سه شنبه 28 آیان 1398
کارگردان «بهار را تو روایت کن» در سالروز مقاومت اسلامی:

مقاومت اسلامی الزاما تیر و ترکش نیست، باید حرف جدیدی زد

علیرضا آل یمین
    -     کد خبر: 1639
    -     تاريخ انتشار : 1396/5/22|10:26
علیرضا آل یمین، نویسنده و مستندساز، با تاکید بر اینکه مفهوم «مقاومت اسلامی» صرفا به معنای جنگ و تیر و ترکش نیست، بیان کرد: در حال حاضر فضای جدیدی از مقاومت اسلامی ایجاد شده، پس باید حرف‌های تازه بزنیم؛ چراکه دوره یک‌سری اتفاقات گذشته است.

کارگردان و نویسنده مستند «بهار را تو روایت کن» با موضوع آزادسازی سوریه به مناسبت سالروز «مقاومت اسلامی» در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری درباره اینکه چه ابعادی از مقاومت اسلامی در آثار هنری می‌گنجد و از چه زاویه‌ای می‌توان به این موضوع نگاه کرد، توضیح داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) روی موضوعی مثل مقاومت اسلامی بسیار تاکید کردند؛ موضوع کشورهایی مثل فلسطین که مورد ظلم قرار می‌گرفتند و این موضوع تبدیل شد به یکی از آرمان‌های انقلاب. ولی طی 5 - 6 سال گذشته یک‌سری اتفاقات در جهان اسلام باعث شد کمی موضوع مقاومت برایمان عینی‌تر و ملموس‌تر شود. بازتاب این مقاومت طی این 5 سال در قالب آثار هنری و رسانه‌ای شکل‌های مختلفی داشته است. به عنوان مثال اوایل، آثار بیشتر جنبه اطلاع‌رسانی و خبری داشت که به عنوان مثال ماهیت بحران سوریه چیست و آیا اتفاقاتی که در  سوریه رخ می دهد مثل انقلاب مصر و تونس است؟

وی ادامه داد: اوایل بیشتر شفاف‌سازی صورت می‌گرفت، اما کم‌کم مردم متوجه حقیقت اتفاقات سوریه شدند و دست‌های پشت پرده عبری، عربی و غربی را دیدند. بنابراین شکل آثار تولید شده در حوزه مقاومت اسلامی باید تغییر می‌کرد. در بخش دیگر حدودا از دو سال پیش که کمی از جریان سوریه گذشت، بیشتر در مورد وحشی‌گری‌های تکفیری‌ها حرف زدیم و جنگ را نشان دادیم و بالاخره دوره آن اتفاقات هم تمام شد؛ تا اینکه در حال حاضر فضای جدیدی از مقاومت اسلامی ایجاد شده و باید حرف‌های جدیدی زده شود.

آل یمین خاطرنشان کرد: حالا باید نگاهمان را کمی تغییر بدهیم؛ چون وقتی می‌گوییم مقاومت اسلامی، الزاما منظورمان تیر و ترکش و جنگ نیست. در سوریه خانواده‌هایی بودند و هستند که تمام مردانشان را از دست داده‌اند؛ پس مقاومت اکنون یعنی زن‌ها و بچه‌هایی که هیچ دخلی به جنگ ندارند. مردان می‌روند به میدان جنگ، می‌کشند و کشته می‌شوند. اما زن‌ها و بچه‌ها چه گناهی کرده‌اند؟؟ چرا مثلا در یمن، عربستان بدون هیچ ترسی از نعادهای حقوق بشری منطقه مسکونی را بمباران می‌کند؟ تصورم این است که باید کمی شکل و شمایل آثار هنری در حوزه مقاومت اسلامی فراگیرتر شود، حرف‌های تازه‌ای گفته شود. هدف ما از این موضوع این نیست که فقط از تصاویر جنگی فیلم بگیریم.

این مستندساز سپس در پاسخ به اینکه برای پرداختن به موضوع مقاومت اسلامی در کشورهای منطقه‌ای برای سینماگران و مستندسازان چه ضرورتی وجود دارد، اظهار داشت: محور مقاومت از فلسطین شروع می‌شود و تا افغانستان پیش می‌رود. به هرحال ما به هم پیوسته هستیم؛ یعنی اگر در فلسطین اتفاقی افتاده است، طبیعتا به ما ربط دارد و باید درباره آن حرف بزنیم. اگر ما به عنوان کشور مسلمان از این گونه اتفاقات نگوییم، پس از چه موضوعاتی باید حرف بزنیم؟ به هرحال ما هم باید به گونه‌ای اظهار حضور کنیم و بگوییم ما هم هستیم، اما شرایط خودمان را داریم.  به طور کلی این اتفاقات باید در جهان اسلام تبیین شود و بعد هم در افکار عمومی خودمان حتما به این موضوع اشاره شود که چرا فردی به نام محسن حججی شهید شد.

وی افزود: به اعتقاد من این قضایا باید تبیین شود و برایش دلیل آورده شود. اگر ما درباره اتفاقات سوریه اثری می‌سازیم باید بتوانیم مخاطبمان را قانع کنیم تا مخاطب با اتفاقی که در میدان رخ می دهد، بی‌ارتباط نباشد. به عنوان مثال باید توضیح دهیم که منظور از مدافع حرم صرفا دفاع از حرم حضرت زینب(س) نیست بلکه منظور از مدافع حرم یعنی نفس مسلمان و شیعه که معنی حرم اهل بیت(ع) را می‌دهد و حفاظت از آن ها به خودی خود معنا می‌دهد و از جنبه دیگر هم به معنای حفظ منافع ملی و اعتقادی‌مان است.

گفتنی است علیرضا آل یمین تاکنون در مقام نویسنده آثار زیادی در زمینه مقاومت سوریه و عراق از جمله مجموعه مستند «آخرین پناه» و «جلولا، شهری در این نزدیکی» مجموعه مستندی درباره‌ مقاومت در نیجریه نگاشته است.  مستند «خبرنگار جنگی» و «بهار را تو روایت کن» آثاری هستند که وی کارگردانی آن ها را به عهده داشته است. او اکنون مشغول نگارش فیلم‌نامه‌ای با موضوع لبنان در قالب یک فیلم سینمایی است.

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال