یکشنبه 4 اسفند 1398
اربعین حسینی از نگاه هنرمندان/۱۹

عکاسان زوایای نهفته راهپیمایی اربعین حسینی را به تصویر بکشند

یوسف اکبری، عکاس
    -     کد خبر: 2473
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/14|13:08
یوسف اکبری پایبندی، عکاس که خود سابقه عکاسی از پیاده‌روی اربعین حسینی را داشته، درباره لزوم پرداخت به این موضوع در حوزه عکس گفت: کسانی که در این راه قدم برمی‌دارند اول از همه برای دل خودشان کار می‌کنند؛ ضمن اینکه این ماجرا آنقدر پر است از سوژه‌های ناب و مختلف که قاعدتا یک هنرمند عکاس نمی‌تواند همه جوانب را در عرض چند روز ببیند.

این هنرمند عکاس در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در همین زمینه توضیح داد: موضوع پیاده‌روی اربعین همان‌طور که تاکید کردم پر است از ژانرها و سوژه‌های مختلف که می‌شود در همه بخش‌ها من‌جمله مستند، گزارش و عکس به آن ها پرداخت و به نظرم هرچه در این زمینه کار کنیم بازهم جای کار دارد. از طرفی آگاهی هرچه بیشتر شود، می‌توان از نگاه‌های نویی برخوردار شد که قطعا برای مخاطب جذابیت بیشتری دارد. در این واقعه به نوعی همه ادیان با دیدگاه‌های مختلف دست به دست هم می‌دهند تا این اتفاق میلیونی که در دنیا بی‌سابقه است، انجام شود و در اینجا هر قدر عکاس توان داشته باشد، جا دارد که کار کند اما به نظرم نمی‌شود در عرض چند روز همه جوانب را دید؛ چراکه در این سفر موضوعات نهفته‌ای هم وجود دارد.

 وی سپس یادآور شد: به عنوان مثال، برای واقعه اربعین از کودک خردسال گرفته تا پیرمرد و پیرزن، خدمتگزاری زائران امام حسین(ع) را می‌کنند که هیچ‌کدام هم بی اجر نمی‌ماند. ما عکاسان برای دل خودمان عکاسی می‌کنیم و انتظاری هم نداریم. این رسانه است که آن‌قدر این ماجرای بزرگ جهانی را پوشش داده است تا باعث شده هرساله از این اتفاق به خوبی استقبال شود. درواقع هریک به نوعی وظیفه‌ای دارند و کمک می‌کنند. به نظرم در زمینه پرداخت به اربعین ما باید انتظارمان از خودمان باشد تا بتوانیم در این راه قدمی برداریم و انعکاس بدهیم؛ اما به دلیل گستردگی موضوعات زیاد، نمی‌شود کامل ادای دین کرد؛ ضمن اینکه به دلیل زمان محدود  هم نمی‌توان همه ابعاد آن را دید.

اکبری در ادامه در پاسخ به اینکه در حوزه عکاسی از چه زاویه دیدی باید به این حماسه نگاه کرد، اظهار کرد: مطمئنا زوایای کلیشه‌ای بیننده را خسته می‌کند. همان‌طور که تاکید شد، ماجرای اربعین سوژه‌های زیادی دارد و متفاوت است؛ ضمن اینکه هر عکاسی در این سفر زوایایی برای این حماسه دارد و از بعد خود نگاه می‌کند؛ درواقع این موضوع بستگی به دید هنرمند هم دارد که چه چیزی برایش جذابیت بیشتری دارد؛ البته که همه چیز در آنجا جذاب است، فقط باید در آنجا کار کرد.

او همچنین درباره اینکه بهتر است تصاویر مربوط به اربعین حسینی بیشتر در چه فضاهایی قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: به نظرم در حال حاضر بیشترین و آماده‌ترین فضاها برای این کار، فضای مجازی است که همه درگیرش هستند و از آن استفاده می‌کنند. بنابراین انتشار در این فضا مسلما بُردش خیلی زیاد است و هرقدر هم بخواهیم این گونه مسائل را در بخش بین‌الملل گسترش بدهیم باید از طریق همین فضای مجازی اقدام کنیم.

این هنرمند عکاس در پایان در زمینه اینکه تصاویر مربوط به اربعین حسینی چقدر می‌تواند آیتم‌های مناسبی برای فضای هیئات باشند،گفت: می‌توان از این فضاها هم برای نمایش تصاویر استفاده کرد اما عموم عکاسانی که تصویری تهیه می‌کنند دلشان می‌خواهد نامشان هم همراه با اثر آورده شود و این مسئله برایشان خوشایند است. برای شخص من شاید مهم نباشد اما برای خیلی از افراد مهم است. اکنون من کوچک‌تر از آن هستم که بخواهم پیشنهادی به دوستان بدهم؛ فقط  سخنم این است که برای دلشان کار کنند و این را بدانند هرچه در این راه به ویژه برای معصومین(ع) خالصانه و بی ادعا پیش بروند، حتما بزرگ خواهند شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال