چهارشنبه 2 مهر 1399
اربعین حسینی از نگاه هنرمندان/ ۱۰

چاووش: مسئولان فرهنگی نگاه سطحی به اربعین حسینی نداشته باشند/ برای برنامه‌سازی در طول سال به محرم و صفر فکر کنیم

وحید چاووش
    -     کد خبر: 2419
    -     تاريخ انتشار : 1396/8/6|15:06
وحید چاووش، مستندساز، درباره لزوم پرداخت به تولید فیلم‌های مستند با موضوع اربعین حسینی خاطرنشان کرد: نگاه متولیان فرهنگی به اربعین حسینی سطحی و ظاهری شده است و گویا فکری برای تاثیر و جذابیت آثار ندارند.

این مستندساز در گفت‌و‌گویی با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، در همین زمینه توضیح داد: درباره اهمیت ماجرای اربعین حسینی و پرداخت به آثاری با همین موضوع یک مثال روشن می‌زنم و آن این است که از 12 ماه سال دو ماهش محرم و صفر است که در این دو ماه، مردم شادی آشکار نمی‌کنند، مراسم عروسی برگزار نمی‌کنند و عزادار هستند و ما در هر کوچه‌ای که پا بگذاریم حداقل یک پرچم عزا می‌بینیم. پس این نشان دهنده این است که وقتی دو ماه از 12 ماه سال مردم به سیدالشهدا(ع) معطوف است به نظرم به عنوان یک عنصر فرهنگی، متولیان فرهنگی باید به این دو ماه فکر کنند. به عنوان مثال ما 15 روز در سال ایام نوروز را داریم که به همین مناسبت متولیان مملکت ما برنامه‌سازی می‌کنند؛ در مقابل دو ماه هم در سال محرم و صفر را داریم که باید پیش از فرارسیدنش درباره‌اش فکر کرد و تولید و برنامه‌ریزی انجام داد. به همین خاطر، شخصا معتقدم باید در تلویزیون نهادی تعریف شود و برنامه‌ریزی کند. محرم و صفر که فقط سینه‌زنی و عزاداری و نشان دادن مجالس عزا نیست، بلکه آداب و رسوم مختلف، سبک عزاداری‌ها و اجرای عزاداری‌ها در استان‌های مختلف و همچنین مواردی دیگر از این دست همه و همه قابلیت مستندسازی دارند اما متاسفانه وقتی همتی برای این کار وجود نداشته باشد اتفاقی نمی‌افتد.

وی درباره زاویه دید درست درباره پرداخت به آثاری با موضوع اربعین و محرم و صفر در مستندسازی بیان کرد: گاهی اتفاقات خیلی ساده ولی زیبا در این زمینه قابلیت‌های خوبی برای مستندسازی و فیلم‌سازی پیدا می‌کنند اما به طور مثال، برای پرداخت به اربعین ما آنقدر پیاده‌روی را نشان می‌دهیم و هرسال همان آثار سال قبل را تکرار می‌کنیم تا مخاطب دلزده شود. متاسفانه متولیان امور فرهنگی ما کار را خراب می‌کنند. اربعین که فقط پیاده‌روی‌اش نیست. نگاه‌ها به این ماجرا آنقدر سطحی و ظاهری شده که گویا فقط می‌‌خواهند با ارائه آثاری مناسبت را بگذرانند و فکری برای تاثیر بعدش و جذابیتش نمی‌شود. به همین خاطر است که اساسا فیلم‌های مستند عمق ندارند و افت پیدا می‌کنند؛ ضمن اینکه برخی آثاری که از واقعه اربعین تولید می‌شوند اصلا مستند نیستند بلکه گزارش هستند. در بخش برنامه‌سازی‌ها هم به نظرم یک سری برنامه‌های روتین و تکراری هرسال برای مخاطبان پخش می‌شود که مخاطب لذتی از آن ها نمی‌برد؛ این در حالی است که اصل ماجرا و موضوع کاملا زیبا و عمیق است اما نگاه متولیان ما به آن روزمره است؛ به دلیل اینکه از قبل برای کار فرهنگی برنامه‌ریزی و هزینه نمی‌کنند.

او در عین حال تاکید کرد: در این زمینه باید برای مسئولین امر فرهنگ‌سازی شود نه برای مردم تا متوجه شوند وقت فکر کردن درباره امام حسین(ع) و ماه محرم و صفر یک ماه مانده به مناسبت نیست، بلکه باید در طول سال عده‌ای بنشینند و تمام هم و غم‌شان محرم و صفر باشد تا برای 90 روز مردم، فیلم مستند، سریال و برنامه‌های ترکیبی و زنده خوبی تهیه کنند و نگاهی نو داشته باشند؛ نه اینکه هرسال همان برنامه‌ها را تکرار کنند. وقتی افرادی باشند که هم و غم و دغدغه محرم و صفر را داشته باشند مسلما به دنبال نگاه‌های جدید و زبانی نو از این رویداد و وقایع هستند.

سازنده فیلم مستند «مامان نزیهه» که اثرش درباره اربعین حسینی بود، همچنین در پاسخ به اینکه بازهم برنامه‌ای برای ساخت آثاری با موضوع اربعین دارد، گفت: یک کار دیگر در همین زمینه با عنوان «سیاه» سال گذشته تولید کردیم که مربوط به برادر مامان نزیهه است، برادری که سرباز عراقی بود و روبه‌روی ما می‌جنگید اما حالا پشیمان است و برای زائرین امام حسین(ع) در ایام اربعین خدمت‌رسانی می‌کند اما متاسفانه تا امروز هیچ نهادی هزینه خریداری این فیلم مستند را نداشته است و یک سال از تولید این اثر می‌گذرد و هنوز اتفاقی نیفتاده است.

چاووش در پایان صحبت‌هایش درباره اینکه چگونه اثرات این حرکت مردمی در مستندسازی حفظ شود تا بعد از اتمام آن، همچنان در سبک زندگی مردم جاری و ساری بماند، اظهار کرد: این مسئله به زندگی و حال درونی هر فرد بستگی دارد. این‌گونه آثار فقط جنبه تذکر دارند؛ ضمن اینکه فراموش نشود. به طور مثال، اولین مخاطب فیلم‌های من نوعی، خودم هستم و اول باید به خودم تذکر بدهم و سپس مردم را موعظه کنم؛ حالا اینکه چقدر تاثیرگذار خواهد بود به شرایطی بستگی دارد که افراد در زندگی‌شان دارند، یعنی درواقع به موعظه کننده و موعظه شونده هم بستگی دارد. در مجموع خیلی نمی‌شود توقع داشت تا کار مستند، کارستان بکند، چون برای آدمی که خودش را به خواب زده باشد نمی‌شود کاری کرد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال