چهارشنبه 13 فروردین 1399

صالحپور: نقالی امروز، نیازمند نوآوری هنرمندانه است

دکتر اردشیر صالحپور
    -     کد خبر: 1898
    -     تاريخ انتشار : 1396/6/7|14:46
هنرمندی که به خزینه‌ فرهنگی ملی و مذهبی وصل باشد در ارتقای سبک زندگی و استحکام فرهنگ خودی، موثر خواهد بود. برگزاری جشنواره‌ی پرده‌خوانی و نقالی «غدیر» را نیز قدم بسیار خوبی برای رجعت به فرهنگ ملی و مذهبی می‌دانم.

به گزارش پاگاه خبری حوزه هنری، دکتر اردشیر صالحپور معتقد است: هنرمندی که به خزینه‌ فرهنگی ملی و مذهبی وصل باشد در ارتقای سبک زندگی و استحکام فرهنگ خودی، موثر خواهد بود.

دکتر اردشیر صالحپور، عضو هیئت انتخاب و ارزشیابی آثار دومین جشنواره‌ سراسری نقالی و پرده‌خوانی «غدیر» (نقالان علوی)، به خبرنگار صحنه گفت: نقالی و پرده خوانی، دو گونه‌ از نمایش‌های ایرانی قلمداد می‌شوند که ریشه در فرهنگ ملی سرزمین‌مان داشته و در اشکال مختلف و با زبان زنده و گویا در نشر و القای مفاهیم ملی و مذهبی ایفای نقش عمده داشته‌اند. این گونه‌های نمایشی با ساده‌ترین روش و بدون ملزومات دکوراتیو در هر مکانی قادر بودند در ارتباط با مخاطب برای انتقال مفاهیم و معارف ملی و مذهبی، موثر واقع شوند.
وی ادامه داد: امروز روز نیز این ژانرهای نمایشی می‌توانند برای تداوم حضور خود در بطن جامعه با نوآوری و ایجاد بدعت‌های هنری در تکمیل و تکامل خود گام بردارند که البته نیازمند حمایت‌ هستند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: متاسفانه در دوره‌های گذشته به دلایل مختلف و وجود تجدد‌های آمرانه باعث شده از گونه‌های نمایش ایرانی که به فرهنگ خودی اشاره دارد، غفلت شود. برگزاری رویدادهای مختلف مثل جشنواره‌ی سراسری «غدیر» (نقالان علوی) که به صورت تخصصی به نقالی و پرده‌خوانی می‌پردازد به طور حتم برای رونق و ایجاد توجه عمومی به این ژانرهای نمایشی موثر خواهد بود.
صالحپور گفت: در بازبینی آثار متقاضیان، شاهد حضور جوانان و نوجوانانی بودم که بسیار با علاقه‌ به این عرصه تمایل نشان می‌دادند که این حضور جوانان را باید به فال نیک گرفت. هنرمندی که به خزینه‌ فرهنگی ملی و مذهبی وصل باشد در ارتقای سبک زندگی و استحکام فرهنگ خودی، موثر خواهد بود. برگزاری جشنواره‌ پرده‌خوانی و نقالی «غدیر» را نیز قدم بسیار خوبی برای رجعت به فرهنگ ملی و مذهبی می‌دانم.
 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال