پنج شنبه 30 خرداد 1398
حبیب دهقان نسب در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری حوزه هنری:

با ادبیات غنی کشورمان واقعا حیف است سینما از اقتباس ادبی بهره نگیرد/ دل و جرئت فیلم‌سازان کم است

دهقان نسب
    -     کد خبر: 1207
    -     تاريخ انتشار : 1396/4/28|10:16
حبیب دهقان‌نسب، بازیگر سینما و تلویزیون، با بیان اینکه حیف است مخاطبان سینما و تلویزیون با وجود ادبیات غنی کشورمان، شاهد و ناظر آن‌ها نباشند درباره دلیل اقبال کم سینماگران از اقتباس ادبی در آثارشان گفت: به نظرم در این زمینه کمی دل و جرئت فیلم‌سازان کم است و از طرفی نویسندگان هم نسبت به تبدیل اثرشان به فیلم و سریال بدبین هستند.

این هنرمند پیش‌کسوت در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در این زمینه توضیح داد: خوشبختانه ما در کشورمان برای ساخت آثار اقتباسی منابع کمی نداریم؛ چه به لحاظ ادبیات کهن و کلاسیک و چه از نظر ادبیات معاصر واقعا دستمان باز است و ادبیات بسیار غنی به صورت نظم و نثر داریم، ضمن اینکه کارهایی هم در این زمینه در سینما و تلویزیون انجام شده اما برخی از آن ها موفق نبوده است و برخی هم آثار خوبی بودند. شخصا وقتی آثار خارجی را تماشا می‌کنم می‌بینم اکثر کارهایشان براساس رمان‌ها و کتاب‌های منتشر شده ساخته شده است و یا حتی گاهی کتابی که هنوز به چاپ نرسیده و در حال نگارش است، سینماگران امتیازش را برای ساخت یک فیلم یا سریال در آینده خریداری می‌کنند اما در کشور ما متاسفانه با توجه به تعدد ادبیات غنی که داریم فیلم سازان ما کمتر به سراغ اقتباس ادبی می‌روند.

وی سپس یادآور شد: مدتی پیش یک گروه در سیمافیلم برای استفاده از آثار اقتباسی تشکیل شدند اما خیلی جدی نبود و به نظرم این پروژه هم به کلی رها شد. ما رمان‌های ارزشمندی برای تبدیل به اثر هنری در کشورمان داریم که می‌توانند کارهای موفقی باشند. به عنوان مثال، رمان «سووشون» از جمله کارهایی بود که قرار بود به یک سریال و فیلم تبدیل شود اما گویا منتفی شد. به نظرم در زمینه استفاده از آثار اقتباسی دل و جرئت فیلم‌سازان کم است؛ البته ناگفته نماند که چندین کار هم انجام شد و نویسندگان همکاری خوبی نکردند و مخالف این موضوع بودند. قطعا یک نویسنده می‌داند مقوله سینما با ادبیات متفاوت است و وقتی قرار است یک اثر ادبی در قالب یک فیلم سینمایی دربیاید، مسلما یک سری مسائل باید شکسته شود و یک سری مسائل دیگر جایگزین آن شود؛ البته نه اینکه اثرش سلاخی شود اما به هرحال کار سینما با کتاب فرق دارد؛ بنابراین تغییر تا حدودی در این گونه کارها طبیعی است.

دهقان‌نسب در ادامه همین صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: مسئله اقتباس و دلایل اقبال کم سینما از آن به دو طرف فیلم‌ساز و نویسنده آثار ادبی مربوط می‌شود و به نوعی قضیه دوطرفه است. متاسفانه نویسندگان نسبت به این مسئله کمی بدبین هستند و فیلم‌سازان هم کمتر ریسک می‌کنند. اگر قصه جذابی برای تبدیل کردن به فیلم و یا سریال داشته باشیم و حرفه‌ای با آن برخورد شود، قطعا موفق خواهد شد، ضمن اینکه این اقدام دل و جرئت می‌خواهد و به نظرم واقعا حیف است؛ به خصوص برای نسل جوان کشورمان که کمتر به سراغ مطالعه می‌روند، ما می‌توانیم از این طریق آن ها را به سمت مطالعه سوق بدهیم. وقتی یک اثر سینمایی یا تلویزیونی از روی یک اثر ادبی ساخته و پخش شود، شاید جوانان کنجکاو شوند به سراغ همان کتاب بروند. به عنوان نمونه شما اشعار فردوسی و مولوی را در نظر بگیرید که چقدر ظرفیت تبدیل شدن به آثار هنری در قالب فیلم و سریال را دارند.

این هنرمند در بخشی دیگر از این گفت‌و‌گو درباره بحث هزینه و دستمزد استفاده از آثار اقتباسی و اینکه بعضا گفته می‌شود نویسندگان آثار ادبی رقم‌های بالا برای آثارشان در نظرمی‌گیرند، اظهار کرد: مسلما نویسندگانی مثل آقای دولت آبادی، مرحوم احمد محمود و امثال آن ها که از نویسندگان حرفه‌ای، متعهد و مومن کشورمان هستند، این طور نیست که کارشان را به بطالت بگذرانند و به نوعی نویسندگان بازاری و تجاری نیستند، طبیعتا برای آثارشان هم مدت ها زحمت می‌کشند تا به مرحله چاپ برسد. بنابراین زمانی هم که کارشان قرار است به یک کار سینمایی تبدیل شود به همان مقدار زحمتی که کشیدند باید هزینه در نظر گرفته شود. به نظرم اگر محفلی باشد که نویسندگان را جذب خود کند تا آثارشان با قیمت مناسب خریداری شود اتفاق خوبی است. به عنوان مثال، اگر جایی مثل خانه سینما، تلویزیون و یا معاونت سینمایی این اقدام را انجام بدهد قطعا خوب خواهد بود.

دهقان‌نسب در پایان تاکید کرد: از طرفی باید دست و بال نویسنده و فیلم‌ساز هم باز باشد و محدودیت نداشته باشند و به نوعی نباید با انگ زدن و سیاه‌نمایی آثار، راه را مسدود کرد. امیدوارم واقعا روزی این اتفاق بیفتد. مطمن باشید که آثار خوبی می‌توان از کارهای اقتباسی درآورد؛ چون ما واقعا ادبیاتمان غنی است و حیف است که استفاده نکنیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال