سه شنبه 21 مرداد 1399
توحید معصومی خبر داد:

مراکز استانی حوزه هنری به مثابه تهیه‌کننده تئاتر

 توحید معصومی
    -     کد خبر: 2286
    -     تاريخ انتشار : 1396/7/16|12:33
دفاتر نمایش مراکز استانی حوزه هنری برای تولید نمایش‌های بومی شاخص، تقویت خواهند شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، توحید معصومی مدیر دفتر امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اعلام این خبر گفت: طی همکاری و تفاهمی که توسط اداره‌ کل امور استان‌ها و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری شکل گرفته، در راستای رونق تولید تئاتر شهرستان‌ها، دفاتر نمایش مراکز استانی حوزه هنری تقویت خواهند شد.
 
وی اظهار داشت: مدیریت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، تاکید ویژه‌ای بر رونق و توسعه‌ی تئاتر استانی داشته، از این رو بر تقویت دفاتر نمایش مراکز استانی حوزه هنری به لحاظ آموزشی، برنامه‌ریزی، انسانی و مالی، اصرار دارد. این دفاتر باید همچون تهیه‌‌‌کننده‌ تئاتر، به دنبال تولید آثاری باشند که علاوه بر توجیه اقتصادی، شاخص و جذاب هم باشند. لذا لازم است نمایشی که تولید می‌شود توانایی و قابلیت حضور در رویدادها و جشنواره‌های مختلف و اجرای عمومی در تهران و استان‌های مجاور را داشته باشد. در همین راستا مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در قالب پروژه «حمایت از تولید نمایش استان‌ها»  به عنوان سرمایه‌گذار، پیشتیبان تولید تئاتر استان‌ها خواهد بود.
 
این کارگردان تئاتر افزود: وظیفه‌ تهیه‌کننده‌ تئاتر، جذب منابع مالی از سرمایه‌گذاران و اسپانسرهای مختلف است و مدیران دفاتر تئاتر استا‌ن‌ها نباید فقط منتظر دستور و بخش‌نامه‌ و تخصیص منابع مالی مرکز باشند بلکه خودشان باید این توانایی و اختیار را داشته باشند تا اثری در خور توجه، همسو با اهداف حوزه و البته مخاطب‌پسند را تا مرحله‌ آخر تولید، تامین و هدایت کنند.
 
وی درباره‌ شاخصه‌های آثار مورد حمایت حوزه هنری توضیح داد: متاسفانه هنوز برخی فکر می‌کنند تئاتر حوزه هنری محدود به موضوعات دینی و دفاع مقدس است. گرچه این موضوعات از مضامین مورد حمایت حوزه هنری است اما موضوعات اجتماعی و خانوادگی که از مباحث روز جامعه بهره داشته باشند نیز در پوشش حمایتی حوزه هنری قرار خواهند گرفت و به استان‌ها نیز توصیه شده به شدت از تولید آثار شعاری پرهیز کنند.
 
معصومی تاکید کرد: نمایش‌های تولید شده توسط استان‌ها باید قابلیت رقابت و حضور در رویدادهای مختلف و مهم تئاتری را داشته باشند و از سوی دیگر باید مورد اقبال مخاطب و تماشاگر نیز قرار گیرند. معتقدیم درام‌هایی که بر پایه‌ فولکلوریک و نیز داستان‌های روز جامعه استوار باشند، می‌توانند برای قشر مردمی مخاطبان تئاتر جذاب باشند و همچنین اهداف حوزه هنری را نیز تامین کنند.
 
مدیر دفتر امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری عنوان داشت: این یک واقعیت است که همه‌ استان‌های ما توانایی تولید تئاتر شاخص را ندارند که دلایل متعددی از جمله ضعف امکانات یا ضعف مدیریت منابع، علت آن است. از این رو همکاری اداره کل امور استان‌ها با مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری برای آموزش مدیران دفاتر تئاتر استان‌ها مورد توجه قرار گرفته است و برای تقویت این دفاتر نیز از هیچ کوششی دریغ نخواهد شد.
 
وی یادآور شد: «مهرواره تئاتر ماه» (رپرتوار تئاتر استان‌ها) نیز در راستای تقویت بنیه‌ تئاتر استان‌ها شکل گرفته است. امسال این رپرتوار منحصر به بازه‌ زمانی محدود نخواهد شد و در طول سال، نمایش‌های شاخص استانی امکان اجرای عمومی در تهران را خواهند داشت. سومین دوره از «مهرواره تئاتر ماه» با اجرای دو نمایش از استان‌های مازندران و فارس در مهرماه سال جاری در تماشاخانه‌های حوزه هنری آغاز شده و متعاقب آن، نمایش‌های برتر مراکز استانی حوزه هنری برای اجرای عمومی به تهران دعوت خواهند شد.
 
توحید معصومی گفت: در تلاش هستیم تئاتر مراکز استانی حوزه هنری با نگاهی کاملا حرفه‌ای و تولیدمحور و البته با کارکردی موثر علاوه بر تامین منویات و خط مشی حوزه هنری، بدنه‌ تئاتر کشور را تقویت کند. از این رو پرهیز از نگاه کلیشه‌ای، شعاری و غیرحرفه‌ای به تئاتر مراکز استانی لازم به نظر می‌رسد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال