سه شنبه 26 شهریور 1398
با آهنگ‌سازی و خوانندگی عبدالله ساورعلیا

«دمساز» نخستین اثر موسیقایی مرتبط با اقوام گلستان منتشر شد

موسیقی
    -     کد خبر: 1579
    -     تاريخ انتشار : 1396/5/17|10:13
سرویس : موسیقی
آلبوم «دمساز» مجموعه‌ای از تصنیف‌های موسیقی سنتی است که بر اساس موسیقی اقوام گلستانی با کلامی از شاعران فارسی، آهنگ‌سازی و خوانندگی «عبدالله ساورعلیا» و تنظیم «بهنام ارجمندی» تهیه و تولید شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، تولید آلبوم «دمساز» با همت واحد موسیقی حوزه هنری استان گلستان صورت گرفته که طی مراسمی روز شنبه 7 مرداد‌ماه با حضور اساتید، پیش‌کسوتان و دوستداران فرهنگ و هنر در سینما عصر‌جدید گرگان رونمایی شده است.

آلبوم موسیقی «دمساز» با شعرهایی از سعدی، مولوی، نظامی، خواجوی کرمانی و محمدحسین صغیر اصفهانی شامل 7 قطعه است که تولید آن به سفارش حوزه هنری گلستان بر اساس موسیقی اقوام گلستان با آهنگ‌سازی و خوانندگی عبدالله ساورعلیا و تنظیم بهنام ارجمندی با استفاده از سازهای سنتی و اصیل ایرانی بوده است.

از ویژگی های بارز این آلبوم می توان به استفاده از ساز دوتار با نوازندگی محسن میرزازاده اشاره کرد که از سازهای اصیل ایرانی است و در این آلبوم به عنوان نماد وحدت بین اقوام به کار گرفته شده است.

این آلبوم موسیقی جزو اولین آثاری است که در این زمینه مرتبط با اقوام گلستان تولید می شود و موفق شده است در جشنواره دوسالانه تولیدات موسیقی حوزه هنری جزو 10 اثر برتر شناخته شود.

عبدالله ساورعلیا متولد شهر گرگان، عضو کانون خوانندگان و مدرسان خانه موسیقی ایران، موسیقی آوازی را از اساتید شاپور رحیمی، کمال الدین عباسی، زنده یاد دکتر حسین عمومی و ناصر مجرد فراگرفته و از سال 1380 در آموزشگاه‌های متعدد در تهران و شهرستان مشغول تدریس آواز بوده است. وی با گروه‌های مختلفی برای اجرای کنسرت در داخل و خارج از کشور و تولید آلبوم‌ و آثار موسیقی در زمینه شعر، آهنگ، نوازندگی و خوانندگی همکاری داشته است. ساورعلیا در موسیقی نواحی مطالعه و تحقیق داشته است و اجراهای موسیقی بومی و فولکلور بسیاری را تا به امروز در کارنامه هنری خود دارد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال