چهارشنبه 9 بهمن 1398
اربعین حسینی از نگاه هنرمندان/۱۷

بیاتی: ساخت مستند با موضوع «اربعین حسینی» از نیازهای جامعه است

محمد بیاتی، مستندساز،
    -     کد خبر: 2551
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/10|12:52
محمد بیاتی، مستندساز، در عین حالی که ساخت فیلم‌های مستندی با موضوع «اربعین حسینی» را از ضروریات و نیازهای جامعه دانست، گفت: در ساخت مستنداتی با این موضوع همیشه به دنبال نمایش عظیمی از اربعین و یک‌سری موضوعات کلیشه‌ای پیرامون آن بودیم و متاسفانه هیچ‌گاه عمیقا به این حوزه پرداخت نشده است.

این مستندساز در گفت‌و‌گویی با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید تهیه و تولید آثاری با موضوع اربعین حسینی در حوزه مستندسازی چقدر لازم است، خاطرنشان کرد: طبیعتا ساخت آثاری با موضوع امام حسین(ع) از ضروریات جامعه ماست، منتها مشکلی که ما داریم البته به نظر شخصی بنده این گونه است که آن طور که باید و شاید مستندی درباره اربعین تولید نشده است. متاسفانه گویا ما همیشه به دنبال نمایش عظیمی از اربعین حسینی و موضوعات پیرامون آن که بعضا به کلیشه تبدیل شده‌اند، بودیم و گویا فیلم‌سازان ما خیلی خودشان را به زحمت نمی‌اندازند و بیشتر به سراغ جزئیات مراسم می‌روند. اکثر کارهای این چنینی طی این سال ها به شکل پلان‌های گزارشی گرفته شده است و اصلا شبیه به مستند نیستند که البته اتفاقات خوبی هم افتاده است اما باید جزئیات را بیشتر دخیل کرد. من خودم تا به حال در پیاده‌روی اربعین شرکت نکرده‌ام اما می‌دانم که در مسیر پیاده‌روی موکب‌هایی هستند که بعضا با وجودی که وضع مالی مناسبی ندارند از زائران امام حسین پذیرایی و نهایت خدمت‌رسانی می‌کنند. به نظرم هریک از همین سوژه‌ها به تنهایی موضوعی برای مستند هستند و می‌شود روی آن ها کار کرد.

او ادامه داد: مستندسازان باید برای مستندسازی در این حوزه به سمت این گونه جریانات بروند. لازمه نمایش‌های مربوط به اربعین، پرداخت به نگاه جزئی و دوری از نگاه سطحی به ماجراست. یک مستندساز باید آثارش به قدری با خلاقیت همراه باشد که تاثیرات لازم را روی مخاطبش بگذارد نه اینکه صرفا برای ساخت مستندش گزارشی ارائه بدهد. متاسفانه بعضا به هر دلیلی ساخت این گونه آثار سفارشی تولید می‌شوند که این اتفاق جالبی نیست و کار باید دلی و همراه با اعتقادات خالص باشد و در عین حال از نگاه سیاسی دور باشد. در مجموع واقعه عاشورا و اربعین یک سری لایه‌های زیرین و اساسی دارند که تا به حال در حوزه مستندسازی خیلی به آن ها پرداخته نشده است و اتفاقا فیلم سازان می‌توانند از باورها و اعتقادات ناب مردم در حوزه کاری‌شان استفاده کنند و در پی آن آثار ماندگاری به ثمر برسانند.

این مستندساز در بخشی دیگر از این گفت‌و‌گو در پاسخ به اینکه در حوزه مستندسازی از چه زاویه دیدی باید به این حماسه نگاه کرد، خاطرنشان کرد: اربعین حسینی درواقع یک حرکت مردمی همراه با باورهای گوناگون است، یعنی هرکس با باور بر چیزی با مردم همراه می‌شود و در پیاده‌روی بزرگ این واقعه شرکت می‌کند، در این میان هم افراد زیادی هستند که می‌گویند با وجود سن بالا و شرایط دشواری که داشتند اما در این سفر ذره‌ای اذیت نشدند، پس آن ها این راه را باور دارند، بنابراین من فکر می‌کنم اگر از همین زاویه دید اعتقادی به ماجرا نگاه شود خیلی موثر خواهد بود و اگر اعتقاد به این موضوع در میان مردم را کنکاش کنند، البته نه اعتقادات شعاری، خیلی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه اثرات این حرکات مردمی چطور باید در فیلم‌های مستند حفظ شود تا بعد از اتمام ماجرا، همچنان در زندگی مردم جاری و ساری بماند، اظهار کرد: طبیعتا فیلم‌سازان می‌توانند در این زمینه نقش مهمی داشته باشند، اربعین حسینی یک اتفاقی است که در گوشه یک نیم‌کره خاکی می‌افتد و آنچه وظیفه یک فیلم‌ساز است این است که از زاویه دید مختلفی به این موضوع بپردازد و به نوعی انبوه‌سازی کند؛ چراکه قرار است این گونه آثار صادر شود. در مجموع اگر ما به کرات مستندهای خوبی در این زمینه داشته باشیم ملکه ذهنمان می‌شود و به هر صورت تاثیر خودشان را می‌گذارند. اساسا فیلم‌سازان خوش‌فکر و جوان ما می‌توانند در این زمینه‌ها آثار خوبی تولید کنند به شرطی که دلی به دنبال این کار باشند و خیلی بحث بودجه را مطرح نکنند البته بودجه هم مهم است اما مهم‌تر از آن اراده و عرق فیلم‌ساز نسبت به موضوع اربعین حسینی است.

بیاتی در پایان به فیلم‌سازان جوان و کم‌تجربه توصیه کرد: مسلما تنها با یک دوربین نمی‌شود کار کرد و فقط به این فکر کنیم که چون دوربین داریم پس می‌توانیم کار کنیم، بلکه باید با تحقیق و پژوهش زیاد وارد این عرصه شویم و راجع به موضوع اربعین خوب جست‌وجو کنیم نه اینکه فقط تصاویری را تهیه کنیم. اگر پشت چنین کارهایی تحقیق و پژوهش محکم باشد قطعا آثار خوبی تولید می‌شود، به ویژه از سوی جوان‌ترها که با انرژی بیشتری و فکرهای بازتری می‌توانند وارد عمل شوند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال