سه شنبه 4 آذر 1399

حماسه ۱۳ نوجوان بیجاری در دفاع مقدس فیلم‌نامه می‌شود

نگارش فیلم‌نامه حماسه حضور ۱۳ نوجوان بیجار
    -     کد خبر: 12176
    -     تاريخ انتشار : 1399/8/10|12:28
سرویس : استانها
به همت حوزه هنری کردستان و با حمایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، قرارداد نگارش فیلم‌نامه حماسه حضور ۱۳ نوجوان بیجار در هشت سال دفاع مقدس منعقد شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، قرارداد نگارش فیلم‌نامه بلند سینمایی «در مسیر شقایق» در محل حوزه هنری به امضای رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان، رئیس حوزه هنری استان کردستان و نویسندگان این اثر «آباریس تنظیفی» و «مجید کریمی» رسید.

بهرام نصراللهی‌زاده ضمن تبریک فرارسیدن ماه ربیع الاول و هفته دفاع مقدس استان کردستان گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های رئیس حوزه هنری استان کردستان در زمینه تولید یک اثر ماندگار هنری در حوزه دفاع مقدس با دستور استاندار کردستان هزینه لازم جهت تولید این فیلم‌نامه تأمین شده است.

وی افزود: واقعیت این است که رشادت‌های بیشماری در استان کردستان در طول انقلاب و دفاع مقدس صورت گرفته است که علی‌رغم تلاش‌های دست اندرکاران در انعکاس آنها و تولید آثار مکتوب و مستند در این زمینه، همچنان کار برای انجام بسیار است.

نصراللهی‌زاده امنیت امروز کردستان را حاصل جانفشانی شهدا و ایثارگران انقلاب و دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب در بیانات متعددی توجه به ثبت و ضبط خاطرات و رشادت‌های صورت گرفته در قالب‌های هنری به عنوان یک مهم اشاره کرده‌اند که بیانگر اهمیت این موضوع است.

وی در این زمینه افزود: معظم‌له در این زمینه عنوان فرموده‌اند: «کتاب‌هایی که در مورد خاطرات دفاع مقدس نوشته و یا فیلم‌هایی که در این خصوص ساخته می‌شوند، فراتر از یک اثر هنری با ادبی صرف هستند و این آثار در واقع تزریق سیمان به پایه‌های انقلاب و هویت ملی و پیشرفت کشور است تا این پایه‌ها مستقیم و ماندگارتر شود.»

وی طرح ارائه شده و رزومه کاری تیم اجرایی را بسیار خوب ارزیابی کرد و تصریح کرد: این پروژه می‌تواند آغازی باشد جهت ورود جدی‌تر به مقوله بیان تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس در استان کردستان در قالب هنر سینما و امیدواریم در سریع‌ترین زمان ممکن و با جذب سرمایه‌گذاران توانمند این فیلم‌نامه در قالب یک اثر سینمایی در سطح کشور و جهان به تصویر درآید.

وی این پروژه را ادای دینی نسبت به شهدای کردستان عنوان کرد و افزود: پرداخت درست و واقعی از این رشادت و حماسه زمینه توجه به جنبه‌های مغفول مانده از دیگر رشادت‌های صورت گرفته توسط فرزندان این سرزمین را فراهم خواهد کرد و این سازمان با تمامی توان خود از طرح های منسجم و ارزشمند دراین زمینه ها به صورت کامل به عنوان یک وظیفه حمایت خواهد کرد.

کردستان سرشاز از ایثار و رشادت است

امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان نیز با قدردانی از حمایت مهندس مرادنیا استاندار کردستان و همچنین دکتر نصراللهی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان از این طرح گفت: کردستان در طول دوران انقلاب و دفاع مقدس سرشار از رشادت‌ها و ایثارگری‌هایی است که نمونه آن در سطح کشور و حتی جهان وجود ندارد.

وی در این زمینه گفت: در استان کردستان خانواده‌ای ۶ فرزند خود را در راه پاسداری از کشور و کیان اسلامی تقدیم انقلاب کرده است و پیشمرگان مسلمانی که با سخت‌ترین شرایط حتی پیش از دوران دفاع مقدس در استان کردستان به منظور حفظ یکپارچگی و وحدت پا در عرصه نبرد با گروهک‌های فریب خورده گذاشتند و با تقدیم خون پاکشان امنیت پایدار امروزی را برای کشور به ارمغان آوردند.

مرادی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب که شهدای کردستان را مظلومانه و غریبانه‌تر از دیگر شهدا هستند تصریح کرد: این مظلومیت همچنان در استان کردستان مشهود است و متأسفانه به‌دلیل عدم پرداختن درست در به تصویر در آوردن این رشادت‌ها آنگونه که شایسته است در معرفی نقش‌آفرینی فرزندان غیور این خطه در خدمت به کشور و کیان اسلامی موفق نبوده‌ایم.

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به فیلم «شیار ۱۴۳» اضافه کرد: زمانی که داستان زندگی یک شهید و چشم انتظاری یک مادر کردستانی که سال‌ها با یک رادیو به کمر بسته به آسانی در استانی دیگر روایت می‌شود، عمق این مظلومیت به خوبی نمایان می‌شود.

وی در خصوص این فیلم‌نامه گفت: فیلمنامه سینمایی «در مسیر شقایق» داستان حضور ۱۳ همکلاسی بیجاری را در قالب یک داستان بلند روایت می‌کند که در سنین نوجوانی در یک قرار جمعی تصمیم می‌گیرند جهت نبرد با متجاوزین بعثی به جبهه بروند در این بین و در عملیات والفجر مقدماتی ۶ نفر شهید، ۶ نفر اسیر و ۱ نفر هم جانباز می‌شوند.

مرادی نگارش این فیلم‌نامه را گامی مهم در جهت تولید یک فیلم بلند سینمایی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با پایان یافتن این فیلم‌نامه در تولید دیگر سوژه‌های منحصر به فرد این دیار در قالب فیلم و از دریچه هنر گام برداریم.

مجید کریمی یکی از نویسندگان این فیلم‌نامه نیز در سخنانی با اشاره به جذابیت این داستان واقعی گفت: از مدت‌ها پیش با خواندن وصیتنامه یکی از شهدای این گروه ۱۳ نفره طراحی این فیلم‌نامه را آغاز کردیم و تاکنون ۲۰۰ ساعت جلسه و مصاحبه با افراد این گروه و دیگر دست اندرکاران را به انجام رسانده‌ایم.
وی ادامه داد: این سوژه یکی از سوژه های بسیار زیبا با دارا بودن تمامی المان های سینمایی است که می تواند مخاطب رابه صورت کامل درگیر داستان خودکند.

کریمی تصریح کرد: تمام تلاش و تخصص خود را در زمینه نگارش یک فیلم‌نامه قوی و منسجم به کار خواهیم بست تا در کمترین زمان ممکن این داستان واقعی را در قالب یک فیلم‌نامه روایت کنیم و ان‌شاءا... تهیه‌کنندگان حوزه دفاع مقدس با سرمایه‌گذاری مناسب این رشادت ماندگار را در قالب یک فیلم بلند سینمایی تولید کنند.

وی در خصوص عنوان این فیلم‌نامه نیز گفت: این عنوان موقتی است و در طول جریان تولید امکان دارد تغییر پیدا کند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال