یکشنبه 4 آیان 1399
کتاب عکس «فرزندان روح‌الله» رونمایی شد

شجاعت رزمنده‌های نوجوان ایرانی را در «فرزندان روح‌الله» ببینید

کتاب عکس «فرزندان روح‌الله» رونمایی شد
    -     کد خبر: 12005
    -     تاريخ انتشار : 1399/7/6|15:51
داودآبادی نویسنده روایت‌های این کتاب گفت: نوجوانانی مثل من در آن روزهای دفاع مقدس، برای حضور در جبهه‌های جنگ و همراه شدن با رزمنده‌های کشورمان التماس و گریه می‌کردند تا به هر ترفندی ما هم فرصت حضور در جبهه را پیدا کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب عکس «فرزندان روح‌الله» که روایتی کوتاه درباره‌ یاران نوجوان امام خمینی(ره) است، با به نمایش گذاشتن برخی از آثار این کتاب به صورت نمایشگاهی در گالری شماره ۲ خانه عکاسان ایران حوزه هنری هم‌زمان با هفته دفاع مقدس رونمایی شد.

علی‌اصغر داودآبادی فراهانی که نویسنده روایات عکس‌های کتاب «فرزندان روح‌الله» است در این مراسم که با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، سید محمدیاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، جواد شمقدری رئیس اسبق سازمان سینمایی و جمعی از هنرمندان عکاس دوران هشت سال دفاع مقدس امروز ۶ مهرماه برپا شد، در مورد این کتاب گفت: یکی از شبهاتی که دشمنان ایران در مورد جنگ ایجاد می‌کردند و خواهند کرد این است که جوانان و یا نظامیان موظف و داوطلبان مردمی ایران در زمان جنگ، آنچنان که باید از دفاع مقدس پشتیبانی نمی‌کردند. به این ترتیب رسانه‌های بیگانه سعی می‌کردند تا با سرمایه‌گذاری روی رزمنده‌های نوجوان و کم سن و سال ایرانی به هر شیوه‌ای چنان وانمود کنند که آنها را به زور برای حضور در خط مقدم جبهه‌ها می‌آورند. این رسانه‌ها معتقد بودند که نوجوانان ایرانی در یک فضای فریب و هیجان به سوی جبهه‌های جنگ روانه می‌شوند و هنگامی که با واقعیت جنگ در خطوط مقدم درگیری مواجه می‌شوند از آمدن به جبهه پشیمان می‌شوند و ترس تمام وجودشان را فرا می‌گیرد.

داودآبادی ادامه داد: رسانه‌های بیگانه و دشمن مردم ایران، برای به اثبات رساندن این حرف‌های خود سراغ اسرای نوجوان ایرانی می‌رفتند و سعی می‌کردند تا با تحت فشار گذاشتن این اسرا آنها را مجبور به بیان مطالب دلخواه خود کنند و اسرای کم سن و سال ایرانی را نادم و سرشار از ترس نشان دهند.

وی افزود: این در حالی بود که نوجوانانی مثل من در آن روزها برای حضور در جبهه‌های جنگ و همراه شدن با رزمنده‌های کشورمان التماس و گریه می‌کردیم تا به هر ترفندی ما هم فرصت حضور در جبهه را پیدا کنیم. همچنین با توجه به فعالیت‌های ضد ایرانی رسانه‌های دشمن که همچنان در حال هجمه علیه افتخارات ما در جنگ هستند و می‌خواهند ذهنیت نسل امروز اقشار گوناگون جامعه که جنگ را به هیچ وجهی لمس نکرده است به سوی منفی‌بافی پیش ببرند، لازم دیدیم تا این کتاب را با تصاویری از رزمنده‌های نوجوان ما در هشت سال دفاع مقدس منتشر کنیم.

داودآبادی در همین راستا اضافه کرد: هرچند که عکس‌های این کتاب به تنهایی گویا و واضح است، اما تصمیم گرفتیم تا برای بیان بهتر و دقیق‌تر هر عکس، اطراف هر یک از تصاویر توضیحاتی مکتوب با طرح مطلب از حس حاکم بر فضای هر عکس، انگیزه‌های دورنی هر فرد و از این قبیل آورده شود. به این ترتیب از بنده خواستند تا برای هر عکس روایتی بنویسم. من هم با توجه به تجربه‌های عینی که با سن و سال کم و در دوران نوجوانی در جبهه‌ها داشتم و آن روزها را با تمام وجود حس کرده‌ام روایتی برای هر عکس نوشتم. البته برای مخاطبی که هر روایت را می‌خواند، راوی هر عکس را شخصیت همان عکس می‌سازد با این تفاوت که نویسنده هر روایت از زبان شخصیت هر عکس من هستم.

وی در پایان گفت: ممکن است در برخی مناطق عملیاتی در این عکس‌ها هیچگاه حضور نداشته‌ام، اما با توجه به اطلاعات و تحقیقاتی که در مورد زمان و مکان و رویدادهای مرتبط با آن عکس داشته‌ام، دست به قلم شده و برای آن روایتی به همراه اطلاعاتی مستند نوشته‌ام.

گفتنی است، کتاب عکس «فرزندان روح‌الله» به کوشش سید احسان باقری مدیر خانه عکاسان ایران حوزه هنری و با نوشتاری از علی‌اصغر داوود آبادی فراهانی شامل ۵۹ قطعه از ۲۴ عکاس و برخی از آثار گنجینه خانه عکاسان ایران و انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس است که در این مجموعه گردآوری‌ شده است.

از عکاسان شاخص این مجموعه می‌توان به جواد شمقدری، امیرعلی جوادیان، محمدحسین حیدری، محمد نوروزی، خلیل صادقی، علی فریدونی و رضا محمدی اشاره کرد.

در مقدمه مجموعه عکس «فرزندان روح‌الله» آمده است: مجموعه عکس فرزندان روح‌الله جلوه‌هایی از آمادگی دفاعی و پشتیبانی نوجوانان برومند ایران از امام راحل عظیم الشأن را در هشت سال دفاع جانانه از کیان اسلام و میهن روایت می‌کند. این مجموعه از میان حجم انبوهی از آثار تولیدشده‌ عکاسان دفاع مقدس انتخاب و در کتاب جمع‌آوری‌ شده است.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال