جمعه 4 مهر 1399
اختتامیه یازدهمین سوگواره هنر عاشورایی برگزار شد

مومنی‌شریف: هنرمند متعهد به بن‌بست نمی‌رسد/ چلیپا شخصیتی دغدغه‌مند، صریح و صادق است

مومنی شریف
    -     کد خبر: 2770
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/22|20:24
رئیس حوزه هنری در مراسم اختتامیه یازدهمین سوگواره هنر عاشورایی و در آیین تجلیل و تقدیر از کاظم چلیپا، هنرمند پیش‌کسوت عرصه تجسمی، گفت: آقای چلیپا را شخصیتی دغدغه‌مند، صریح و صادق دیدم و ایشان به عنوان یکی از رکن‌های هنر انقلاب اسلامی مطرح است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، یازدهمین سوگواره بین المللی هنر عاشورایی دوشنبه 22 آبان‌ماه با حضور جمع کثیری از هنرمندان و همچنین شرکت کنندگان این سوگواره در حوزه هنری برگزار شد.

محسن مومنی، شریف رئیس حوزه هنری، در بخشی از این مراسم و پس از تجلیل و تقدیر از سال ها فعالیت کاظم چلیپا، هنرمند متعهد و آیینی عرصه تجسمی، در سخنانی اظهار کرد: هنرمند متعهد بنا بر گفته قرآن کریم به بن‌بست نمی‌رسد. البته دو شرط دارد؛ کسی که دنبال ملاقات پروردگار است باید عمل صالح انجام دهد و عمل صالح دوستان هنرمند همین آثار است که مخاطبان را به یاد خدا می‌اندازند.

 

برخی جشنواره‌ها شرک در برابر خدا هستند

وی ادامه داد: شرط دیگر این است که در عبادت خدا، شریکی قرار ندهند. سربسته می گویم. خیلی از جشنواره ها در برخی هنرها، شرک در برابر خداوند هستند و باعث می شود هنرمند پیش از آنکه مصلحت‌های انسانی و حقیقت را در نظر داشته باشد، نگاهش به سلیقه داوران، سرمایه گذاران و سیاست‌گذاران آن جشنواره ها باشد. همین می‌شود که از مردم خودمان دور می‌شوند و این هم نوعی شریک قرار دادن برای هنرمندان است. خوشبختانه هنرمندان متعهد کشورمان این‌گونه نیستند.

 

چلیپا یکی از رکن‌های هنر انقلاب اسلامی است

مومنی شریف با اشاره به شخصیت برجسته کاظم چلیپا، هنرمند نقاش و تصویرگر، اظهار کرد: طی 30 سالی که توفیق شد در حوزه هنری با آقای چلیپا آشنا و از نزدیک همکار شویم، ایشان را شخصیتی دغدغه‌مند، صریح و صادق دیدم. آقای چلیپا برای خود اصولی دارند و گذر حوادث و اتفاقات، اصول ایشان را تغییر نداده و پابرجا بوده است. ایشان به عنوان یکی از رکن‌های هنر انقلاب اسلامی مطرح هستند.

وی خاطرنشان کرد: چلیپا همیشه دغدغه آموزش داشته و صحبت کردن با ایشان بسیار راحت است. آدم با ایشان که صحبت می‌کند، احساس آرامش پیدا می کند و خیالش راحت است که غل و غشی ندارند. همیشه جوان‌ترها را تشویق و کمک می‌کنند و به آینده خوشبین هستند.

مومنی  با بیان خاطره‌ای درباره دیدار هنرمندان تجسمی با رهبر معظم انقلاب اسلامی، اظهار کرد: حضرت آقا در آن دیدار چند بار از آقای چلیپا یاد کردند و حال ایشان را پرسیدند و فرمودند که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه‌های هنر تجسمی کسی را نداشتیم و تنها چند نفر از جمله آقای چلیپا و حبیب‌الله صادقی و چند هنرمند دیگر بودند و در جبهه مقابل، هنرمندان بسیاری حضور داشتند. بنابر همین گفته‌های رهبر انقلاب، معتقدم حق اساتیدی مانند چلیپا بسیار عظیم است و در جلسات دیگر باید به شکل بهتری ادا شود و ان‌شاءالله کتاب آثار ایشان نیز به شکل نفیسی منتشر شود.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال