جمعه 4 مهر 1399
مسعود صالحی، هنرمند خوش‌نویس:

هدف سوگواره هنر عاشورایی زنده نگاه داشتن مفهوم عاشوراست

مسعود صالحی
    -     کد خبر: 2756
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/22|11:00
مسعود صالحی، هنرمند خوش‌نویس، با بیان اینکه هنر عاشورایی پایان ندارد و این امکان را دارد تا از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد خاطرنشان کرد: پایان‌ناپذیری هنر عاشورایی امکان ایجاد المان‌ها و عناصر جدید برای هنر عاشورایی را مهیا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این هنرمند خوش‌نویس با اعتقاد بر اینکه تنوع شاخه‌های هنرهای تجسمی این امکان را ایجاد می‌کند که هر یک از مخاطبان از طریق یکی از هنرها به معنا و مفهوم عاشورا پی ببرند، گفت: زبان هنر می‌تواند از روش‌های مختلف، این مهم را به مخاطب القا کند. می‌توان با زبان ساده، موضوع و مفهوم عاشورا را به مخاطب منتقل کرد و هدف سوگواره هنر عاشورایی نیز زنده نگاه داشتن این معناست. درواقع عاشورا برای هنرمند سرنخ است و اگر بخواهیم مسیر انسانیت و آزادگی را بگذرانیم باید به نسخه دین الهی که قرآن است و تفسیر آن که عاشوراست پیوند داشته باشیم و آن را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.

وی ادامه داد: هنرمند رسالتی بر عهده دارد و از آنجایی که نگاه او نسبت به سایر مردم جامعه، جلوتر از زمانه خود است و مسائل اجتماعی را بیشتر و جلوتر درک می‌کند سعی می کند تا آن نگاه را در قالب اثر هنری نشان دهد. کار هنری باید الهی و برای خدا باشد و اگر این‌چنین نباشد، هنر نیست.

به گفته صالحی، یکی از شمه‌های مسیر الهی، مسیر آزادگی، عدالت و حق‌خواهی است و نماد آن امام حسین (ع) است. پیاده‌روی اربعین از یک سو از علاقه به امام حسین حکایت دارد و از دیگر سو، هنرمندان سعی می کنند این عشق و علاقه را در قالب آثار هنری بروز و نمود دهند. هر کس به طریقی سعی دارد تا این عشق و علاقه را نشان دهد.

او ادامه داد: هنرمند از آنجایی که درد جامعه را زودتر درک می‌کند، آن را در قالب پوستر و کار گرافیکی خلق می کند و سعی دارد تا آن را از این طریق به جامعه القا کند. سوگواره هنر عاشورایی نیز به همین صورت است و سعی دارد تا آثار هنری را که با موضوع عاشورا خلق می‌شوند به عموم جامعه نشان دهد.

صالحی با اشاره به آنکه هنرهای تجسمی با تمام وسعت و شاخه‌های متعددی که دارد این امکان را ایجاد می‌کند تا هر هنرمند با توجه به برداشت ذهنی خود آنچه را درک می‌کند، در قالب اثر هنری بروز دهد، اظهار کرد: هر یک از مخاطبان از طریق یکی از هنرها می‌تواند معنا و مفهوم موجود را درک کند. در این میان زبان هنر می‌تواند از روش‌های مختلف، این مهم را به مخاطب القا کند. می‌توان با زبان ساده، موضوع و مفهوم عاشورا را به مخاطب منتقل کرد و هدف سوگواره هنر عاشورایی نیز زنده نگاه داشتن این معناست.

وی معتقد است: هنر عاشورایی می‌تواند با المان‌ها و عناصر مختلف با فرم‌ها و کارهای جدیدتر به مخاطب منتقل شود و این هنرمند است که با بهره گرفتن از خلاقیت خود، این امکان را ایجاد می‌کند تا طرح‌ها و ایده‌های جدید به هنر عاشورایی ورود پیدا کند.

او تصریح کرد: هنرمندان حتی از هم‌اکنون به فکر آن هستند که چه اثری برای سوگواره هنر عاشورایی سال آینده خلق کنند و ارائه دهند و این امر به دلیل ممارست در برگزاری سوگواره هنر عاشورایی اتفاق افتاده است.


يازدهمين سوگواره بين المللي هنر عاشورايي از 22 تا 30 آبان‌ماه در نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری در تهران پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال