شنبه 25 مرداد 1399
کارگردان مستند «راه دل» در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری:

دوستان مستندساز به فکر سوژه‌های ناب و تاثیرگذار باشند/ درباره اربعین و سید‌الشهدا(ع) هرچه فیلم بسازیم کم است

مهدی زمانپور کیاسری
    -     کد خبر: 2651
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/16|13:18
مهدی زمانپور کیاسری، کارگردان مستند «راه دل» با بیان اینکه مستندسازان حوزه اربعین حسینی باید به فکر سوژه‌های ناب، تاثیرگذار و درست و حسابی باشند، تاکید کرد: در حوزه اربعین حسینی، ماه محرم و هرآنچه که به سیدالشهدا(ع) وصل می‌شود هرچه فیلم و مستند بسازیم بازهم کم است؛ چراکه به نظرم در این عرصه خوب کار نشده است.

این مستندساز در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره لزوم اهمیت تهیه و تولید فیلم‌هایی با موضوع اربعین حسینی و اینکه آیا تاکنون آن‌طور که باید و شاید به این حوزه پرداخت شده است، توضیحاتی ارائه داد و گفت: اتفاقی که طی این چند سال اخیر درباره پیاده‌روی اربعین در حوزه فیلم‌سازی رخ داده، این است که فیلم‌سازان ما درباره خود موضوع پیاده‌روی آثار زیادی تولید و پخش کرده‌اند و به نظرم بیشتر آثار جنبه گزارش داشته نه مستند؛ متاسفانه به نوعی انگار تقریبا در این حوزه کار چندانی نکرده‌ایم و آثاری هم که ارائه دادیم به خاطر گزارشی بودن صرف، ارزش چندانی ندارد. ما اگر می‌خواهیم درباره اربعین تولید اثر کنیم، باید تخصصی‌تر به موضوع نگاه کنیم تا کارمان تاثیرگذار باشد و مهم‌تر از همه اینکه تاثیرگذاری‌اش موقتی و گذرا نباشد که صرف اطلاع و خبررسانی انجام بگیرد، بلکه باید در درون انسان‌ها تاثیری بلند مدت داشته باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: فیلم مستند یعنی هنر مستند و مسلما هنر بدون خلاقیت ممکن نیست. اگر در مسیر اربعین در حوزه فیلم‌سازی به همان مسائلی که همیشه می‌بینیم بپردازیم و تکرار مکررات کنیم، نمی‌توانیم فکر جدیدی داشته باشیم و ذهنمان از کلیشه پر می‌شود و در نهایت مخاطبان‌مان را هم از دست می‌دهیم. درواقع بخشی از مخاطبان مربوط به این حوزه ثابت هستند و گونه دیگری از مخاطبان با طرز فکرهای متفاوت نیز باید جذب کار شوند که متاسفانه در تلویزیون این‌گونه از مخاطبان را دارد از دست می دهد و اکثرا  به سمت ماهواره رفته‌اند. به گفته حضرت آقا ما فقط نباید برای مخاطبان علاقه‌مند این‌گونه آثار را خلق کنیم، بلکه اتفاقا باید برای افراد مخالف و آن‌هایی که چنین مسیرهایی را قبول ندارند هم تولید اثر کنیم. در حوزه مستندسازی باید به گونه‌ای تولید اثر کرد که اول مخاطب جذب شود و سپس حرفمان را بزنیم.

او همچنین تاکید کرد: به اعتقاد من کاری که در آن خلاقیت و نوآوری و اتفاق خاص بیفتد و نوع دیگری به اربعین حسینی نگاه کند، قطعا مخاطبانش را جذب خواهد کرد. در این زمینه هرچه حرف‌هایمان را هنری‌تر بزنیم و خلاقانه با اتفاقات پیرامون برخورد کنیم موفق‌تر خواهیم بود. در کل به نظرم در رابطه با مسائل دینی آنچه در برنامه‌سازی مهم است، غیر مستقیم‌گویی است؛ چراکه اگر مستقیم به مباحث این‌چنینی پرداخت شود و  احساساتی برخورد کنیم، تاثیرمان در همان لحظه است و احساسات لحظه‌ای ماندگار نیستند. آنچه ماندگار است که به طور دائم در ذهن مخاطب می‌ماند نه اینکه تاثیر لحظه‌ای داشته باشد.

سازنده مستند «راه دل» در ادامه در پاسخ به اینکه در حوزه مستندسازی بهتر است از چه زاویه دیدی به جریان اربعین حسینی به عنوان یک حماسه نگاه کرد، خاطرنشان کرد: زوایای دید در این زمینه بسیار گسترده و متفاوت است اما آنچه که همیشه برای خودم در پیاده‌روی اربعین جالب بوده و حس خوبی داشتم، بزرگی و عظمت امام حسین(ع) بوده که همیشه در این جریان به این بزرگی پی می‌‌برم و می‌گویم خدا امام حسین (ع) را چقدر عزیز کرده است و چرا؟ بنابراین عزت امام حسین همیشه بعد از گذشت این همه سال همیشه برایم ارزشمند بوده و هست، اینکه چطور ممکن است بعد از این همه مدت این راه، بسته که نشده بلکه ارادت‌ها هم به ایشان بیشتر شده است. به نظرم اگر از ابعادی درست به این مباحث پرداخته شود تاثیرگذار خواهد بود. درواقع باید این‌گونه آثار را به گونه‌ای خلق کنیم که اگر فردی هم این راه را قبول ندارد تحت تاثیر قرار بگیرد و حس خوبی داشته باشد و دلش بخواهد این مسیر را تجربه کند. همچنین در این حوزه باید به نحوی کار ساخت که مخاطبان خارجی هم اول جذب اثر شوند و سپس کنکاش کنند.

کیاسری در بخشی دیگر از این گفت‌و‌گو درباره اینکه اثرات این حرکت مردمی چطور باید در مستند حفظ شود تا بعد از اتمام ماجرای اربعین همچنان در سبک زندگی مردم جاری و ساری بماند، اظهار کرد: اتفاقا خودم شخصا خیلی دوست دارم در آینده اثری بسازم که همین‌طور باشد اما بسیار دشوار است. توضیح کلی‌ که در این زمینه دارم این است که آنچه همیشه مدنظرم بوده این بوده که به عنوان مثال اگر من نوعی به زیارت می‌روم پس باید تاثیری در من داشته باشد تا سری بعد دیگر یک شخص عادی نباشم. امام حسین(ع) سر به دار داد تا تن به ذلت ندهد؛ بنابراین ما باید ایشان را الگو و سرمشق زندگیمان قرار بدهیم. سبک زندگی ایرانی اسلامی آن چیزی است که همیشه ما در فیلم و سریال‌هایمان به دنبالش بودیم و دائم در این زمینه فیلم ساختیم اما هیچ‌کس خوب متوجه نشد یعنی چه! در همین مسير پیاده‌روی اربعین حسینی، چقدر آدم‌ها با اخلاق و با معرفت و امام حسینی شده‌اند و چرا زندگی برخی افراد به واسطه همین پیاده‌روی دگرگون شده است سبك زندگي درست به خودش گرفته است. مهربانی، دست و دلبازی و مهمان‌نوازی یک عراقی برای خدمت رسانی به زائر امام حسین (ع) واقعا جای تحسین دارد که چطور شد این اتفاق افتاد. این مهم است که بستر زندگی‌شان چطور شد که این‌قدر تغییر کرد، درواقع تمام این ارزش‌ها از امام حسین گرفته شده و در زندگی‌ها به کار برده شده است. به عنوان مثال، من نوعی اگر این مسیر رفتم و برگشتم دیگر نباید به همنوعم بی تفاوت باشم و مطمئنا زمانی که به بی تفاوتی برسم یعنی هیچ تاثیری از این عظمت بزرگ نگرفته‌ام.

این فیلم‌ساز همچنین به فیلم‌سازان و مستندسازانی که تازه وارد این عرصه شده‌اند توصیه کرد: همیشه توصیه‌ام به دوستان این بوده که به فکر مستندهایی باشند که تاثیرگذار باشد. خیلی از دوستان در این میان از تلخی‌ها سوال می‌کنند که چطور پرداخت شود و به نظرم انعکاس تلخی‌ها هیچ اشکالی ندارد اما حواسمان باشد سیاه‌نمایی نکنیم، چون مرزش بسيار باريك است، ضمن اینکه برخی تلخی‌ها را خودمان هم می‌توانیم درمان کنیم و راه امیدی برایشان تعریف کنیم. این موضوع خیلی مهم است که دوستان در مستندسازی به فکر سوژه‌های ناب و درست و حسابی باشند و اینکه در کارمان خلاق باشیم و هرچیزی می‌بینیم انعکاس ندهیم و کمی روی اتفاقات کار کنیم و آگاهانه به سراغ سوژه ها برويم.

کیاسری در پایان درباره همکاری‌اش با حوزه هنری در ساخت مستند «راه دل» با موضوع اربعین حسینی گفت: همیشه نگاه خوبی به حوزه هنری داشتم و دارم؛ این در حالی است که برخی فکر می‌کنند حوزه فکر سودش است؛ درست است اما سود معنوي نه مادي. نمی‌دانند که چقدر هزینه می‌کند تا کارهای خوب تولید کند. در گذشته بارها دیده‌ام که حوزه همیشه برای داشته‌های نظام و حفظ ارزش‌ها و احیای سبک زندگی ایرانی اسلامی کار و هزینه کرده است.  لذا كار با حوزه هنري، سعادتي برايم بود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال