شنبه 10 خرداد 1399
معرفی کتاب

«محبوبه صبح» روایت داستانی از زندگی شهید زن قیام ۱۷ شهریور

«محبوبه صبح»
    -     کد خبر: 2016
    -     تاريخ انتشار : 1396/6/19|14:59
به مناسبت سالروز قیام خونین ۱۷ شهریور، سوره مهر اثر داستانی «محبوبه صبح» به قلم راضیه تجار که به زندگی شهید محبوبه دانش اختصاص دارد را به علاقه‌مندان کتاب معرفی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، تجار درباره این کتاب گفت: این اثر در ارتباط با زندگی محبوبه دانش، دختر هفده ساله انقلابی، است که در واقعه هفده شهریور به فیض شهادت رسید.


وی در توضیح چگونگی توصیف زندگی این شهید در داستانش اظهار داشت: بخشی از فضای این اثر برگرفته از واقعیت و بخشی دیگر داستانی است که در آن بیشتر با وفاداری به واقعیات زندگی این شهید، از ظرایف و عناصر داستانی در خلق موقعیت‌ها بهره برده‌ام.
 
این نویسنده در پاسخ به این سوال که پرداختن به جزئیات زندگی محبوبه دانش با توجه به چه مستندات و دانسته‌هایی صورت گرفته است، یادآور شد: در این‌باره با بازماندگان و خانواده وی مصاحبه‌هایی صورت گرفته و بر اساس تحقیقات میدانی و واقعیت‌های مشخص و قطعی، زندگی او در قالب داستان به تصویر کشیده شده است.


وی در پایان افزود: امیدوارم این کتاب بتواند سبب شود که زندگی محبوبه دانش، الگوی مناسبی برای جوانان و نوجوانان امروز کشورمان ایجاد کند.
 
در قسمتی از کتاب این‌گونه آمده است: روز 17 شهریور بود. محبوبه تا صبح بارها از خواب برخاسته و به عقربه‎های شب‎نمای ساعت نگاه کرده بود. ساعت شش صبح بود که باز همان بلوز چهارخانه و شلوار لی‎اش را پوشید. زهراخانم در آشپزخانه صبحانه حاضر می‎کرد. با شنیدن صدای در، به محبوبه سرک کشید.
 
ـ محبوبه‎ جان، بیدار شدی؟
 
ـ سلام مامان ‎جان!
 
ـ سلام به روی ماهت. ای بابا، باز که حاضریراق شدی!
 
ـ مثل اینکه بی‎خبرید. روز عید فطر، اعلام شد جمعه صبح ساعت هشت، میدان ژاله. من هم دارم می‎روم.
 
ـ خدا خودش به شما جوان‎ها رحم کند. حالا یک چیزی گفتند.
 
ـ یک چیزی؟! نخیر مامان ‎جان این یک وظیفه است.
 
محبوبه دانش آشتیانی در خانواده‌ای مذهبی در سال 1340 در تهران متولد می‌شود و هم‌زمان با تحصیل، به مبارزه علیه رژیم شاه می پردازد و با برادر و خواهران خویش در تظاهرات ها حضور می یابد تا اینکه سرانجام هم‌زمان با قیام مردم در 17 شهریور 57 او که همراه با خانواده خود در تظاهرات شرکت کرده بود، در میدان شهدا ( ژاله) توسط مزدوران رژیم از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و به شهادت می‌رسد. همچنین پدر و نامزد او نیز بعدها به شهادت می‌رسند.
 
گفتنی است «سفر به ریشه‎ها»، «زن شیشه‌ای»، «‌نرگس‌ها»، «بانوی رنگین کمان»، «هفت بند»، «محبوبه صبح» و «بانوی آبی‎ها» عنوان آثار راضیه تجار با موضوع زنان است که در قالب یک مجموعه جیبی منتشر شده اند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال