پنج شنبه 14 فروردین 1399
نشست رسانه‌ای جشنواره بین‌المللی «مسیر عشق» برگزار شد

میرعلایی: رسیدن به سینمای حسینی یکی از اهداف جشنواره است / گنابادی‌نژاد: به وسیله هنر قدرت فتح قلوب را داریم

نشست رسانه ای دبیر نخستین جشنواره بین المللی فیلم و عکس «مسیر عشق»
    -     کد خبر: 1513
    -     تاريخ انتشار : 1396/5/10|13:45
نشست رسانه‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم و عکس «مسیر عشق» با حضور سید احمد میرعلایی دبیر، سعید الهی قائم مقام دبیر، یزدان عشیری مدیر روابط عمومی و ارتباطات رسانه‌ای این جشنواره و همچنین حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی( ع) سه‌شنبه ۱۰ مردادماه در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، در نشست رسانه‌ای جشنواره بین المللی فیلم و عکس «مسیر عشق» که سه شنبه 10 مرداد ماه در حوزه هنری برگزار شد، سید احمد میرعلایی دبیر نخستین جشنواره بین المللی فیلم و عکس «مسیر عشق» ضمن ابلاغ پیام سید جمال الدین شهرستانی معاون فرهنگی آستان مقدس حسینی (ع) از کربلا به این جشنواره، اظهار کرد: علاقه‌مند بودیم که نشست رسانه ای جشنواره در شهر قم و در کنار بارگاه حضرت معصومه (س) به مناسبت ایام دهه کرامت برگزار شود. اما به دلیل دوری راه و برای سهولت در کار خبرنگاران، این نشست در تهران برگزار شد.

وی ادامه داد: در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی رصد کردیم تا ببینیم در اخبار جهانی این حرکت عظیم مردمی چه جایگاهی دارد و متاسفانه دیدیم که این حرکت عظیم در رسانه های جهان حبس خبری شده است. در حالی که رسانه های بین المللی اخبار مربوط به مراسم‌های انحرافی را پوشش می‌دهند و تلاش می‌کنند تا اذهان عمومی را گمراه کنند. این اتفاق یکی از دلایلی بود که تصمیم گرفتیم جشنواره «مسیر عشق» را در سطح بین المللی برگزار کنیم.

میرعلایی  خاطرنشان کرد: راهپیمایی عظیم ایام اربعین سالار شهیدان در کشور عراق و مشابه آن در ابعادی دیگر در روزهای شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در ایران، گردهمایی شگرف و بی همتایی از محبّان اهل بیت(ع) است که با توجه به انواع هجمه های صهیونیسم بین المللی و به تبع آن وقوع فجایع عمیق انسانی در قالب توطئه اسلام هراسی، چهره ای حقیقی از اسلام اصیل و ناب محمدی(ص) و ارادت انسان‌های حق جو به سیره و اندیشه های پیشوایان دینی را متجلی ساخته است.

 وی همچنین گفت: امیدواریم هنرمندان با بهره گیری از آفرینش های هنری و تولید آثار ارزشمند، ضمن تجدید احترام به ساحت مقدس ائمه اطهار(ع) گامی مؤثر در ترویج فرهنگ شیعی نزد اذهان عمومی جهان بردارند. نخستین جشنواره بین المللی فیلم و عکس «مسیر عشق فرصتی را برای همه دلسوختگان حسینی و رضوی و فعالان هنری پدید آورده است تا در مسیر تعهد و اخلاق مداری، با تولید و ارسال آثار ارزشمند خود در این زمینه، بر غنای هرچه بیشتر این آیین حسنه و ماندگار بیفزایند.

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و عکس «مسیر عشق» با اشاره به اینکه رسیدن به سینمای حسینی یکی از اهداف جشنواره است؛ عنوان کرد: برای رسیدن به این مهم باید برنامه ریزی طولانی مدت داشته باشیم و از همه هنرمندان و سینماگران کشور، می‌خواهیم در این راه ما را یاری کنند. از بزرگان این عرصه می‌خواهیم تا در این راستا به ما آموزش دهند تا بهتر سینمای دینی و حسینی را بشناسیم.

وی اظهار داشت: اگر هنرمندی، فیلمی درباره حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می‌سازد و فیلم با مشکلاتی رو به روست. باید اشکالات فیلم را بگوییم و به گونه ای رفتار نکنیم که هنرمند از ساخت فیلم در این فضا پشیمان و دلزده شود. موضوع سینمای حسینی، موضوع مورد درخواست جهان امروز است و تلاش داریم تا فیلم هایی با استانداردهای لازم را در این جشنواره داشته باشیم و داوران نیز در این زمینه ما را یاری خواهند کرد.

 

به وسیله هنر قدرت فتح قلوب را داریم

حجت الاسلام گنابادی‌نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی(ع) از مشهد مقدس، نیز با بیان اینکه اباعبدالله الحسین، دفاع از حق در برابر باطل را پایه‌گذاری کردند، اظهار کرد: هنوز هم جبهه حق در همه آحاد بشریت وجود دارد. ما قرار است در یک آیینه و زیر یک پرچم جهانی بایستیم و اگر قرار است پرچم برداریم و عظمت امام حسین (ع) را ندانیم، گام هایمان نمی‌تواند گام های بزرگی نباشد.

وی افزود: در مقابل کسانی که فجیع ترین جنایات بشری را طی سال های اخیر انجام داده‌اند، با راهپیمایی 20 میلیونی اربعین حسینی، موازنه را تغییر دادیم و امنیت را زائران به عراق و به ویژه کربلا برگرداندند. تمام عناصر و اجزای اربعین حسینی، هر کدام به تنهایی پروژه بزرگ و عظیم هنری هستند. اگر هنر به درستی در این زمینه به کار گرفته شود، قدرت فتح قلوب مردم جهان را خواهیم داشت.

 

آثار منطبق با موضوعات جشنواره، بدون در نظر گرفتن زمان تولید پذیرفته می‌شود

سعید الهی، قائم مقام دبیر و رئیس ستاد برگزاری نخستین جشنواره بین المللی فیلم و عکس «مسیر عشق»، نیز گفت: این رویداد فرهنگی و سینمایی در بخش های مختلف فیلم های سینمایی، داستانی بلند و کوتاه، مستند بلند و کوتاه، نماهنگ، پویانمایی، مجموعه های تلویزیونی، فیلم‌نامه و عکس حرفه ای و مردمی که از طریق تلفن های همراه و دوربین های خانگی برگزار می‌شود.

وی درباره موضوعات اعلام شده در فرخوان جشنواره نیز اظهار کرد: تبیین ابعاد سیاسی، مذهبی، اجتماعی و حماسی راهپیمایی ایام اربعین حسینی از طریق تولید آثار هنری به ویژه با محوریت: حضور ادیان و دیگر مذاهب در راهپیمایی اربعین، تاثیر راهپیمایی اربعین بر سلامت روانی جامعه، نقش تربیتی راهپیمایی اربعین بر محیط خانواده و فرزندان، ترویج فرهنگ از ایثار و فروتنی در خدمت به زائرین اهل بیت(ع)، راهپیمایی اربعین از نگاه تاریخی، جلوگیری از اشاعه برخی خرافه ها و انحرافات اعتقادی در انجام راهپیمایی، حضور زنان در راهپیمایی اربعین با الگوپذیری از شخصیت حضرت زینب(س)، اهمیت راهپیمایی اربعین در مسیر انتظار و تحقق جامعه مهدوی، معرفی و ترویج فرهنگ عاشورایی با تکیه بر محصولات هنری در بین مخاطبان ایران و جهان و نقش مدافعان حرم مطهر اهل بیت در حفظ فرهنگ اسلامی از جمله موضوعات این جشنواره است.

الهی تصریح کرد: تمامی فیلم‌های سینمایی، داستانی بلند و کوتاه، مستند کوتاه، نیمه بلند و بلند، نماهنگ، پویانمایی و مجموعه های تلویزیونی که با موضوعات جشنواره منطبق باشند با توجه به برگزاری نخستین دوره از جشنواره، می توانند استثنائاً در دوره اول بدون محدودیت زمان تولید و با توجه به شرایط زیر به جشنواره ارسال شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش، عنوان کرد: 20 رسانه انتخاب می‌شوند که همراه کاروان هنرمندان برای زیارت می‌آیند. همچنین سایت سه زبانه جشنواره راه اندازی شده است و علاقه مندان برای اطلاع از اخبار مرتبط می توانند به این سایت مراجعه کنند.

 

در این مراسم از پرچم های متبرک حرم حضرت معصومه (س) و حرم امام رضا (ع) رونمایی شد. این پرچم ها در طول ایام راهپیمایی اربعین به حرم اباعبدالله الحسین (ع) در کربلا اهدا می‌شود.

 

یزدان عشیری، مدیر روابط عمومی و ارتباطات رسانه ای این جشنواره، نیز اجرای نشست رسانه ای را بر عهده داشت.

 

گفتنی است علاقه‌مندان برای اطلاع از فراخوان و جزئیات اخبار این جشنواره می‌توانند به سایت نخستین جشنواره «مسیر عشق» مراجعه کنند.

 

جشنواره بین المللی فیلم و عکس«مسیر عشق» به دبیری سیداحمد میرعلایی و با همکاری و مشارکت نهادها و سازمان های مختلف دو کشور ایران و عراق برگزار می‌شود.

 

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال