جمعه 9 آیان 1399

قاسمی‌پور: یک مصاحبه خوب باید شروع خوبی داشته باشد

نشست تخصصی فن مصاحبه
    -     کد خبر: 2792
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/24|13:12
آخرین نشست تخصصی فن مصاحبه و پیاده‌سازی با حضور مسئول دفتر مطالعات و ادبیات فرهنگ پایداری امور استان‌های حوزه هنری در تبریز برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، چهارمین و آخرین نشست تخصصی فن مصاحبه و پیاده‌سازی با حضور محمد قاسمی‌پور مسئول دفتر مطالعات و ادبیات فرهنگ پایداری امور استان‌های حوزه هنری و علاقه‌مندان این حوزه در محل حوزه هنری استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

مسئول دفتر مطالعات و ادبیات فرهنگ پایداری امور استان‌های حوزه هنری در این باره گفت: ابزار و روش برای رسیدن به خاطرات شفاهی، مصاحبه است و یک مصاحبه به سه بخش اقدامات و فعالیت‌های قبل مصاحبه، حین مصاحبه و بعد از مصاحبه تقسیم می‌شود اما یک مصاحبه خوب باید شروع خوبی هم داشته باشد و در شروع باید فایل مصاحبه را گویاسازی و شناسنامه‌دار کنیم. درواقع منظور از گویاسازی این است که در اول مصاحبه بیان کنیم که مصاحبه فوق با چه کسی، در کجا و چه زمانی انجام می‌گیرد و پیرامون چه موضوعی صحبت خواهیم کرد.

وی سپس تصریح کرد: بعد از شروع خوب، به‌نوعی این مصاحبه‌گر است که باید مصاحبه را مدیریت کند و اینکه چه بپرسد و از کجا شروع کند و این مسئله بسیار مهمی است. در مصاحبه نباید سوالات کلی پرسیده شود اما ایرادی ندارد که برای ورود به مصاحبه یک سوال کلی پرسیده شود؛ اینکه به عنوان مثال، مصاحبه‌شونده مختصری از خود بگوید.

او همچنین اظهار داشت: سوال اول در مصاحبه باید هدف‌دار پرسیده شود؛ در واقع شروع خوب یک‌پنجم آنالیز کار است. به نظرم قبل از بیان چگونه گرفتن یک مصاحبه خوب، باید بدانیم خاطره چهار رکن دارد؛ زمان (اگر مفهوم نبود از راوی می‌پرسیم)، مکان (باز اگر مفهوم نبود، می‌توان جزئیات را پرسید)، موضوع (موضوع را بشناسیم، فرد مصاحبه‌شونده را بشناسیم)، رابطه راوی با موضوع (این رابطه معلوم باشد و فرد، کلی‌گویی نکند).

مسئول دفتر مطالعات و ادبیات فرهنگ پایداری امور استان‌های حوزه هنری در ادامه افزود: برای پیشبرد یک مصاحبه خوب، باید راوی خاطره را با تحقیق و مطالعه بشناسیم. در گفت‌وگوهایی که انجام می‌دهیم، این چهار رکن باید مدنظر باشد و سعی ‌کنیم جزئیات موضوع را بدانیم.

قاسمی‌پور گفت: نکته تعیین کننده در اینجا، «ارتباط‌گیری» است. ما با مهارت ارتباط‌گیری می‌توانیم طرف گفت‌وگو را همراه داشته باشیم و مصاحبه‌شونده را تا پایان با خود همراه کنیم. مهارت ارتباط‌گیری شامل دو بخش مهارت ارتباطی بی‌کلام و مهارت ارتباط کلامی است.

وی تاکید کرد: بعضا گاهی به دلیل خجالت مصاحبه‌شونده ممکن است نتوانیم به آن گفت‌وگوی واقعی دست پیدا کنیم؛ بنابراین لازم است که مهارت‌های ارتباط‌گیری را بدانیم و در عین حال اطلاع داشته باشیم که چگونه خاطرات را از مصاحبه‌ شونده بیرون بکشیم، بدون آنکه وی معذب شود. مهارت ارتباط‌گیری بی‌کلام این است که به عنوان مثال در نشست و برخاست افراد دقت شود و بدانیم در کجاها به بزرگ‌ترها اهمیت می‌دهند و اینکه در نزد افراد خاص چگونه برخورد کنیم؛ تمام این موارد جزئی از مهارت‌های ارتباطی بی‌کلام است.

او تصریح کرد: ما در گرفتن خاطرات شفاهی دنبال کلیشه نیستیم؛ به همین خاطر باید جزئیات خاطرات را مرور کنیم و این موضوع به مهارت ارتباط‌گیری خوب برمی‌گردد. همچنین باید یک‌سری اطلاعات تاریخ معاصر، جغرافیا و روان‌شناسی اجتماعی، علوم اجتماعی (به این معنی که جایگاه‌های مختلف افراد جامعه و گروه‌ها را بدانیم) داشته باشیم.
 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال