سه شنبه 6 خرداد 1399
اربعین حسینی از نگاه هنرمندان/ ۱۳

بختیاری: وقایعی همچون عاشورا و اربعین حسینی را با مسائل امروزی گره بزنیم

نادر بختیاری
    -     کد خبر: 2565
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/8|13:28
نادر بختیاری گفت: اگر شعرا به نوعی بتوانند وقایع عاشورا و اربعین حسینی را با مسائل امروزی گره بزنند، آثارشان می‌تواند کاربردی‌تر و موثرتر باشد.

نادر بختیاری، شاعر آیینی کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه مناسک و آیین‌هایی که در تمام ادیان و مذاهب وجود دارند، بعد معرفتی و روان‌شناختی توامانی از آن دین و مذهب را ارائه می‌کنند، اظهار کرد: اگر شاعران و اهالی ادبیاتی که در حوزه شعر آیینی کار می‌کنند، اطلاعات تاریخی‌شان از جزئیات واقعه عاشورا و اربعین حسینی و مناسک مرتبط با آن کامل باشد، می‌توانند آثار بدیع تر و ماندگارتری ارائه کنند.

وی ادامه داد: لازم است شاعران با مراجعه به کتب و مراجع معتبر تاریخی، در زمینه اربعین حسینی مطالعات خود را بالا ببرند و این‌گونه به درک بالاتری از راهپیمایی اربعین حسینی که یکی از مناسک مذهب شیعه است، دست پیدا می‌کنند. راهپیمایی اربعین حسینی به تنهایی ارزشمند است، اما پرداختن به این موضوع توسط اهالی ادبیات، به توان ذهنی فرد هم بستگی دارد. کسی که درک عمیقی داشته باشد، مناسکی همچون راهپیمایی اربعین می‌توان برایش جلوه دیگری از حقیقت باشد.

بختیاری با تاکید بر اینکه حس انگیزی و نگاه شاعرانه در کنار مطالعات و دانش، همچون دو بال پرواز شاعر هستند، عنوان کرد: با توجه به کثرت آثاری که با موضوع عاشورا خلق شده است؛ داشتن اطلاعات دقیق تاریخی می‌تواند به شاعر کمک کند آثار تازه تری ارائه کند. جنبه های احساسی در آثار تمامی کسانی که برای امام حسین (ع) قلم زده اند وجود داشته است؛ اما اگر صاحب اثر، ابعاد تاریخی را کند و کاو کرده باشد می‌تواند آثار متفاوت‌تری به وجود بیاورد.

این شاعر کشور همچنین گفت: مسائل عاطفی عاشورا، بیش از دیگر وجوه این واقعه بر روی مردم تاثیر می‌گذارد و شعرا هم نمونه کوچکی از مردم هستند. شهید مطهری نیز به این موضوع تاکید داشته‌اند و توجه مخاطبانشان را به وجوه حماسی عاشورا جلب کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اگر شعرا به نوعی بتوانند وقایع عاشورا و اربعین حسینی را با مسائل امروزی گره بزنند، آثارشان می‌تواند کاربردی‌تر و موثرتر باشد. البته این کار نباید نعل به نعل و به صورت کلیشه‌ای رخ دهد، بلکه در قالبی هنرمندانه، مسائل روز کشور و جهان و ظلم‌هایی که صورت می@گیرد را به بهانه این روزها باید بیان کرد.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال