یکشنبه 22 تیر 1399
رایانی‌مخصوص در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

جشنواره تئاتر سوره سرمایه‌ حوزه هنری است

مهرداد رایانی مخصوص
    -     کد خبر: 1193
    -     تاريخ انتشار : 1396/4/21|10:43
رایانی‌مخصوص عضو هیئت انتخاب جشنواره تئاتر سوره معتقد است: جشنواره تئاتر سوره به عنوان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های حوزه هنری است؛ پس باید بدون وقفه هر سال بهتر از قبل به کار خود ادامه دهد.

مهرداد رایانی‌مخصوص، عضو هیئت انتخاب جشنواره تئاتر سوره، با انتقاد از وقفه‌ای که در برگزاری این جشنواره صورت گرفت به خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: علت تعطیلی مقطعی جشنواره سوره را نه می‌دانم و نه قابل درک است. اما به هر دلیل، اتفاق نامبارکی برای تئاتر کشور و حوزه هنری بود. چرا که این جشنواره دارای عقبه غنی در تئاتر کشور است. عقبه جشنواره تئاتر سوره و جشنواره تئاتر ماه که در دوره‌ای با هم تلفیق و به جشنواره تئاتر سوره ماه تبدیل شد، این جشنواره را پشتیبانی می‌کند.

وی در ادامه افزود: به هر حال به جای تعطیلی آن باید می‌توانستیم نقص‌های آن را برطرف و به برگزاری آن کمک کنیم. نه اینکه صورت مسئله را پاک و بدون هیچ توجهی به عواقب ناگهانی آن از ادامه کار یک جشنواره جلوگیری کنیم.

رایانی‌مخصوص با تاکید بر جشنواره تئاتر سوره به عنوان شناسنامه فرهنگی هنری مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: جشنواره تئاتر سوره به عنوان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های حوزه هنری است. پس باید بدون وقفه هر سال بهتر از قبل به کار خود ادامه دهد. جشنواره تئاتر سوره تنها جایی است که اهالی تئاتر در عرصه تئاتر حوزه هنری می‌توانند خود را خوب نشان داده و به عنوان یک هنرمند توانمند تئاتر معرفی کنند؛ چرا که نسل‌های خیلی خوبی از این جشنواره وارد جامعه تئاتری کشور شدند؛ نسل‌هایی که با همین جشنواره استعداد‌هایشان کشف و شکوفا شد.

وی در مورد نمایش‌های اجرا شده در حوزه هنری گفت: وقتی از تئاتر حوزه هنری سخن به میان می‌آید، خواسته یا ناخواسته، در کنار تئاتر وزارت فرهنگ و ارشاد قرار می‌گیرد. باید وجه تمایز تئاتر حوزه هنری با تئاتر وزارت فرهنگ و ارشاد معلوم شود. هنگامی که وجه تمایز این دو نامعلوم باشد، به نوعی موازی‌کاری فرهنگی محسوب می‌شود. اتفاق خوبی که می‌تواند در جشنواره تئاتر سوره برای حوزه هنری شکل بگیرد و نمای ویژه پیدا کند، همین وجه تمایز آن با دیگر تئاترهای دولتی است. تولیدات تئاتر در حوزه هنری می‌تواند متناسب با چارچوب خاص خودش انجام شود.

رایانی‌مخصوص ادامه داد: باید حیطه فعالیت‌های سازمان‌های دولتی در امر هنر و ماموریت فرهنگی که دارند، صراحتا مشخص شده و بر اساس آن گام بردارند. در غیر این‌صورت، اگر همه به انجام یک کار مشابه مشغول باشند، توجیه منطقی، تاثیر و کاربردی نخواهد داشت.

وی در خصوص نمایش‌های استان تهران که برای حضور در بیست و پنجمین جشنواره تئاتر سوره روزهای گذشته مورد بازبینی قرار گرفت بیان داشت: در روزهای گذشته اجرای تئاتری که قابل اظهار نظر باشد ندیدم. چرا که نمایش‌های بازبینی شده در روزهای گذشته و برای انتخاب در جشنواره در حد یک تئاتر نبودند. خیلی از این آثار بیشتر به تمرین نمایش شباهت داشتند. چرا که نمایشِ کامل نمایشی دارای تمامی اجزا و عناصر یک تئاتر از جمله نور، طراحی صحنه، موسیقی و بسیاری از موارد دیگر است. اما نمایش‌هایی که هیئت انتخاب، تا به امروز تماشا کرد چارچوب اولیه یک تئاتر را نداشت.

گفتنی است حسين پاكدل، نصرالله قادری و مهرداد رايانی‌مخصوص انتخاب نمايش‌هاي استان تهران برای بيست و پنجمين جشنواره تئاتر سوره را بر عهده داشتند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال