جمعه 4 مهر 1399
حسین فدایی‌حسین:

جشنواره تئاتر «سوره» امکانی برای تجربه و فرصتی برای دوستی‌هاست

سید حسین فدایی حسین
    -     کد خبر: 1606
    -     تاريخ انتشار : 1396/5/18|15:06
جشنواره‏‌ها را امکانی برای آموختن بیشتر و بهانه‏‌ای برای یافتن دوستان تازه می‏‌دانم و آموخته‌‏ام آنچه از جشنواره‏‌ها می‏‌ماند همین‌‏هاست، نه جایزه‌‏ها و تشویق‏‌ها و نه نقدها و نکوهش‏‌ها.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حسین فدایی‌حسین- نویسنده، پژوهشگر، مترجم و کارشناس تئاتر- از دوران جوانی با جشنواره تئاتر سوره همراه بوده است.

وی در بیست و پنجمین جشنواره تئاتر سوره، داوری آثار بخش صحنه‌ای را برعهده دارد. به  همین بهانه، یادداشتی را پیرامون نقش جشنواره تئاتر «سوره» در اختیار سایت «صحنه» قرار داده که در ادامه می‌خوانید:

نام «جشنواره تئاتر سوره» همواره برایم خاطره‌‏انگیز بوده است. چون مرا به سال‏‌های دور می‏‌برد؛ به اواخر دهه‌‏ شصت که در اوج شور و شوق جوانی، اولین جشنواره‏‌های استانی تئاتر سوره را در قم برگزار می‏‌کردیم.

نمی ‏توانم دقیق بگویم اگر جشنواره تئاتر سوره نبود الآن در چه جایگاهی از تئاتر قرار داشتم ولی بدون شک این جشنواره برای کسی مثل من که بیش از هرچیز در تئاتر به دنبال آموختن و البته آموزش نسل نوجوان آن ‏روز بودم، فرصت بسیار خوبی فراهم کرد. همان‏‌طور که توانست دیدگاهم را نسبت به تئاتر از آن‏چه که در تئاتر شهرمان اتفاق می‌‏افتاد فراتر ببرد و واسطه‌‏ آشنایی‏‌ام با تئاتر کشور باشد.

گروه‏‌هایی که از شهرستان‏‌های مختلف در قالب جشنواره‌های 45روزه، 90روزه و بعد سالانه‏‌ نمایش سوره به قم می‏‌آمدند، با خود علاوه‌ ‏بر فرهنگ‏‌ها و آداب و رسوم مختلف و متنوع، تجارب و آموزه‏‌های راه‏گشایی می‏‌آوردند و از همه مهم ‏تر دوستی‌‏هایمان را گسترش می‌‏دادند.

از سوی دیگر، سفرهای نمایشی به بهانه‏‌ شرکت در جشنواره‏‌های منطقه‌‏ای و سراسری سوره، روز به روز بر حجم تجربه‏‌هایمان می‌‏افزود و دایره‏‌ دوستی‏‌ها را گسترده‏‌تر می‌کرد.

چند سالی که گذشت، تمام خاطراتمان تئاتری شد، شهرها را به نام جشنواره‌‏ها می‏‌شناختیم و دوستانمان را با نام نمایش‏‌هایی که از ایشان دیده بودیم به یاد می‏‌آوردیم. به این ترتیب، جشنواره‏‌ها به خاطره تبدیل شد و به تاریخ پیوست اما تجربه‏‌ها چراغ راه شد و دوستی‏‌ها پایدارتر و عمیق‌‏تر.

هنوز هم که هنوز است جشنواره‏‌ها را امکانی برای آموختن بیشتر و بهانه‏‌ای برای یافتن دوستان تازه می‏‌دانم و آموخته‌‏ام آنچه از جشنواره‏‌ها می‏‌ماند همین‌‏هاست، نه جایزه‌‏ها و تشویق‏‌ها و نه نقدها و نکوهش‏‌ها. آموخته‌ام که موفقیت و شکست هردو زودگذرند و به سرعت فراموش می‏ شوند و آن‏چه می‏ ماند تجربه‏‌هایی‏ است که ما را به ادامه‌‏ مسیر موفقیت ترغیب می‏‌کنند و از تکرار شکست‏‌ها بازمان می‏‌دارند.
یاد گرفته‌‏ام نه موفقیت در جشنواره را سکویی برای پرواز ببینم و نه شکست را دره‌‏ سقوط، بلکه آن‏ را تنها و تنها امکانی برای تجربه‌‏اندوزی بدانم و فرصتی برای دوستی.
تجارب‏مان روزافزون و دوستی‏‌مان پایدار...

*حسین فدایی‌حسین (عضو هیئت داوران بیست‏‌وپنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره)
 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال