سه شنبه 3 مهر 1397
معرفی کتاب به مناسبت سالروز شهادت شهید باهنر

«گلستان در آتش» روایت پنج‌سالگی تا شهادت

«گلستان در آتش»
    -     کد خبر: 1883
    -     تاريخ انتشار : 1396/6/6|18:17
تاکنون ۱۷ عنوان از مجموعه «قصه قهرمانان انقلاب» که تولید مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری است از سوره‌مهر برای آشنایی نوجوانان با شخصیت‌های انقلابی منتشر شده که کتاب «گلستان در آتش» یکی از آن‌هاست.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «گلستان در آتش» سیزدهمین کتاب از مجموعه 17 جلدی قهرمانان انقلاب است که به دکتر محمدجواد باهنر، روحانی مبارز و انقلابی و نخست‌وزیر شهید کشورمان اختصاص دارد. نویسنده در این کتاب، برای آنکه نخستین چشمه از ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی شهید باهنر را نمایان کند، روایت خود را از پنج سالگی او انتخاب کرده است؛ جایی که محمدجواد تازه می‌خواهد به مکتب‌خانه بانو برود و با صحنه‌ای از زورگویی و زورگیری یک مأمور شهربانی مواجه می‌شود. این برخورد آن مأمور، سال‌ها پیش چشم اوست و گفته‌های پدرش مدت‌ها در گوش او زنگ می‌خورد. داستان از فصلی به فصل بعد، رشد و پیشرفت علمی محمدجواد باهنر را نشان می‌دهد و در عین حال، او در مبارزه با رژیم ستمشاهی، استقامت و ثبات بیشتری پیدا می‌کند. نویسنده سعی دارد چهره‌ مدبرانه و روش فکورانه دکتر باهنر در مسیر مقابله با حکومت پهلوی ملعون را آشکار سازد؛ چه اینکه تندروی و حرکت‌های مسلحانه در مشی و اندیشه این روحانی کرمانی نبوده و تنها آنچه استاد سالیان درازش ـ امام خمینی (ره) ـ به او مشق کرده، به کار می‌گرفته است. با این وصف، تمام آنچه حسن‌بیگی در «گلستان در آتش» به زبان داستان ارائه داده، مبارزه علیه یک رژیم غیرمردمی نیست. سلوک باهنر و منش بزرگوارانه او در اجتماع و خانواده نیز از نظر این نویسنده دور نمانده است.

ابراهیم‌ حسن‌بیگی نویسنده این کتاب را می‌توان یکی از پیشقراولان ادبیات داستانی دفاع مقدس دانست. او متولد 1336 گرگان است و فعالیتش در جهاد سازندگی در دوران جنگ سبب اقامت چهار ساله‌اش در کردستان شد. چندی نیز کارشناس ادبیات حوزه هنری بود. داستان‌هایش فضایی اقلیمی دارند و از منظری دینی گزارش می‌شوند. حسن بیگی که جوایز گوناگونی از جمله جایزه 20 سال ادبیات داستانی را به دست آورده، هم‌اکنون ساکن مالزی و مسئول کانون پرورشی در این کشور است.

محمدجواد باهنر، زاده 1312 کرمان است. در 20 سالگی به قم عزیمت کرد تا تحصیلات طلبگی را ادامه دهد. در درس خارج و اصول 7 سال شاگرد امام خمینی )ره) بود. از سال 33 دروس دانشگاهی را هم ادامه داد. ابتدا لیسانس الهیات، سپس فوق لیسانس ادبیات و سپس دکترای الهیات گرفت.
او در اوج مبارزات سال‌های 42 و 43 به زندان افتاد. در آستانه انقلاب، در تأسیس مراکز کادرساز انقلاب مانند مدرسه رفاه مشارکت مستقیم داشت و پس از انقلاب، مسئولیت‌های فراوانی نظیر عضویت در شورای انقلاب، نمایندگی مجلس و بالاخره نخست وزیری را بر عهده داشت.
باهنر سرانجام پس از سال‌ها مبارزه، همراه با یار دیرینه‌اش شهید رجایی، در هشتم شهریور 1360 در انفجار ساختمان نخست وزیری به مقام شهادت دست یافت.

گزیده‌ای از صفحه93 کتاب را با هم می‌خوانیم:

باهنر دستش را از روی زنگ برداشت. در که باز شد، پسرش، ناصر در چارچوب در ایستاد و به او نگاه کرد و با همان لبخند همیشگی که خاص بود، گفت: «سلام بابا، شمایید؟»
باهنر وارد شد. در را بست و گفت: «سلام، آقاناصر. تعجب کردی؟ منتظر کس دیگری بودی؟»
ناصر گفت: «آخر، ساعت ده شب است. فکر نمی‌کردیم به این زودی‌ها بیایید
باهنر نعلین‌هایش را توی جاکفشی گذاشت. ته‌مانده‌ بوی املت، توی هال پیچیده بود. ناصر عبا و عمامه‌ پدر را گرفت و...

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال