جمعه 17 مرداد 1399
اربعین حسینی از نگاه هنرمندان/ ۱۴

مستندسازان با شناخت از فلسفه قیام امام حسین(ع) فیلم بسازند

اصغر جاوید
    -     کد خبر: 2556
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/9|12:41
اصغر جاوید، مستندساز، با اعتقاد بر اینکه در ساخت مستنداتی با موضوع عاشورا و اربعین حسینی، فلسفه اصلی و هدف از قیام امام حسین(ع) و عمل ایشان بسیار مهم است نه صرفا عزاداری‌ها و اتفاقات پیرامون آن، تاکید کرد: توصیه‌ام به فیلم‌سازان اربعین حسینی این است که با مطالعه و پژوهش کافی وارد عرصه مستندسازی اربعین شوند تا آثار ماندگاری خلق کنند.

این مستندساز در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در ابتدا درباره لزوم اهمیت بر تهیه و تولید فیلم‌های مستند با موضوع اربعین حسینی و اینکه تا به حال چقدر به این حوزه اهمیت داده شده است، توضیحاتی ارائه داد و گفت: در زمینه ساخت فیلم‌های مستند با موضوع اربعین، حرکت‌هایی انجام شده است اما به نظرم این اقدام در درجه اول بستگی به محتوای کار دارد که سازنده از چه دیدگاهی به موضوع نگاه کند. مسئله دیگر در همین زمینه، جامعه‌شناسی است که بسیار مهم تلقی می‌شود، اینکه درواقع تا چه حد با فلسفه قیام امام حسین آشنایی داشته باشیم. به نوعی اگر بخواهیم موشکافانه به این قضیه نگاه کنیم، باید سابقه فرهنگی در این زمینه داشته باشیم و برای مستندسازی بیشتر به آن زمان‌ها برگردیم.

وی با بیان اینکه اولین فیلم مستندش سال‌ها پیش درباره واقعه عاشورا بوده است، خاطرنشان کرد: سال 54 فیلم مستند «میلاد عاشورا» را ساختم و در اثرم به فلسفه قیام امام حسین(ع) توجه بسیار داشتم، پیام اصلی فیلمم در آن زمان این بود که باید راه و قیام امام حسین(ع) سرمشق زندگی‌مان قرار بگیرد وگرنه سینه‌زنی و عزاداری صرف که غیر از هدف اصلی ایشان باشد فایده‌ای ندارد. به نظرم با توجه به حساسیت این گونه موضوعات باید پرداخت درستی اتفاق بیفتد و آگاهانه وارد میدان شویم. در ساخت مستندهایی با موضوع امام حسین باید ابتدا عمل ایشان جدی گرفته شود.

او سپس در زمینه زاویه دید پرداخت به موضوع اربعین حسینی در مستندسازی تاکید کرد: در مستندسازی به ویژه در بخش آثار ارزشی و دینی و مذهبی، اعتقادات مردم و همچنین سازندگان خیلی مهم است، درواقع باید مردمی را نشان بدهیم که واقعا خالصانه نسبت به امام حسین(ع) عشق و ارادت دارند. اگر این اتفاق بیفتد کارمان قطعا تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین برنامه‌سازان و فیلم‌سازان ما هم باید این زوایا را بیشتر نشان بدهند. به علاوه اینکه فلسفه اصلی قیام امام حسین(ع) نیز موضوع مهمی است. در نتیجه زاویه دیدی درست است که تاثیرگذار بوده و با موشکافی همراه باشد؛ چراکه این مسئله بسیار ارزشمند است، یعنی باید با دید خالص و کاملا عرفانی به این ماجرا نگاه کرد.

این مستندساز همچنین تصریح کرد: همان طور که پیش از این هم تاکید کردم، در عرصه مستندسازی با موضوع اربعین در وهله اول شناخت و اعتقادات مهم است. یک فیلم‌ساز در ابتدا خودش باید به موضوعی که قرار است به آن بپردازد، اعتقاد قلبی داشته باشد که اگر همین طور باشد حتی می‌تواند با کمترین امکانات هم اثری ماندگار خلق کند اما اگر اعتقادی در کار نباشد با بهترین امکانات هم کاری ارائه بدهد، قطعا کارش بی روح می‌شود و تاثیری که باید داشته باشد را ندارد.

جاوید در ادامه درباره ماندگاری پیام آثار ارائه شده از اربعین حسینی در زندگی مردم و اینکه چگونه این اتفاق ممکن است، توضیح داد: برای واقعه اربعین حداقل 20 میلیون نفر جمع می‌شوند و راه کربلا را پیاده سپری می‌کنند تا به مراسم اربعین برسند. اگر فیلم‌سازان ما با زوایای دید درست وارد جریان شوند و خوب به مسئله بپردازند قطعا تاثیرگذار خواهد بود. متاسفانه ممکن است برخی افراد تنها به خاطر چشم و هم چشمی پیاده‌روی اربعین را پیش بگیرند در حالی که این اتفاق باید از روی دل و قلبشان باشد. بنابراین یک فیلم‌ساز هم باید تیزبین باشد و به سراغ رفتارهای خالصانه در کارش برود، یعنی درواقع لحظه‌های ناب و دلی را شکار کند نه هر تصویری که سر راهش قرار می‌گیرد؛ چراکه این کارها حرمت و ارزش دارد.

این مستندساز در پایان اعلام کرد: قلبا دوست دارم دوباره درباره امام حسین(ع) و اربعین فیلم مستند بسازم و به نوعی جزو برنامه‌های زندگی‌ام است که اگر امکانات لازم فراهم آید حتما کار خواهم کرد. اکنون در حال حاضر مشغول آماده‌سازی فیلم مستندی با موضوع مرحوم سلیم موذن‌زاده اردبیلی هستم که با هزینه شخصی خودم کار را پیش می‌برم.

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال