دوشنبه 12 خرداد 1399
اربعین حسینی از نگاه هنرمندان/ ۲۰

برمهانی: مستنداتی با مقتضیات و نگاه بین‌المللی برای مخاطبان بین‌المللی بسازیم

محمد برمهانی، مستندساز
    -     کد خبر: 2654
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/15|10:12
محسن برمهانی، مستندساز، معتقد است: برای شناخت بیشتر امام حسین(ع) و دلیل قیامش در روز عاشورا به جهانیان، باید فیلم‌های مستندی برای مخاطبان خارجی با مقتضیات و نگاه بین‌المللی ساخت و در این حرفه تلاش کرد تا همه موارد از جمله ساختارها، محتوا و فرم آثار مربوط به این حوزه رعایت شود.

این هنرمند مستندساز که امسال هم برای تهیه فیلم مستندی در پیاده‌روی اربعین شرکت کرده است، در گفت‌و‌گویی با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری ابتدا درباره لزوم تهیه و تولید فیلم‌های مستند با موضوع اربعین حسینی توضیح داد: درخصوص بحث اربعین، موضوع حضرت اباعبدلله‌(ع) و همین‌طور واقعه اربعین یک موضوع خیلی مهمی برای مردم شده است، پس طبیعتا نیاز و خوراک رسانه‌ای مخاطب، ایجاب می‌کند که حتما تهیه و تولید فیلم‌هایی با این مضامین در انواع مختلف اعم از گزارش، مستندهای هنری، مستندهای شخصیت‌محور و ... را ادامه بدهیم. اما آنچه که لازم است در این زمینه بدان توجه ویژه‌ای شود این است که با توجه به اینکه ان‌شاءالله روزی می‌رسد که حضرت صاحب ظهور خواهند کرد و خواهند گفت که من فرزند حسین هستم و در آن روز تمام عالم حسین را می‌شناسند، بنابراین رسانه‌هایی که امام حسین(ع) را بیشتر معرفی کردند همین امر موجب شناخت بیشتر ایشان می‌شود. آن روز ما نباید سرمان را پایین بیندازیم که برای شناخت امام حسین(ع) به عالم چه کرده‌ایم؟ بنابراین باید در حوزه مستندسازی تلاش کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه مستندسازان جوان ما از نگاه بین‌المللی به واسطه اینکه در کشورمان این نگاه وجود ندارد، محروم هستند و به همین خاطر این نوع کار را نخواهند آموخت. ما باید بیشتر به همین سمت برویم و مستندهایی برای مخاطبان بین‌المللی بسازیم. این گونه از مستند، مستندی است که برای مخاطبی که امام حسین(ع) را نمی‌شناسد ساخته می‌شود. بنابراین یک مستندساز آگاه و حرفه‌ای نباید از پیش‌فرض‌هایی که شاید برای ساخت مستند داخلی از آن‌ها می‌گذرد، عبور کند و به تمام پیش‌فرض‌ها توجه ویژه داشته باشد؛ یعنی به نوعی باید کارش را از صفر آغاز کند که امام حسین(ع) کیست و قصدش چه بوده است و سپس به عنوان مثال قصه حضرت علی‌اصغر را روایت کند.

او سپس به رعایت ویژگی‌های اجرایی در ساخت مستند‌هایی با موضوع اربعین حسینی اشاره و تاکید کرد: بحث ویژگی‌های اجرایی از دیگر مسائل مهم در مستندسازی است؛ یعنی درواقع موسیقی که در برخی آثار استفاده می‌شود طوری باشد که بعدها امکان توزیع داشته باشد؛ چراکه بسیاری از موسیقی‌های انتخابی که مستندساز در نظر می‌گیرد، نه شبکه آن‌ها را پخش می‌کند و نه به جشنواره‌ای راه پیدا می‌کنند؛ به دلیل اینکه رایتش موجود نیست. به همین خاطر بهتر است دوستان حتما این موضوع را رعایت کنند.

برمهانی در پایان درباره اینکه چه توصیه یا پیشنهادی به مستندسازان جوانی که وارد حوزه اربعین حسینی شده‌اند دارد، اظهار کرد: پیشنهادم به همان صحبت قبلم یعنی درواقع همان نگاه بین‌المللی در ساخت مستند برمی‌گردد؛ اینکه دوستان بین‌المللی بشوند؛ چراکه خیلی مسئله مهمی است و در این زمینه هم باید به محتوا و فرم و هم مباحث اجرایی توجه ویژه داشته باشند. منظور از محتوا این است که فکر کنند برای مخاطبی خلق اثر می‌کنند که هیچ چیز از این طرف دنیا نمی‌داند. در بخش فرم هم یعنی اینکه ساختارهای درست و جدی و در عین حال جذاب تعریف کنند، در مسائل اجرایی هم از موسیقی و تصاویری استفاده کنند که اجازه استفاده‌اش را داشته باشند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال