دوشنبه 5 آیان 1399

نمایش فیلم کوتاه با موضوع دفاع مقدس در فضای مجازی/ تولید ۷ نمایش رادیویی به مناسبت هفته دفاع مقدس در خوزستان

برنامه های هفته دفاع مقدس خوزستان
    -     کد خبر: 11932
    -     تاريخ انتشار : 1399/6/30|14:41
سرویس : استانها
حوزه هنری خوزستان به مناسبت هفته دفاع مقدس مجوعه فیلم‌های کوتاه از آثار جنگی را در فضای مجازی نمایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، علی حیاتی از نمایش فیلم‌های کوتاه در فضای مجازی خبر داد و اظهار کرد: با توجه به اپیدمی جهانی بیماری کرونا، بسیاری از برنامه‌های فرهنگی، هنری و حتی ورزشی در کل جهان دستخوش تغییر شده است.

مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری خوزستان افزود: با توجه به این شرایط، گرایش ما به سمت دنیای مجازی و نمایش فیلم‌ها در محیط های مجازی سوق پیدا کرده است.

وی افزود: به مناسبت هفته دفاع مقدس مجموعه فیلم‌های کوتاه از آثار جنگی که در حوزه هنری خوزستان تولید شده‌اند و در جشنواره‌های معتبر ملی و بین‌المللی نمایش داده شده و جوایز متعددی را کسب کردند را انتخاب کردیم و برای اولین بار قرار است در فضای مجازی نمایش داده شود.

حیاتی با اشاره به اینکه معمولاً اکثر فیلم‌ها تاکنون در فضای مجازی اکرانی نداشته‌اند و اکران آن‌ها در سالن‌های نمایش و سینما صورت گرفته است ابراز کرد: با توجه به شرایط اخیر توفیق اجباری شده که بتوانیم تجربه‌ای جدید کسب کنیم که در صورت استقبال مردمی می‌توانیم برنامه‌های متعددی را در این زمینه انجام دهیم.

لازم به ذکر است، فیلم‌های «مدار صفر درجه» و «ملف گند» از محمود رحمانی، «سایه خاموش من» از علی حیاتی، «آن‌ها» و «برای او» از مرتضی سبزقبا، «دفینه» از احمد حیاتی و ... از جمله فیلم‌هایی هستند که در هفته دفاع مقدس به صورت مجازی نمایش داده می‌شوند.

تولید ۷ نمایش رادیویی به مناسبت هفته دفاع مقدس در خوزستان

مسئول واحد نمایش حوزه هنری خوزستان اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، واحد نمایش حوزه هنری استان تصمیم گرفت برنامه‌های خود را به شیوه‌ای متفاوت تولید کند.

آرش ساربان با بیان اینکه همزمان با فرا رسیدن چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس (از ۳۱ شهریور تا ۵ مهر) هفت اثر نمایشی رادیویی با موضوع دفاع مقدس با مشارکت واحد روابط عمومی حوزه هنری استان تولید می‌کنیم افزود: این آثار به نویسندگی عبدالرضا سواعدی از نویسندگان و هنرمندان به‌نام خوزستان و کارگردانی هفت نفر از کارگردان برجسته استان تولید می‌شود.

وی افزود: «۲۷ درجه شرقی» به کرگردانی سید صادق فاضلی-مهران نصرت‌پناه، «چفیه» به کارگردانی حسین گلچین‌زاده، «عمو لبنیاتی» کاری از ناصر آل‌خمیس، «دمام» به کارگردانی محمد غدیرزاده، «دوقلوها» کاری از رضا حیاتی، «فرماندار» به کارگردانی علی بیدلی و «آموزش» به کارگردانی ساسان ریاحی‌پور از جمله این آثار هستند.

ساربان تصریح کرد: از آنجا که بیماری کرونا از طریق ارتباط مستقیم انسان با انسان و تنفس انتقال پیدا می‌کند و هنرمندان تئاتر هم از ابتدای تمرین تا اجرای آن شرایطی دارند که به طور مستقیم با هم در ارتباط هستند، در شرایط اجرای این نمایش‌ها با مشکل مواجه بودیم. از این رو به این نتیجه رسیدیم که یکی از راه‌هایی که می‌توان این هنر را در روزگار شیوع این بیماری زنده نگه‌داشت، کار و تولید اثر در فضای مجازی است و همچنین می‌توان نمایش‌هایی را به صورت رادیویی و انفرادی ضبط و با تدوین آنها را به هم وصل کرد تا بتوانیم از این طریق ضریب خطر ارتباط انسانی را کاهش و این آثار را نشر دهیم.

مسئول واحد نمایش حوزه هنری خوزستان با اشاره به اینکه با این کار می‌توانیم سهمی در برگزاری برنامه‌های دفاع مقدس داشته باشیم عنوان کرد: هنرمندان تئاتر دوست ندارند از قافله هنر دفاع مقدس عقب بمانند و تمام تلاش خود را می‌کنند که با سخت‌ترین چالش‌ها در این مسیر گام بردارند.

وی ادامه داد: برای ضبط نمایش رادیویی نیز جاهایی پیش می‌آید که ۲ بازیگر در کنار هم باشند ولی دوستان هنرمند ما این سختی را به جان خریدند که تک به تک بازی کنند و سپس صداها با هم تدوین شوند؛ با این کار هر نمایش سه تا چهار بار با هر بازیگر به صورت مجزا ضبط شود تا مخاطب و علاقه‌مندان بتوانند از این آثار به بهترین شکل بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال