شنبه 5 مهر 1399
مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری آذربایجان شرقی:

ترویج مکارم اخلاق در ذات هنر است

نمایش «تراژدی پارک اتابک»
    -     کد خبر: 1617
    -     تاريخ انتشار : 1396/5/18|15:13
ذات هنر، ترویج مکارم اخلاق است و جشنواره تئاتر سوره نیز با انتخاب شعار «اخلاق برای همه» گامی مهم در فرهنگ‌سازی و گسترش فضائل اخلاقی در عرصه‌ هنرهای نمایشی برداشته است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، میثم حبیبی مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: هنرمندان در قبال مخاطبان خود وظایفی دارند و یکی از مهم ترین این وظایف، ترویج اخلاق است. می‌توان گفت که ذات هنر، ترویج مکارم اخلاق است و جشنواره تئاتر سوره با انتخاب شعار «اخلاق برای همه» گامی مهم در فرهنگ‌سازی و گسترش فضائل اخلاقی در عرصه‌ی هنرهای نمایشی برداشته است.

این کارشناس تئاتر افزود: جشنواره تئاتر «سوره» مسیر رو به رشدی را طی می‌کند. امسال جشنواره‌های منطقه‌ای «سوره» با دقت نظر بیشتری برگزار شدند و منتخبان نیز با وسواس مضاعفی انتخاب شدند و نتیجه آن شده که در جشنواره سراسری شاهد آثار با کیفیت و قابل دفاعی هستیم. آنچه به عینه شاهدش هستم، رقابت گروه‌ها در این دوره از جشنواره بسیار نزدیک به هم است و به اذعان خود داوران، کیفیت بالای نمایش‌ها امر قضاوت را سخت کرده است.

وی با اشاره به حضور نمایش «تراژدی پارک اتابک» از استان آذربایجان شرقی در بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره، تصریح کرد: این نمایش از معدود نمایش‌های حاضر در جشنواره است که با گویش بومی به اجرا درآمد و با استقبال خوبی نیز روبه‌رو شد. معتقدم چنانچه هنرمندان استان‌ها از مولفه‌ها و نمادهای اقلیمی و بومی منطقه‌ خود در خلق اثرشان بهره بگیرند، در کسب رضایتمندی مخاطبانشان موفق‌تر خواهند بود.

مسئول واحد نمایش حوزه هنری آذربایجان شرقی تاکید کرد: نمی‌توان به صرف استفاده از یک لهجه یا یک گویش، اثری را بومی یا سنتی دانست. یک نمایش بومی باید به گونه‌ای عرضه شود که چنانچه عنصر کلام را از آن حذف کنیم همچنان پی‌رنگ بومی خود را حفظ کند. برای رسیدن به این هدف، علاوه بر خلاقیت کارگردان در شیوه‌ی اجرایی، متن نمایشنامه نیز باید بر اساس ادبیات بومی هر منطقه تالیف شده باشد.

 حبیبی گفت: ادبیات شفاهی و نیز ادبیات تاریخی ما آنچنان غنی است که می‌تواند منبع الهام خوبی برای نمایشنامه‌نویسان باذوق باشد. اگر هنرمندان هر منطقه، به بازنمایی فرهنگ و سنت‌های خودشان  اقدام کنند، شاهد هم  رشد کیفی آثار خواهیم بود و هم  تنوع فرهنگ‌ها  باعث جذب بیشتر مخاطبان  تئاتر خواهد شد.

یادآور می‌شود بيست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر «سوره» با اشعار «اخلاق برای همه» توسط مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از 15 تا 20 مرداد در تهران برگزار می‌شود.
 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال