دوشنبه 23 تیر 1399
هنرمند در گفتگو با پایگاه خبری حوزه هنریِ:

جشنواره تئاتر سوره در حد تئاتر بین‌المللی فجر است

رسول هنرمند
    -     کد خبر: 1241
    -     تاريخ انتشار : 1396/4/24|16:39
تئاتر سوره بعد از جشنواره تئاتر فجر یکی از مهمترین جشنواره‌های تئاتر کشور است. این موضوع هم به لحاظ کیفیت آثار ارائه شده و هم به لحاظ قدمت برگزاری آن حائز اهمیت و قابل بیان است.

رسول هنرمند مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان اصفهان در نخستین روز جشنواره تئاتر سوره به خبرنگار اعزامی پایگاه خبری حوزه هنری گفت: نخستین روز جشنواره تئاتر منطقه‌ای سوره در اصفهان با سه اجرا پی­گیری می‌شود. اولین نمایشی که صبح امروز در پلاتو تالار هنر روی صحنه رفت، کاری از اصفهان با عنوان «پیرمرد بقچه دوچرخه...» به کارگردانی «پیمان کریمی» بود. در ادامه برنامه‌های امروز دو نمایش از قم و اصفهان با عناوین «هفت بچه یهودی» به کارگردانی «حسین میرعلایی» و نمایش «بی در زمان» به کارگردانی «احسان جانمی» به ترتیب در ساعت 18 و 19:30 در پلاتو و سالن اصلی تالار هنر اصفهان روی صحنه خواهند رفت.

وی در ادامه گفت: روز اول جشنواره با 3 اجرا کار خود را آغار و فردا 4 اجرای نمایش داریم. اما در روز پایانی جشنواره برنامه به گونه‌ای تنظیم شده که زمان کافی میان آخرین اجرا و مراسم اختتامیه وجود داشته باشد. به این ترتیب روز پایانی 2 اجرا صبح روز دوشنبه روی صحنه خواهند رفت تا هیئت محترم داوران، نتایج و نظرات نهایی خود را جهت معرفی آثار راه­‌یافته به بیست و پنجمین جشنواره سراسری تئاتر سوره و برگزیدگان آن ارائه نمایند. مراسم اختتامیه جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره در اصفهان روز دوشنبه ساعت 20:30 در سالن اصلی تالار هنر اصفهان واقع در میدان لاله جنب پارک لاله برگزار خواهد شد.

هنرمند با اشاره به اهمیت جشنواره تئاتر سوره در میان جشنواره‌های معتبر کشور گفت: تئاتر سوره بعد از جشنواره تئاتر فجر یکی از مهمترین جشنواره‌های تئاتر کشور است. این موضوع هم به لحاظ کیفیت آثار ارائه شده و هم به لحاظ قدمت برگزاری آن حائز اهمیت و قابل بیان است. جشنواره‌های تئاتر سوره به حوزه هنری و جریانسازی آن کمک کرده و راه‌اندازی مجدد این جشنواره به جریان‌سازی فرهنگی کشور از سوی حوزه هنری حرکتی قدرمتند بیش از پیش به آن بخشیده است. حوزه هنری با اولویت‌های موضوعی و رویکرد‌های اخلاقی که در برگزاری جشنواره تئاتر سوره دارد، در فعال‌سازی تئاتر استان‌ها موفق و هنرمندان تئاتر بسیاری از استان‌ها را به جامعه تئاتر کشور معرفی کرده است.

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان اصفهان در ادامه افزود: یکی از رویدادهای خوبی که برای جشنواره تئاتر سوره شکل گرفت، برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای است. چرا که در فضایی رقابتی تمامی اهالی تئاتر استان‌ها درگیر این رویداد فرهنگی و هنری می‌شوند. همچنین این جشنواره به نوعی فضای آموزشی برای گروه‌های نمایشی استان‌ها است. چون با تماشای آثار جدید در جشنواره هم خود را محک زده‌اند و هم از تجارب و خلاقیت‌های هنرمندان تئاتر دیگر استان‌ها بهره می‌برند.

وی درخصوص اجرای اولی نبودن آثار شرکت کننده در جشنواره گفت: اگر این اتفاق شکل می‌گرفت قطعا نمره مثبتی بر دیگر محاسن جشنواره تئاتر سوره بود. اما از آنجایی که متن خوب دراماتیک و مورد نیاز در دسترس کم و بودجه محدودی که حوزه‌های هنری استانی در اختیار دارند، موجب عدم برگزاری جشنواره به این شیوه است. البته سعی شده است تا آثاری که در جشنواره شرکت می‌کنند تا کنون در جشنواره‌ای شرکت نکرده و یا اگر اینگونه است نمایش و متن را با تغییراتی در متن و کارگردانی روی صحنه ببرند که عین همان اجرای قبلی نباشد.

هنرمند در پایان گفت: یکی از مشکلاتی که نمایش‌های شرکت کننده در منطقه اصفهان دارند علاقه زیاد گرو‌ه‌های نمایشی به نمایش‌های قابل اجرا در پلاتوها است. چرا که اصفهان علیرقم تمام پتانسیل‌های لازم برای رشد تئاتر کشور از سالن‌های کمی مخصوص تئاتر برخوردار است. شرایط موجود موجب کمبود جا برای تماشاگران شده و محدوده تماشاگران نمایش‌های جشنواره در حد تعداد میهمانان گروه‌های نمایشی دیگر استان‌ها که برای شرکت در جشنواره حضور یافته‌اند باقی بماند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال