پنج شنبه 8 آیان 1399
از شنبه دوازدهم مهرماه؛

۱۰ مجلس تعزیه از تولیدات حوزه هنری از شبکه ۴ سیما پخش می‌شود

ضبط مجالس تعزیه ماه محرم
    -     کد خبر: 12020
    -     تاريخ انتشار : 1399/7/7|15:19
«شبیه حسین» نام مجموعه‌ای از ۱۰ مجلس تعزیه است که توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی تولید شده و از شنبه دوازدهم مهرماه، روی آنتن شبکه ۴ می رود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، ۱۰ برنامه تعزیه‌خوانی با عنوان «شبیه حسین» از شنبه آینده ۱۲ مهرماه از ساعت ۱۵ از شبکه ۴ رسانه ملی پخش خواهد شد. تعزیه‌خوانان مطرح کشور از شهرهای اراک، قم، تفرش، اصفهان، قزوین و تهران دعوت به همکاری شدند و معین‌البکاء مجالس تعزیه نیز «مرشد محسن میرزاعلی» است.

بنا بر این گزارش، این مجالس تعزیه شامل تعزیه‌های حضرت قاسم(ع)، حضرت علی‌اکبر(ع)، طفلان مسلم، مسلم بن‌عقیل، غلام تُرک، وهب نصرانی، حضرت عباس(ع)، شهادت امام حسین(ع) و بازار شام هستند.

به گفته کوروش زارعی، مدير مركز هنرهای نمايشی حوزه هنری، تاكنون مجالس تعزیه‌ای با اين گستردگی - ده مجلس تعزيه هر كدام با زمان ۴۰ دقيقه -  از رسانه ملی به صورت مستقل پخش نشده است.

گفتنی‌ است، در این تعزيه تلويزيونی، چهره تعزیه‌خوانان نقش‌های اهل بیت و اولياءالله با روبنده پوشانده شده است و تنها در زمان «پیش نوحه»  –که به مانند پیش درآمد در نمایش است-  بازیگران نقش‌های مختلف تعزیه، بدون روبنده به روی صحنه می‌آیند که به این کار در اصطلاح «فاصله‌گذاری» می‌گویند و هدفش آن است كه تماشاگر بداند آنچه می‌بيند در حقیقت نمایشی است که از واقعه بزرگ كربلا اجرا می‌شود.

این برنامه بعد از نوحه‌خوانی آغاز می‌شود. برای ضبط این مجموعه تلویزیونی، تنها از نسخ تأیید شده و مورد اطمینان استفاده شده و حتی اگر شك اندكی هم در مورد  نسخه‌ای وجود داشته آن نسخه کنار گذاشته شده است.

یادآور می‌شود، نمایشگاه «نقش حسین» با موضوع «پرده‌های عاشورایی و تابلوهای قهوه‌خانه‌ای» به همراه اجرای پرده‌خوانی و نقالی شنبه ۵ مهرماه در نمایشگاه ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد و تا ۱۰ مهرماه برای بازید علاقه‌مندان برپاست.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال