سه شنبه 6 آیان 1399
گفت‌و‌گو با نویسنده کتاب «دختر شینا»:

نویسندگان قبل از نگارش درباره دختران، اندیشه‌های آنان را بشناسند/ نگاه زیبای پیامبر جایگاه زن را بالا برد

بهناز ضرابی زاده
    -     کد خبر: 1417
    -     تاريخ انتشار : 1396/5/4|11:09
بهناز ضرابی‌زاده، نویسنده کتاب «دختر شینا»، با بیان اینکه نویسندگان می‌توانند با قلمشان جادو کنند، تاکید کرد: نویسندگان باید قبل از اینکه درباره دختران و زنان بنویسند، اندیشه، احساسات و نیازهای آن‌ها را خوب بشناسند.

نویسنده کتاب «دختر شینا» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در پاسخ به اینکه تصویری که از دختران ایران در ادبیات کشورمان ارائه شده چطور است و چقدر به واقعیت‌ها نزدیک است، گفت: برای پاسخ به این پرسش باید تسلط کاملی به این حوزه داشته باشیم، یعنی نسبت به داستان‌ها و رمان‌هایی که نوشته شده است و اتفاقا در باره دختران است آگاهی کامل داشته باشیم. من فعلا نمی‌توانم براساس تصورات و تخیلات یا گمان خودم حکمی در این زمینه صادر کنم اما می‌توانم به این نکته اشاره کنم که نویسندگان با قلم‌خود جادو می‌کنند و رسالت نویسندگان این است که مشکلات جامعه را ببینند و با نکته سنجی و تیزبینی هنر خود ضعف‌ها و مشکلات و نقاط مثبت و  قوت جامعه را منعکس کنند. حالا باید ببینیم در مورد دنیا و مسائل دختران این اتفاق افتاده است یا خیر. سابق بر این اغلب کتاب‌های داستان یا رمان‌هایی که نوشته می‌شد شخصیت اصلی یا قهرمان آن‌ها پسران نوجوان بودند و تعداد اندکی از نویسندگان ما به شخصیت دختران می‌پرداختند اما بعدها خوشبختانه دختران نیز به عنوان شخصیت‌های پویا و اصلی داستانی قهرمان خیلی از رمان‌ها و داستان‌ها شدند.

حال اینکه در این زمینه تا چه حد توانسته‌اند موفق باشند و تصویر درستی از دختران مسلمان ایرانی ارائه بدهند، نیاز به تحقیق و بررسی موشکافانه و جدی دارد اما مسلما نویسندگان ما به ویژه آقایان لازم است قبل از نوشتن در باره زنان و دختران نیازها و احساسات و اندیشه های آن ها را بشناسد و در حوزه روان شناسی جامعه شناسی دختران مطالعه و شناخت کافی به دست بیاورند. قطعا نویسندگان ما در این حوزه زمانی می‌توانند موفق باشند که با دانش لازم از دنیا و عواطف دختران در مورد آن ها بنویسند. اگر ما با آگاهی لازم از شخصیت یک زن و دختر دست به نوشتن بزنیم موفق خواهیم بود.

ضرابی‌زاده در پایان، ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت معصومه(س) به همه مردم جهان، گفت: نکته‌ای در رابطه و با همین موضوع لازم می‌دانم به آن اشاره کنم این است که تمام انسان‌ها از یک گوهر خلق شده‌اند و همه انسان‌ها اشرف مخلوقاتند و اگر همه با اخلاق زندگی کنند، معنای اشرف مخلوقات در زنان  و مردان ما بروز خواهد کرد. و اگر خدای ناکرده با اخلاق زندگی نکنیم به جایگاهی می‌رسیم که حتی از حیوانات هم نازل‌تر می‌شویم. امیدوارم همه ما برای زندگی با اخلاق تلاش کنیم. قبل از اسلام دختران زنده به گور می‌ شدند و زنان و دختران از جایگاه پایینی برخوردار بودند اما پیامبر اسلام در نگاهی انسانی و زیبا جایگاه زنان را در جامعه اعراب بالا برد.  جایگاه زنان در جامعه کنونی ما نیز مرهون همان نگاه و تفکر اسلامی است که هیچ تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد مگر در اندازه تقوا و پرهیز گاری آن ها. ان اکرمکم  عندالله اتقیکم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال