سه شنبه 4 آذر 1399

کارگاه فنون مصاحبه در تاریخ شفاهی برگزار شد

سید ولی هاشمی
    -     کد خبر: 12178
    -     تاريخ انتشار : 1399/8/10|12:29
سرویس : استانها
دفتر مطالعات پایداری حوزه هنری مازندران نشست فنون مصاحبه را در شهرستان بهشهر برگزار کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این برنامه آموزشی روز چهارشنبه ۷ آبان‌ماه در زینبیه مسجد صاحب‌الزمان(عج) فراشمحله بهشهر به انجام رسید.

در این کارگاه تخصصی که تنی چند از نویسندگان منطقه شرق مازندران، چهره‌های دانشگاهی و علاقه‌مندان حضور داشتند، سید ولی هاشمی مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری مازندران، به ارائه مطالبی درباره فنون مصاحبه در تاریخ شفاهی پرداخت.

هاشمی در این دوره ضمن برشمردن تفاوت تاریخ مکتوب و تاریخ شفاهی، مستند بودن، جریان یافتگی پس از وقوع حادثه، احتمال بسیار کم خطا و اشتباه و مردمی بودن (دولتی نبودن) را از ویژگی‌های تاریخ شفاهی نسبت به تاریخ مکتوب عنوان کرد.

وی همچنین مصاحبه‌گر، مصاحبه‌شونده و ابزار مصاحبه را سه مؤلفه مهم بحث مصاحبه در تاریخ شفاهی عنوان کرد و افزود: تاریخ شفاهی علمی است که همچون سایر علوم نیاز به آموزش دارد.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری مازندران با تأکید بر این نکته که محقق تاریخ شفاهی در سه مقطع قبل، هنگام و بعد از مصاحبه وظایفی را عهده‌دار است ادامه داد: کسب اطلاعات از حوادث تاریخی، ثبت و تدوین آن، تبدیل به اثر چاپی و کتاب و در نهایت ارائه به مخاطبان از مواردی است که به عنوان وظیفه محقق این عرصه می‌توان برشمرد.

شایان ذکر است که حوزه هنری مازندران پیش‌تر و در سال‌های گذشته نیز در همکاری با ستاد یادواره شهدای فراشمحله بهشهر دو کارگاه تخصصی تاریخ شفاهی در این شهرستان برگزار کرد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال