جمعه 4 مهر 1399
نگاهی به نمایش «از پشت روزنه‌ها»

«تئاتر» رابطِ میان دل‌های مردم جهان

نمایش از پشت روزنه ها
    -     کد خبر: 1615
    -     تاريخ انتشار : 1396/5/18|16:47
نمایش «از پشت روزنه‌ها» به کارگردانی مرتضی نجفی روز گذشته در تماشاخانه ماه حوزه هنری در بیست‌وپنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره روی صحنه رفت.

 پایگاه خبری حوزه هنری، امین سلیمانی فارسانی

نمایش «از پشت روزنه‌ها» به کارگردانی مرتضی نجفی روز گذشته در تماشاخانه ماه حوزه هنری در دو نوبت اجرا و میزبان علاقه‌مندان تئاتر در بیست‌وپنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره بود. این کار که در جشنواره ‌منطقه‌ای جوایز بسیاری را در حوزه‌های کارگردانی، بازیگری و نمایشنامه‌نویسی به خود اختصاص داد، از حوزه هنری استان قزوین به مرحله نهایی جشنواره راه یافت. همچنین این نمایش در دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج که بهمن‌ماه سال گذشته در بندر عباس برگزار شد حضور یافت و آنجا نیز درخشش خوبی از خود نشان داد.

«از پشت روزنه‌ها» روایت داستان پزشکی است که با مقاصد منفعت طلبانه پا در میدان جنگ سوریه می‌گذارد. اما در نهایت وقایع رخ داده برای وی موجب دگرگونی و تحولی عظیم در آن می‌شود. پزشک که در اغما به سر می‌برد حوادثی را که از گذشته تا کنون برایش اتفاق افتاده مرور می‌کند. هنگام اجرای صحنه‌های مرور خاطرات پزشک قصه نمایش «از پشت روزنه‌ها» خشم و نفرت آدمی را از فضای نابرابر و غیر منصفانه جنگ تحمیلی بر کشور و مردم سوریه برانگیخته می‌سازد. جنگی که مردم ما نیز با آن آشنایی کامل داشته و هشت سال آن را تحمل و در برابر متجاوزین رژیم بعث عراق به پشتیبانی و مدیریت دست‌های پشت پرده همچون عربستان و آمریکا و هم پیمانان خود مقاومت و ایستادگی کردند. نتیجه انتخاب چنین سوژه‌ای غیر ممکن است دسترسی به احساسات مردمی را کم کند. چرا که مردم حقیقت وجودی جنگ را درک می‌کنند؛ فارغ از تکرار این سوژه‌ها در تئاتر، باید به واقعیت موجود در فضای مقاومت و پایداری پرداخت. اگر موضوع نمایش «از پشت روزنه‌ها» تکراری است، به دلیل سهل‌انگاری کارگردان در انتخاب متن نیست، بلکه تکرار هزار باره این اتفاق برای مردم ما در فضای مقاومت و ایستادگی در برابر یاران اهریمن است.

 کار گردان این نمایش سعی کرده تا از شیوه فلاش بک و تلفیق فضای توهمی و واقعیت همراه با حال و گذشته به پردازش داستان و انتقال آن به مخاطب بپردازد. اجرای چنین شیوه‌ای در تئاتر اگرچه در نگاه اول آسان به نظر می‌رسد اما خلاف تصورها کار مشکلی است. زیرا اگر کارگردان نتواند صحنه‌ها را به درستی در جای خود قرار دهد و در روایت داستان توامان با رعایت ایجاز، ناقص عمل کند، مخاطب را آشفته و حیران می‌کند. این شرایط نه تنها بر مخاطب تاثیر نخواهد گذاشت بلکه می‌تواند نتیجه عکس از اهداف و مقاصد نمایشنامه را به همراه داشته باشد.

طراحی صحنه نمایش نیز نمایی از یک بیمارستان را همراه با یک پرده متحرک کرکره‌ای، یک جعبه متحرک با قابلیت‌های کاربردی متفاوت در نمایش و تخت بیمارستانی که شخصیت پزشک روی آن دراز می‌کشد به مخاطب القا می‌سازد. نمایی که با خطوط رایج در بیمارستان‌ها در سطح سفید صحنه پلاتویی تماشاخانه‌ماه نقاشی شده و گاهی در بیان دیدگاه‌‌های نمایش با جای‌گیری مناسب بازیگران خود روی این خطوط به باورپذیری و زیباسازی آن کمک کرده است.

همچنین نویسنده جوان نمایشنامه «از پشت روزنه‌ها» داستان زندگی شخصی یک پزشک را بهانه‌ای برای بیان درون‌مایه نمایشنامه خود می کند. حمیده وحیدی از نویسندگان جوان و آینده دار استان قزوین است که هم در نگاشتن نمایشنامه و هم در عرصه ادبیات داستانی توانایی‌های خود را نشان داده است. وی توانسته با نمایشنامه «از پشت روزنه‌ها» تا کنون در دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج و همچنین در جشنواره‌ منطقه‌ای تئاتر سوره در کرمانشاه جوایزی را به خود اختصاص دهد. شاید حضور و آگاهی وحیدی از ادبیات داستانی توانسته به چگونگی پیش بردن داستان این نمایشنامه کمک کند و نتیجه‌ای نسبی از آن می‌تواند راهی برای رشد بیشتر ادبیات نمایشی باشد. چرا که اگر نویسندگان نمایشنامه‌های ما ارتباط بیشتری با حوزه ادبیات داستانی همچنین اقتباس از آن را به کار گیرند به رشد کیفی بیشتری در تئاتر کمک خواهند کرد.

بیان واقعیت و ذات روح انسان، هنگام رویارویی با یک موقعیت روحانی و عرفانی غیر قابل انکار است. داستان نمایش مرتضی نجفی به یک برخورد انسان دوستانه نسبت به فعالیت‌های ظالمانه جمعی از کشورهایی که خود را در مقام محافظان حقوق بشر می‌دانند با ایجاد موقعیتی نمایشی می‌پردازد. موقعیت نمایشی داستان مربوط به سال‌های دور نیست. بلکه داستان روز دنیا در کنار کنش و واکنش‌های اجتماعی و سیاسی نزدیک به منطقه جغرافیایی کشور و مردم ما است. به هر حال نمایش «از پشت روزنه‌ها» توانست تا به اینجای کار در میان دیگر آثار اجرا شده جشنواره بیست‌وپنجم تئاتر سوره، به‌ویژه در مقایسه با آثار تهرانی، خودی نشان دهد و نظر مخاطبان را به خود جلب کند.

گفتنی است بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره 15 الی 20 مرداد از سوی حوزه هنری در حال برگزاری است.

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال