یکشنبه 4 آیان 1399

شجاعی‌طباطبایی: موزه هنرهای انقلاب و دفاع مقدس در حوزه هنری شکل بگیرد

سید مسعود شجاعی طباطبایی
    -     کد خبر: 12001
    -     تاريخ انتشار : 1399/7/6|14:42
مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با تأکید بر ظرفیت‌های غنی در گنجینه حوزه هنری گفت: امیدواریم شاهد برپایی موزه هنرهای انقلاب و دفاع مقدس در حوزه هنری باشیم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی هنرمند کارتونیست و کاریکاتوریست کشور ضمن ارزیابی وضعیت هنر دفاع مقدس گفت: خوشبختانه طی چهل سال گذشته در حوزه هنر دفاع مقدس اتفاقات بسیار خوبی را شاهد بوده‌ایم که از جمله آن می‌توان به شکل‌گیری موزه‌های دفاع مقدس در بسیاری از شهرهای کشور اشاره کرد.

وی ادامه داد: برای مثال، دوستان ما در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از بهترین موزه‌های دفاع مقدس را در همدان طراحی و راه‌اندازی کرده‌اند که با استانداردهای بین‌المللی طراحی موزه‌ها فاصله چندانی ندارد.

شجاعی‌طباطبایی افزود: در تهران نیز باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را داریم که در نوع خود یکی از بهترین‌ها است و سینمای پانورامای آن یکی از اتفاقات شاخص این حوزه است؛ همچنین در کرمان و بسیاری از شهرهای دیگر کشور نیز موزه‌های متعدد دیگری را به منظور پاسداشت دوران دفاع مقدس راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی یادآور شد: موزه‌های دفاع مقدس می‌توانند بستر مناسبی برای ارتباط مؤثر هنر دفاع مقدس و هنرمندان آن با آحاد مردم خصوصاً جوانان باشند.

این کاریکاتوریست اضافه کرد: اکنون در یک رویارویی نابرابر با رسانه‌های معاند قرار داریم؛ این رسانه‌ها به دنبال آن هستند که شرایط کشور را به گونه‌ا‌ی جلوه دهند که جای جلاد و شهید عوض شود و این شرایط وظیفه ما را دوچندان می‌کند؛ خوشبختانه مبتنی بر فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند «امروزه زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست»، عزیزان ما در این حوزه بسیار فعال هستند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری بیان کرد: اکنون طرح جدیدی که به مناسبت هفته دفاع مقدس به عنوان دیوارنگاره میدان ولی‌عصر(عج) رونمایی شده، اثر هنری شایسته‌ای است که توسط هنرمند توانمند مشهدی؛ سیدمحمدرضا میری نقاشی شده است. این هنرمند به اتفاق دوستانش جریان هنری بسیار مؤثری را در مشهد راه‌اندازی کرده است؛ یا هنرمند دیگرمان؛ احمد منصوب که حالا دیگر ما او را به عنوان نقاش شهدا می‌شناسیم؛ اینها تنها تعدادی از چهره‌های فاخر، جوان و انقلابی ما هستند که به هنر دفاع مقدس نگاه ویژه‌ای دارند.

وی تصریح کرد: باید شرایطی را مهیا کنیم تا هنر دفاع مقدس آنطور که بایسته و شایسته است، به نمایش درآید. ما گنجینه‌ای از بهترین آثار هنری انقلاب و دفاع مقدس را در حوزه هنری داریم که امیدواریم شرایط به شکلی رقم بخورد که شاهد برپایی موزه هنرهای انقلاب و دفاع مقدس در حوزه هنری باشیم.

شجاعی‌طباطبایی مطرح کرد: ما در حوزه هنری سی مرکز استان داریم که در ارتباط با مفاهیم انقلاب و دفاع مقدس کارهای ارزنده‌ای را انجام داده‌اند و هم‌اکنون نیز در حال خلق اثر هستند. امیدوارم بتوانیم دینی که نسبت به رزمندگان اسلام و خون شهدا داریم را به شایستگی ادا کنیم.

وی یادآور شد: در دوره قبلی مدیریت حوزه، طرحی را برای نمایش آثار گنجینه حوزه هنری ارائه کرده‌ایم و اکنون نیز پیگیر اجرای آن هستیم؛ حیف است که آثار گنجینه حوزه هنری در آرشیو بماند و امیدواریم در دوره جدید آثار گنجینه که اکنون در آرشیو خاک می‌خورند، به شکلی مطلوب و مناسب به نمایش درآیند.

وی در پایان با اشاره به رویکرد حوزه هنری در دوران جدید گفت: احساسم این است که با حضور آقای دادمان در مسند مدیریت حوزه، شاهد جوان‌گرایی در بخش‌های مختلف باشیم.

انتهای پیام/


منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال