چهارشنبه 9 بهمن 1398
محراب محمدزاده:

«اتحاد جهان تشیع» از مضامین آثار همایش تئاتر اربعین بود

تئاتر در پیاده روی اربعین
    -     کد خبر: 2722
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/20|12:26
دومین همایش تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین (روایت راهیان) با ۵۰هزار مخاطب به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محراب محمدزاده دبیر اجرایی دومین همایش تئاتر مردمی اربعین (روایت راهیان) گفت: دومین همایش تئاتر مردمی اربعین با استقبال گسترده‌ مردمی در روز اربعین در کربلای معلی به کار خود پایان داد؛ به گونه‌ای که طی شش روز و با 60 اجرا، بیش از 50 هزار مخاطب از اجراهای نمایشی این همایش بهره‌ بردند.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری این همایش بدون حضور و حمایت همه جانبه کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، امکان‌پذیر نبود و خوشبختانه با همت دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد و مرکز استانی حوزه هنری خوزستان توانستیم دومین دوره از همایش تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین را برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

محمدزاده با اشاره به اعزام 120 هنرمند در رشته‌های تئاتر، عکاسی و مستند‌سازی ویژه این همایش اظهار داشت: طبق تجربه‌ اولین دوره از همایش تعداد نمایش‌های عربی را افزایش دادیم که در موکب‌های عراقی مورد استقبال ویژۀ مخاطبان عرب‌زبان کشورهای مختلف قرار گرفت. البته میزان مخاطبان نمایش‌های ما در مقابل دریای عظیم مردمی مراسم اربعین بسیار ناچیز بود.

وی افزود: طی 60 اجرای گروه‌های نمایشی بیش از 50 هزار مخاطب از کشورهای مختلف، مخاطب نمایش‌های ما بودند. جالب اینجاست که مخاطبان برخی کشورها مثل ترکیه و آذربایجان، خواستار اجرای نمایش‌ها به زبان‌های دیگر مثل ترکی و آذری شدند که درخواست ایشان برای سال آینده مورد توجه قرار خواهد گرفت.

مدیر دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد با اشاره به مضامین نمایش‌های اجرا شده در مراسم پیاده‌روی اربعین، تصریح کرد: محوریت آثار این دوره از همایش ضمن پرداختن به مباحث عاشورایی براساس مفاهیم و مقاتل معتبر، به مباحث اتحاد جهان تشیع با تاکید بر مقاومت اسلامی بود و امید است هر ساله در این مسیر رشد محتوایی بیشتر شود و اتفاقات خوبی رقم بخورد.

محراب محمدزاده در پایان گفت: پیاده روی اربعین حسینی آغازی بر حضور بین‌المللی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در مواجهه با مخاطبان بیش از 70 کشور دنیا است که مولفه‌های فکری آن‌ها با مردم ما منطبق است و این بار زبان هنر واسطه اتصالی بین جوامع ماست.

دومین همایش تئاتر مردمی اربعین، روایت راهیان به همت دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری هم‌زمان با پیاده‌روی اربعین حسینی در کشور عراق برگزار شد.

خاطرنشان می‌شود دومین همایش تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین به کوشش مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از روز شنبه 13آبان ماه (15 ماه صفر) تا روز پنج‌شنبه 18 آبان (20 ماه صفر) در شهرهای نجف و کربلا برگزار شد. در این همایش 12 نمایش در 60 اجرا پذیرای بیش از 50 هزار تماشاگر بودند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال