چهارشنبه 9 بهمن 1398

تئاتر مردمی اربعین؛ راهی تازه با امید به استمرار

تئاتر مردمی اربعین
    -     کد خبر: 2738
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/21|11:44
در هفته‌ای که گذشت، دومین همایش تئاتر مردمی اربعین که از سال گذشته فعالیت خودش را آغاز کرده است توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

پایگاه خبری حوزه هنری- امین سلیمانی فارسانی: به نظر می‌رسد با توجه به بازخوردهای بررسی شده، این همایش توانسته ارتباط خوبی را در آن سوی مرز با مخاطبان غیر ایرانی برقرار کند و شاید بتوان گفت همان‌طور که خود همایش پیاده‌روی اربعین به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی «یکی از حوادث برجسته‌ای است که خدای متعال در اختیار ما گذاشت و خدا را بایستی شاکر باشیم» فرصتی است برای اجرای تئاتر برای مخاطبان مختلف که از کشورهای جهان به دیار عاشقی می‌روند.

حوزه هنری انقلاب اسلامی از سال گذشته با آغاز جریان تئاتر مردمی بچه‌های مسجد و تعمیم آن در امور بین‌المللی خود اکنون می‌تواند مدعی باشد در کنار دیگر بخش‌های هنری غیر فعال خود در اربعین حسینی جریان تئاتری تازه‌ای را آغاز کرده است که حتی امسال شاهد بودیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که طی تمامی این سال به موضوع اربعین در حوزه تئاتر بی توجه بود،‌ سوگواره‌ای تئاتری را در مرز‌های کشور با اجرای آثار خیابانی آغاز کرده است.

محسن مومنی شریف نیز اخیرا در اظهارنظری در رابطه با این رویکرد تازه تئاتری در حوزه هنری گفته بود: هنر انقلاب اسلامی با بچه‌های مسجد شروع شده و با بچه‌های مسجد هم ادامه پیدا خواهد کرد. به اعتقاد بنده باید با ادبیات و دستور زبان خودمان، درباره ارزش‌هایمان صحبت کنیم و این کار می‌تواند در قالب تئاتر بچه‌های مسجد باشد. آن دستورزبانی که باعث می‌شود مردم با تئاتر آشتی کنند، فکر، کار کردن و تعمق در اندیشه‌های اسلامی است.» و اکنون گویا این جریان قرار است نه تنها در ایران بلکه خارج از مرزها به‌ویژه در کشورهای منطقه فعالیت مستمری داشته باشد.

دومین همایش تئاتر مردمی اربعین اتفاق خوبی است که البته باید با توجه به مولفه‌های تبلیغی که وجود دارد برگزار کنندگان به فکر حضور اهالی رسانه در جریان برگزاری آن باشند و در کنارش نگاه تبلیغاتی مناسبی نیز داشته باشند؛ هرچند که پیش از این باید امیدوار بود این جریان نوپا بتواند به کار خود ادامه دهد و درگیر تغییرات سلایق مدیریتی نشود،؛ چرا که در اغلب اوقات فعالیت‌های مناسب فرهنگی نمی‌توانند آن‌طور که باید به کار خود ادامه دهند که در عرصه تئاتر دینی می‌توان به سوگواره خمسه اشاره کرد که پس از سه دوره امسال تعطیل شد.

در پایان به این نکته باید اشاره کرد که اجرای تئاتر در پیاده‌روی اربعین اقدامی سخت است و باید مورد پسند مردمانی از بیش از70 کشور دنیا باشد و جامعیتی مناسب در محتوای آثار وجود داشته باشد. امید است که این جریان نیز پس از یک مدت دچار تعطیلی‌های زودهنگام مانند بسیاری از اتفاقات گذشته هم چون خمسه، عاشوراییان،‌ صاحبدلان و… نشود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال