چهارشنبه 14 خرداد 1399

گردآوری آثار شاعران طنزپرداز استان قم در «قمپز»

قمپز
    -     کد خبر: 1454
    -     تاريخ انتشار : 1396/5/7|16:58
«قمپز» مجموعه اشعار طنزپردازان استان قم است که به کوشش عباس احمدی گردآوری شده و در سوره مهر مراحل آماده‌سازی را سپری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، احمدی درباره این اثر گفت: قریب به 40 نفر از طنز نویسان استان قم از بیست و شش محفلی که برگزار شده،  آثارشان انتخاب شده است. در واقع بیشتر این شعرها برای افرادی است که در محفل ماهانه قمپز (محفل طنز استان قم) آثارشان را ارائه کرده‌اند، خود من نیز بر این کارها ویرایشی داشته‌ام.
 
وی ادامه داد: در این مجموعه که در ادامه اثری است که در سال93 به عنوان «سوهان روح» منتشرشده، تنها از آثار شاعران طنزی استفاده شده است؛ البته در نظر داریم در آینده گزیده نثر طنز را نیز گردآوری کنیم. قالب‌ شعرها نیز در این مجموعه آزاد است؛ نیمایی، رباعی، غزل و مثنوی و... و در ابتدای هر شعر نیز بیوگرافی مختصر طنزی خود از  از هر شاعر آمده است که خود من آن را نوشته‌ام.
 
احمدی درباره ملاک شعرها گفت: شاخصه‌های طنز مکتوب را داشته باشد، موضوع محور بوده و زبان سالمی داشته باشد. همچنین اشعاری که به گوشه‌های قمی اشاره داشته‌اند نیز برخی از ملاک‌های انتخاب اشعار بوده است.
 
این پژوهشگر و شاعر طنزنویس افزود: طنزنویسان شهرستان جایگاهی برای بروز و همچنین برای چاپ آثار ندارند، لذا سعی کردیم توانمندی‌های شاعران قم را نشان بدهیم تا  تشویقی هم برای شاعران نو قلم طنزنویس باشد. تلاش من در این محفل (قمپز) این است که شگردها و تکنیک‌ها را به علاقه‌مندان طنز یادآور شوم.
 
احمدی در پایان درباره پیشینه شعر طنز گفت: ما در شعر جدی عقبه طولانی داریم ولی در شعر طنز فارسی به صورت جدی از زمان مشروطه با طنزنویسانی چون سری ابوالقاسم حالت و جوانان دیگری کار شروع شده است. حتی کارگاه شعر طنزی نیز در کشور نداشته، یا خیلی کم موجود است. بنابراین ما در شعر طنز در ابتدای راه هستیم.
 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال