چهارشنبه 15 مرداد 1399
کنکاشی ۷۰۰ کیلومتری از بندرعباس تا شرقی‌ترین نقطه جنوب کشور؛

وقت پیوند خوردن سینما با خلیج فارس و دریادلانش

یزدان عشیری
    -     کد خبر: 1816
    -     تاريخ انتشار : 1396/6/1|12:42
وقت آن است که سینما با خلیج فارس، با دریا و دریادلانش گره بخورد و افقی جدید در این فضا گشوده شود و عظمت، اقتدار، زیبایی، یکدلی و غرور و سربلندی ایران به نمایش گذاشته شود.

پایگاه خبری حوزه هنری، یزدان عشیری

در هفته‌ای که گذشت همراه با هیئت مشترک مدیران حوزه هنری و دو تن از فرماندهان دفاع مقدس و از پیش‌کسوتان نیروی دریایی کشور موفق شدم سفری چهار روزه‌ای را به سواحل مکران داشته باشم. مکران و سواحل آن برایم ناشناخته بود و بی‌تردید، برای بسیاری دیگر هم ناشناخته است. آن‌چه در این سفر چند روزه استنباط  کردم عمق نگاه استراتژیک رهبری انقلاب بود که در چند ساله اخیر به صراحت بر اهمیت دریا، فرهنگ دریایی و ظرفیت‌ها و مزایایی بی‌شمار موقعیت خلیج فارس و دریای عمان و سواحل مکران تاکید و تمرکز داشته‌اند. بدون شک، در این نوشته حق مطلب در روایت و تبیین عظمت و اهمیت این خطه ژئوپلتیکی و استراتژیکی  میهن عزیزمان ادا نمی‌شود و صرفا، نگاه و اشاره‌ای دارد به یک ضرورت اجتناب ناپذیر مغفول مانده. همین.

سفری از بندرعباس یکی از مهم‌ترین و استراتژیک ترین نقاط کشور تا شرقی‌ترین نقطه جنوب.

کنکاش در قلب زمین و گرانیگاه تحولات منطقه و جهان و استمرار سفر در طول نوار مرزهای دریایی تا زاویه تلاقی شرق و جنوب و مرز پاکستان- مسیری که قرن‌ها،  تحولات تاریخی و تمدن‌ها و فرهنگ‌ها در آن رقم خورده است.

چشم‌انداز مکران، ساحل آب‌های گرم و نیل‌گون دریای عمان وخلیج فارس، رویشگاه جاذبه‌های منحصر به فرد و چشم نواز با جنگل‌های بی همتای حرا و زادگاه مرغوب‌ترین مروارید جهان.

چشم‌اندازی بکر و متفاوت از امواج غران دریا آن‌گاه که بر موج شکن‌ها می‌کوبند، شنای گروهی دسته‌های فراوان ماهی و رمه‌های پرندگان زیبای دریایی/ و البته، صدای پاهای مرتعش و لرزان اما تهدیدگر ناوهای بیگانه و دشمنی که «کفتاروار» به سنت سلف‌شان که به این نقطه طمع ورزیده بودند اینک نیز، از آن سوی باختر بساط‌شان را بر گستره غنی ترین گنجینه‌های اقتصادی، سیاسی و ترانزیتی منطقه پهن کرده‌اند.

اما در نقطه مقابل جبهه قدرتمند اقتدار، آگاهی، ایمان و شور انقلابی با تکنولوژی‌های مدرن، امکانات و تجهیزات نظامی و فراتر از همه، با قامت‌های استوار و قلب‌های بزرگشان ایستاده است. دریادلان دلیر نیروی دریایی که ذره ذره خاطره‌هایشان سرشار از شگفتی و غافلگیری دراماتیکی است که سینمای ایران اساسا، به دلیل ابتلا به مرض آپارتمان زدگی و طاعون ابتذال از آن‌ها سال هاست که دور مانده است.

 سواحل مکران از «بندر عباس» تا «جاسک» و «کنارک» و تا «چاه بهار» و «پسابندر» مسیری دل‌انگیز، غرورآفرین و  فراموش‌نشدنی رقم می‌خورد. وقتی به منظره حیرت‌انگیز برخورد موج و صخره و ارتفاع آب‌ها که گاه، تا ۵ متر پس از برخورد با صخره‌های بلند، اوج می‌گیرند، نظاره می‌کنید به عظمت حماسه‌هایی که لحظه لحظه با ناوها و شناورها، یگان ها و تیپ ها، با آزمودگی، آگاهی و روح بلند و حماسی مردان دریا که دیگر آوازه‌شان تا اقصی نقاط جهان هم پیچیده و پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی تا بندر «عدن» و «باب المندب» هم به اهتزاز درآمده است و دزدان دریایی از تصور نام شان وحشت زده می‌شوند پی می‌برید.

این‌ها بخشی از همه صحنه‌ها و جذابیت‌هایی است که در آئینه پژمرده و تیره سینمای ما نشانی از آن‌ها نیست.

راه رفتن روی «مریخ» و تماشای مسیر جاده چابهار به گواتر و کوه‌های زیبا و منحصر به‌ فرد مینیاتوری یا مریخی که در هر پلان آن منظره‌ بدیع و دلپذیر شکوه و زیبایی خداوند متجلی است و در کنار آن تماشای آثار متعدد از چاه‌ها، حفره‌های کوچک و بزرگ، پی‌ها و معماری ها، صخره ها و تخته سنگ‌های تراشیده شده به دست معمار طبیعت، باد، شن، رمل و طوفان.

به راستی چرا سینمای ما از این همه افتخار تهی شده است؟ از قهرمانان و اسطوره های دریا و … مانور اقتدار در دریای عمان، حضور گسترده در آب‌های آزاد، حضور موفق ناوگروه‌های ایران در مقابله با دزدان دریایی در خلیج عدن، عبور از کانال سوئز و حضور در مدیترانه برای نخستین بار، جولان زیردریایی‌های ایران در دریای سرخ، تمرین و قدرت‌نمایی در شمال اقیانوس هند، هدف قراردادن هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی مهاجم به حریم دریایی و پرواز هواپیماهای شناسایی بر فراز ناوهای آمریکایی، و ده‌ها شاخصه و فاکتور دیگر که ایران را به قدرت نظامی اول منطقه تبدیل کرده است چرا در تصاویر و محصولات هنری ما نشانی از آن نیست؟

پس بی‌دلیل نیست که رهبری معظم انقلاب تاکید می‌فرمایند:« به سواحل جنوب شرقی کشور اهتمام کنید و اهمّیت بدهید.»

سواحل مکران، گنجی که به دلیل دورافتادگی و مغفول ماندن، تاکنون چندان که باید مورد استفاده قرار نگرفته است.

تماشای اسکله‌ها، کشتی‌ها و قایق‌های صیادی، صیادان و انواع ماهی‌ها و شاه میگوها

گویی اینجا زمین در جوش‌وخروش است - تپه های گل افشان و فواره‌های گلی

برآیند این سفر و این سلوک و کنکاش ۹۶ ساعته هیئت هنرمندان اعزامی به سواحل مکران این است که سپید پوشان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دلیر مردان یگان های شناور، هوا دریا، تکاوران و تفنگداران دریایی، با رصد کامل تحرکات متجاوزین در طول بیش از دو هزار کیلومتر سواحل جنوبی، از چابهار در شرقی‌ترین بخش این سواحل تا منتهی‌الیه شمال غربی خلیج فارس همچون دوران طلایی دفاع مقدس خوش می‌درخشند و چون نگینی درخشنده بر عرشه کشتی افتخار و صلابت خویش استوار ایستاده است و هر ماموریت شان استمرار سلسله عملیات برق آسا و غافلگیرانه اشکان، شهید صفری، مروارید، رعد، مرجان، تکسا ۱ و ۲ و نظایر آن است و با تأسف این همه شکوه، عظمت و شگفتی جایش در سینمای ما، در آثار مستند و کوتاه و تله فیلم‌های ما خالی است و نسل‌های جوان و نوجوان از این همه پشتگرمی و اقتدار بهره‌مند نیستند.

وقت آن است که سینما با خلیج فارس، با دریا و دریادلانش گره بخورد و افقی جدید در این فضا گشوده شود و از طریق توليد مستند، برنامه‌های تلويزيوني، بازی‌های رایانه‌ای، آثار پویانمایی و فیلم‌های سینمایی بیش از همیشه عظمت، اقتدار، زیبایی، یکدلی و غرور و سربلندی ایران در خلیج فارس و دریای عمان به نمایش گذاشته شود.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال