دوشنبه 3 آذر 1399

«تاریخ مطبوعات همدان»، رسانه استان در آینه تاریخ

کتاب «تاریخ مطبوعات استان همدان»
    -     کد خبر: 12322
    -     تاريخ انتشار : 1399/9/1|14:21
سرویس : استانها
کتاب «تاریخ مطبوعات استان همدان» با معرفی نشریات استان، از زمان چاپ نخستین روزنامه همدان تا امروز، به عنوان بیست ‌و دومین اثر دانشنامه استان همدان چاپ شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مسئول واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه در این کتاب هر یک از نشریاتی که در همدان مجوز گرفته یا در همدان انتشار یافته، معرفی شده است، گفت: روزنامه «عدل مظفری» نخستین نشریه استان بود و در سال ۱۳۲۴ ه‍.ق. در عصر مشروطه چاپ و منتشر می‌شد که نویسنده تلاش کرده با استفاده از اسناد، تاریخ اخذ مجوز و انتشار نشریات را ذکر کند.

مصطفی قهرمانی ارشد کتاب را دارای سه فصل دانست و تصریح کرد: فصل نخست کتاب به پیشینه نشریات کشور و استان و همچنین نقش مطبوعات محلی در توسعه جامعه اختصاص دارد. فصل دوم نیز به تاریخ چاپ همدان به عنوان زمینه‌ساز گسترش نشریات پرداخته است. فصل سوم در سه بخش، نشریات استان همدان را در سه بازه زمانی قاجار و مشروطه، پهلوی، انقلاب اسلامی معرفی کرده است.

وی بابیان اینکه مجموع نشریات معرفی‌شده در کتاب  ۲۴۸ عنوان است که به تفکیک، ۱۶ نشریه به دوره قاجار، ۵۱ نشریه به عصر پهلوی و ۱۸۱ نشریه به دوره انقلاب اسلامی تعلق دارد، افزود: نویسنده در پایان کتاب، سالشمار و رویدادهای مطبوعات استان همدان را فراهم کرده است و سپس بخشی را به نمایه ادواری نشریات اختصاص داده و تصاویر برخی نشریات نیز از عصر مشروطه تا امروز در پایان کتاب ضمیمه شده است.

کتاب «تاریخ مطبوعات استان همدان» نوشته مجید فروتن در ۱۱۰۰ نسخه و در ۲۶۰ صفحه از مجموعه دانشنامه استان همدان به همت حوزه هنری این استان به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال