شنبه 25 مرداد 1399
دیدگاه یک مستندساز درباره اهمیت به حوزه مستندسازی اربعین حسینی:

مستندسازی با موضوع اربعین در سطح گزارش حرکت کرده است

اربعین
    -     کد خبر: 2632
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/20|12:46
رضا مجلسی، مستندساز، درباره لزوم پرداخت به موضوع «اربعین حسینی» در حوزه مستندسازی تاکید کرد: طی این سال‌ها آثار خوبی در این زمینه داشتیم اما به نظرم راجع به اربعین به عنوان یک آیین مذهبی از زوایای مختلف پرداخت نشده و هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم؛ آثار مربوط به اربعین حسینی بیشتر در سطح و حالت گزارش حرکت کرده است.

این مستندساز در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان این که به طور کلی تهیه و تولید فیلم‌های مستند تنها به اراده و خواسته فیلم‌ساز نیست؛ اظهار کرد: راهپیمایی اربعین حسینی هم شامل موضوعات اجتماعی و هم مسائل آیینی و مذهبی می‌شود. آثاری که در زمینه موضوعاتی چون اربعین تولید می‌شود؛ باید یک متولی داشته باشد و حمایت ملی شوند. نهادها و سازمان‌هایی که می‌توانند برای ترویج یک‌سری فرهنگ‌ها و اهدافی که دارند، موثر باشند؛ باید برای جذب مستندسازان بستری فراهم کنند، تا آن‌ها هم جذب چنین موضوعاتی شوند و از این طریق جریان‌سازی کنند؛ چرا که همکاری به ندرت پیش می‌آید.

وی افزود: طی این سال‌ها آثار خوبی در مستندسازی با موضوع اربعین حسینی داشتیم، اما همان‌طور که تاکید کردم خیلی جزئی به آن پرداخته نشده و بیشتر در همان سطح و گزارش رها شده است. موضوعاتی مثل اربعین تاریخ مصرف ندارد و همیشه هم می‌توان به آن رجوع کرد و راجع به آن فیلم ساخت و در عین حال برداشت‌های جدیدی داشت. بنابراین این حوزه کمی خلاقیت، آگاهی، حمایت و همچنین ارادت می‌خواهد.

او سپس در پاسخ به اینکه در حوزه مستندسازی از چه زاویه دیدی باید به این حماسه نگاه کرد، خاطرنشان کرد: این موضوع از طرفی به تجربه و شناخت و احاطه‌ای که لازم است مستندساز داشته باشد، برمی‌گردد؛ چرا که به هرحال کسانی که وارد این حوزه می‌شوند باید آگاهی و تسلط کافی داشته باشند که اگر این‌طور نباشد و فیلم‌ساز نسبت به این جریان مطلع نباشد، نتیجه خوب و ایدئالی نخواهد داشت. از طرفی دیگر، اساسا خود نهادهایی که در این زمینه فعال هستند و می‌خواهند آثار ماندگاری داشته باشند خودشان باید یک نقشه راه و چارچوبی داشته باشند تا بر همان اساس پیش بروند و فقط کارها صرف گزارش و سفارش  و بالا بردن کمیت نباشد. بنابراین خود نهادها هم مسلما در جریان سازی‌ها تاثیرگذارند. در مجموع شناخت و آگاهی در ساخت چنین آثاری دوطرفه است و همین هدف مشترک است که منجر به تولید آثاری ماندگار می‌شود.

این مستندساز در بخشی دیگر درباره اینکه چطور می‌توان حرکات مردمی پیاده‌روی اربعین حسینی را به نحوی حفظ کرد تا پس از اتمام ماجرا همچنان در زندگی مردم جاری و ساری بماند، گفت: این مسئله هم به همان میزان توجه و آگاهی و بینش فردی مستندساز برمی‌گردد تا بتواند کاری درخور و تاثیرگذار تولید کند. از طرفی دیگر مستندساز باید به اصول کاری خودش به طور کامل رسیده باشد و نتیجه این دو باهم است که می‌تواند فلسفه این ماجرا را بازتاب خوبی بدهد و روی مخاطب تاثیر مثبت بگذارد.

مجلسی در پایان درباره اینکه دلش می‌خواهد مستندی با موضوع اربعین حسینی به تولید برساند، اظهار کرد: من خودم هنوز سعادت تولید چنین اثری را نداشتم ولی خیلی دوست دارم اگر شرایط تولید فراهم شود و بستر کار باشد، همکاری کنم. من مثل همه مستندسازان دوست دارم آثاری با موضوع اربعین حسینی داشته باشم ولی این را می‌دانم که باید آگاهی بالایی برای همکاری در این عرصه داشت. اکنون تنها توصیه‌ام به فیلم‌سازان جوان حوزه اربعین حسینی این است که اگر هرکاری انجام می‌دهند اول از همه با خودشان صداقت داشته باشند که همین داشتن صداقت، خودش روی مخاطبان هم تاثیر خوبی خواهد گذاشت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال