دوشنبه 7 مهر 1399

مسعود آتشگران از شیوه‌های نگارش تاریخ‌شفاهی گفت

مسعود آتشگران
    -     کد خبر: 1395
    -     تاريخ انتشار : 1396/5/2|12:53
سرویس : استانها
کارگاه تاریخ شفاهی با موضوع «انتخاب سوژه، انجام مصاحبه» با حضور مسعود آتشگران- پژوهشگر تاریخ شفاهی- و جمعی از علاقه‌مندان در حوزه هنری قزوین برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این جلسه مسعود آتشگران انتقال دانش و مهارت بر پایۀ تجربه‌کار انجام شده در کارگاه‌های تاریخ شفاهی را مهم برشمرده گفت: فرایند انتخاب سوژه از مهم‌ترین بخش‌های کار است، برای هماهنگ شدن با دارنده خاطره باید لوازم کار فراهم و تدابیر لازم اندیشیده شود، در این زمینه باید در نظر داشت که مصاحبه با یک رزمنده دفاع مقدس یا مبارز دوران ستم‌شاهی گاه تفاوت‌های اساسی دارد.

وی در ادامه ترسیم نقشه راه، همراه با راستی آزمایی ادعاهای مصاحبه شونده پرداخته، اظهار داشت: بایستی میان مطالب مطرح شده از جانب مصاحبه شونده در دو بخش تفکیک قائل شد؛ یک وقت شاهد عینی و دارنده خاطره از یک رخداد مشخص اطلاعاتی ارائه می‌دهد که به اندازه کافی درباره آن سند و مدرک موجود هست و در راستی‌آزمایی، ما مشکل جدی نخواهیم داشت. اما هنگامی که مصاحبه شونده از جوانب واقعه سخن می‌گوید و به تعبیری درصدد است نسبت خود را با حادثه  بیان کند، در اصل این روایت حال و روزگار اظهار کننده و مطلب دیگری است که ادعای اوست و مصاحبه گر موظف به ثبت آن است. در این حالت درست و خطای ادعا به اصل موضوع لطمه‌ای نمی زند، گرچه این هم راه حل خود را دارد.

وی مطالعه آثار شاخص را در سرعت بخشی به فراگیری اصول مصاحبه مهم دانست.

در ادامه این جسله این کارشناس تاریخ به پرسش های حاضران پاسخ داد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال