چهارشنبه 2 مهر 1399
دیدگاه یک عکاس از تهیه تصاویر اربعین حسینی:

اربعین حسینی تمام‌نشدنی است

اربعین حسینی
    -     کد خبر: 2499
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/20|13:04
هادی خسروی، عکاس، در زمینه پرداخت به تولید تصاویری با موضوع اربعین حسینی و لزوم این اقدام در حوزه عکاسی گفت: در پیاده‌روی اربعین، سوژه برای دیدن بسیار فراوان است؛ اینکه چقدر دقت‌نظر وجود داشته باشد مهم و در عین حال کمک‌کننده است.

این هنرمند عکاس در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، در همین زمینه درباره لزوم تهیه همین تصاویر و اهمیت به این حوزه بیان کرد: پیاده‌روی اربعین حسینی به نوعی ابعادی دارد که تا به حال یا به آن ها پرداخته نشده است و یا اینکه افراد عادی آن ها را نمی‌‌بینند. بنابراین دوستان عکاس به سبب نگاه خاصی که دارند نکاتی را می‌بینند که دیگر مردم شاید به خوبی آن‌ها را نبینند. در واقع در جریان این حماسه بزرگ برخی اتفاقات لحظه‌ای هستند که توسط عکاسان ثبت می‌شوند و همین باعث ماندگاری آثارشان می‌شود و قطعا تاثیرگذار خواهد بود. در مجموع همان‌طور که اشاره کردم در این جریان سوژه برای دیده شدن زیاد است اما آنچه مهم است، دقت‌نظر عکاس است.

وی افزود: مردم عادی در جریان پیاده‌روی اربعین به عنوان یک زائر حضور پیدا می‌کنند، اما یک عکاس به عنوان یک کشف‌کننده در مراسم شرکت می‌کند. تصاویری هم از این جریان گرفته می‌شود، گاه برای خود افرادی که در این پیاده‌روی شرکت داشته‌اند جذاب است و به یاد لحظه‌هایی می‌افتند که چقدر راحت از کنارشان عبور کردند. بخشی دیگر در این زمینه، حال معنوی زائران است که در واقع هر کسی حال معنوی خودش را دارد و حواسش به اطرافش نیست؛ اما یک عکاس نگاهش کاملا به حال و احوال دیگران و همچنین پیرامون خودش است.

خسروی در ادامه صحبت‌هایش درباره اینکه آیا تاکنون آن‌طور که باید و شاید به موضوع اربعین در حوزه عکاسی بها داده شده است، تصریح کرد: به نظرم طی این سال ها پرداخت خوبی داشتیم اما اینکه بگوییم کفایت می‌کند یا خیر باید گفت خیر؛ چراکه موضوع اربعین همیشه تازه است و مثل فصل عکاسی از طبیعت می‌ماند که هر سه فصل از سال هیچ‌گاه تکراری نمی‌شود؛ بنابراین اربعین هم تمام نشدنی است و تازگی خودش را دارد.

این عکاس سپس درباره جایگاه مناسب برای قرار گرفتن تصاویر مربوط به اربعین حسینی و اینکه چگونه این تصاویر محدود به گالری‌ها نباشند، توضیح داد: متاسفانه بازنشر عکاسی در این حوزه همیشه هم خوب نبوده و گاهی تصاویر به برخی خبرگزاری‌ها و نمایشگاه‌ها می‌رود که آن‌طور که باید و شاید بازنشر داده نمی‌شود و استفاده‌های خوبی نمی‌شود. به نظرم باید فکری کرد و راهکاری برای این ماجرا اندیشید تا مخاطبان بتوانند عکس‌های بیشتری از این جریان تماشا کنند تا حال و هوایشان برای سفر به اربعین تقویت شود. در این زمینه پیشنهادم نمایش عمومی عکس‌هاست، اینکه گالری‌ها را به خیابان‌ها و به میان مردم ببریم و یا اینکه سازمان صدا‌و‌سیما هم اگر بخواهد در این راستا به عنوان رسانه پرمخاطب کمک کند، اقدامی انجام بدهد تا بازدیدهای بیشتری از تصاویر اتفاق بیفتد و تصاویر بیشتری از اربعین حسینی منتشر شود.

وی در همین راستا تاکید کرد: به اعتقاد من اینکه صرفا تصاویر مربوط به اربعین خالی و مبهم ارائه شوند خیلی صحیح نیست، یعنی اگر همراه با عکس شرح و توصیفی هم داشته باشیم برای مخاطب سوالی ایجاد نمی‌شود. درواقع تصاویر می‌توانند همراه با احادیث، روایت و نوشته‌ای کوتاه باشند و خام عرضه نشوند تا شاید بهترین راه دیده شدن همین باشد که تصاویر با توضیحات کوتاه ترکیب شوند. توقع من به عنوان یک هنرمند از شهرداری تهران این است که به عنوان بخشی از متولیان فرهنگ عمومی، بخشی از بیلبوردهای شهری را پیش از ایام اربعین به همین موضوع اختصاص بدهد تا مردم با دیدن تصاویر و نوشته‌ها برای رفتن به پیاده‌روی اربعین ترغیب شوند که حتما هم تاثیرگذار خواهد بود.

خسروی در پایان در پاسخ به اینکه بهتر است در حوزه عکاسی از چه زاویه دیدی به این حماسه نگاه کرد، خاطرنشان کرد: بخش عکاسی از اربعین نیازمند این است که عکاس علاوه بر عکاس بودن کمی هم جنبه معنوی درونی داشته باشد و این موضوع خیلی مهم است؛ چرا که بعضا عکاسانی داریم که به خاطر جنبه غیر معنوی‌شان تصاویری بی روح و گاه منفی تولید می‌کنند اما در مقابل عکاسانی که خودشان با نگاه معنوی به سراغ موضوع می‌روند، حواسشان به همه چیز است. بنابراین به نظر می‌آید عکاسان معنوی و ارزشی بیشتر می‌توانند در چنین جریاناتی فعال باشند و تصاویر ماندگار و خوب تولید کنند. به نظرم سایر عکاسان هم باید خودشان را تقویت کنند تا بتوانند تصاویر بهتری تولید کنند، خصوصا زمانی که تصاویر اربعین حسینی گاه به دست مخاطبان غیر مسلمان می‌رسد، پس در اینجا رسالت این دوستان عکاس سنگین‌تر می‌شود تا به نحوی خوب بتوانند شور و عشق مردم نسبت به امام حسین(ع) را در تصویر خوب نشان داده و مخاطب را در فضایی گنگ و مبهم قرار ندهند. من خودم به عنوان عکاس دو دوره در راهپیمایی اربعین شرکت کرده‌ام که ان‌شاءالله امسال هم شرکت خواهم کرد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال