفاع مقدس، به‌ ویژه شهیدان زین‌الدین خبر داد.  

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین حسین جوشقانیان به بیان ویژگی‌های اخلاقی شهید مهدی زین‌الدین پرداخت و گفت: از ویژگی‌های بارز او شجاعت و شهامت بود. خط شکنی شب‌های عملیات و جنگیدن با دشمن در روز و مقاومت در برابر سخت‌ترین پاتک‌ها به‌خاطر این روحیه بود؛ روحیه‌ای که اساس و بنیان آن بر ایمان و اعتقاد به خدا استوار بود و مجاهدت دائمی او برای خدا بود و هیچ‌گاه اثر خستگی روحی در وجودش دیده نمی‌شد.

وی با اشاره به جایگاه والای شهیدان زین‌الدین گفت:‌ شهیدان زین‌الدین تربیت شده مکتب قرآن‌ بودند و به همین دلیل همیشه استوار بودند و آرامش داشتند؛ چراکه تکیه‌گاه ایشان قرآن کریم بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین جوشقانیان در ادمه افزود: شهید مهدی زین‌الدین را از نور ولایت می‌شناسند و این بسیار ارزشمند است.  شهید مهدی زین‌الدین آراسته به سجایای انسانی، تحت آموزه‌های دین، انسانی دنیاگریز و بی‌تعلق به مادیات و در مسیر بندگی و عبودیت خداوند بود.

این راوی دفاع مقدس با بیان اینکه شهید زین‌الدین همواره به یاد خدا بود خاطرنشان کرد: این شهید، انسانی با معرفت و بصیرت بود که در راستای اعتلای آرمان‌های امام و شهدا زحمت‌های بسیار کشید و در نهایت نیز شهید شد. زمانی که به خداوند متعال متصل و مرتبط باشیم، همه چیز زیبا می‌شود؛ فرمانده وقت سپاه آقای محسن رضایی می‌گوید اولین کسی در مورد راهبرد جنگ با من صحبت کرد شهید زین‌الدین بود  و این درحالی است که ایشان در زمان شهادت تنها ۲۴ سال سن داشتند.

جوشقانی اظهار کرد: شهید زین‌الدین در سال ۶۰ و در زمانی که رژیم بعثی به صورت مداوم به کشور حمله می‌کرد، گفت که ما در این جنگ پیروز خواهیم شد و این نشان‌دهنده مقام و آینده‌نگری این شهید والا مقام است.

وی با اشاره به عملیات «یا مهدی» اظهار کرد: این عملیات در ابتدای جنگ براساس شناسایی شهید زین‌الدین انجام شد، شهید باقری، شهید زین‌الدین را یک اعجوبه می‌دانست. شهید زین‌الدین گاهی حتی برای شناسایی، 40 کیلومتر در عمق مناطق سیطره دشمن می‌رفت. انتظار است که اصحاب رسانه و هنر این شهید را به جوانان معرفی کنند، شهید زین الدین شناسایی‌هایی مربوط به عملیات موفقیت‌آمیز فتح المبین و بیت المقدس را انجام داد.

این راوی دوران دفاع مقدس افزود: لشکر 17 امام علی بن ابی طالب(ع) ۱۵ تا ۱۸ هزار نیرو از شهرهای مختلف داشت و با وجود اینکه نیروهای این لشکر از شهرهای مختلف بودند، اما شهید زین الدین به گونه‌ای نیروهای لشکر را فرماندهی کرد که هیچ اختلافی بین نیروهای شهرهای مختلف لشکر 17 علی بن ابی طالب(ع) به وجود نیامد. از ویژگی های بارز او شجاعت و شهامت بود. خط شکنی شب‌های عملیات و جنگیدن با دشمن در روز و مقاومت در برابر سخت‌ترین پاتک‌ها به خاطر این روحیه بود؛ روحیه‌ای که اساس و بنیان آن بر ایمان و اعتقاد به خدا استوار بود و مجاهدت دائمی او برای خدا بود و هیچ‌گاه اثر خستگی روحی در وجودش دیده نمی‌شد.

در ادامه رضا شهبازی، راوی وقایع دوران دفاع مقدس به بیان خاطراتی از شهید مهدی زین‌الدین پرداخت و گفت: شهید زین‏الدین در دوران نوجوانی، از محضر معلم اخلاق، حضرت آیت‏ اللّه‏ مدنی کسب فیض کرد، در آن روزها پدر شهید زین‌الدین، از طرف رژیم طاغوت تبعید شده بود و شهید مهدی زین‏الدین از همان زمان، راه و رسم مبارزه با طاغوتیان را آموخت.

وی افزود: بعد از پیروی انقلاب اسلامی و با تشکیل سپاه پاسداران، شهید زین‏الدین از اولین کسانی بود که دعوت امام خمینی(ره) را لبیک گفت و داوطلبانه به عضویت سپاه پاسداران درآمد تا از دستاوردهای خونین انقلاب پاسداری کند. شهید زین‌الدین به صورت داوطلبانه عضو سپاه شد و بعد از مدت کوتاهی وقتی لیاقت و شایستگی خود را در بخش‌های مختلف سپاه نشان داد به سمت مسئول واحد اطلاعات سپاه قم انتخاب شد و در این مسئولیت حساس انجام وظیفه کرد.

او بیان کرد: شهید زین‌الدین در عملیات بیت المقدس مسئولیت اطلاعات عملیات قرارگاه نصر را به عهده داشت و به خاطر لیاقت، ایمان و خلوص استعداد رزمی و شجاعت فراوان، در عملیات رمضان به عنوان فرمانده تیپ علی ابن ابیطالب  که بعدها به لشکر تبدیل شد ، انتخاب شد. شهید مهدی زین‌الدین فردی سراپا تسلیم خداوند بود و توجه به دعا، نماز و جلسات مذهبی از همان دوران کودکی در زندگی او متجلی بود.»

این رزمنده دوران دفاع مقدس در ادامه به جایگاه پدر شهید زین‌الدین اشاره کرد و گفت: حاج شیخ عبدالرزاق زین‌الدین از نسل شهید ثانی، پدر شهیدان مهدی و مجید زین‌الدین از سرداران لشکر 17علی بن ابیطالب‌(ع)، در دوران انقلاب مجاهدت‌ها نمود و بار‌ها تبعید شد و در دوران بعد از انقلاب به حمایت از انقلاب اسلامی و آرمان‌های حضرت امام(ره) و تعمیق و ترویج و تبیین رسالت و اهداف شهدا در شهرهای مختلف پرداخت.

وی در پایان بیان کرد: ایشان بعد از جنگ تحمیلی، با سرکشی از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در رفع آلام و مشکلات آنان بسیار تاثیرگذار بود و کمک‌های شایانی به خانواده شهدا می‌کرد و در نهایت نیز هم‌زمان با 28 صفر سال‌روز رحلت جانگداز پیامبر عظیم الشأن اسلام، حضرت محمد مصطفی(ص) و  امام حسن مجتبی(ع) به لقاء الله پیوست.

 

در شب خاطره «گاهی آسمان» که با مشارکت حوزه هنری قم و سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم برگزار شد، همچنین سید محمد بابامیری به شعرخوانی با موضوع دفاع مقدس پرداخت.

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال