یکشنبه 4 آیان 1399

برگزاری کارگاه آموزش نقالی ویژه سوگواره «چرخ دل» در مازندران

کارگاه آموزش نقالی ویژه سوگواره «چرخ دل»
    -     کد خبر: 11922
    -     تاريخ انتشار : 1399/6/29|15:12
سرویس : استانها
آموزش کارگاهی یک روزه نقالی و پرده‌خوانی با حضور علی عظیمی در حوزه هنری مازندران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این دوره که پنجشنبه ۲۷ شهریورماه در سالن نمایش این مرکز برپا شد، علی عظیمی تعزیه‌گردان و نقال مازندرانی به بحث آموزشی درباره نقالی و پرده‌خوانی پرداخت.

در این برنامه عظیمی ابتدا درباره شباهت و تفاوت‌های نقالی و پرده‌خوانی نکاتی را مطرح کرد و در ادامه به شکل عملی به اجرای چند روایت اقدام کرد.

آموزش کارگاهی یک روزه نقالی حوزه هنری مازندران که با حضور تنی چند از علاقمندان نوجوان و جوان برگزار شد در ادامه به مواردی همچون نگاه تاریخی به اجراهای سنتی ایران، نقش بیان در خوانش روایت‌ها، بدن به عنوان یک عنصر کلیدی در نقالی، ابزار کار نقال و پرده‌خوان، ویژگی نمایش‌های تک نفره، کارکرد نقالی و پرده‌خوانی در ارتباط با جامعه و متن مورد استفاده پرداخت.

عظیمی همچنین در بخش دیگر این نشست تخصصی درباره پرداختن به رویدادهای تاریخی مذهبی از طریق نقالی و یا پرده‌خوانی و آداب نقالان در برخورد با شخصیت‌های برجسته مذهبی و ائمه اطهار(س) و تکنیک‌ها و روش‌های این عرصه به بیان نکات آموزشی اشاره داشت.

یاسر محمودی برنتی مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران و دبیر نخستین سوگواره عاشورایی «چرخ دل» با بیان این نکته که این دوره‌ها تا ۵ جلسه دیگر تداوم خواهد داشت افزود: شرکت‌کنندگان این دوره‌ها (زیر نظر مدرس کارگاه) آثاری را آماده می‌کنند که در نهایت این کارها بخشی از آثار رقابتی حاضر در سوگواره خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تمرکز دیگر این دوره آموزشی، تهیه، ترتیب و بازنویسی قصه‌های مذهبی و تبدیل به متن نقالی و پرده‌خوانی مذهبی است گفت: «حمزه کاظمی سنگدهی» _شاعر و پژوهشگر _ با تهیه قصه‌ها و آموزش و همراهی درنگارش متون نقالی و پرده‌خوانی در این دوره حضور خواهد داشت.

شایان ذکر است که نشست تخصصی کارگاهی یاد شده، به عنوان یکی از برنامه‌های جنبی سوگواره عاشورایی نقالی و پرده‌خوانی حوزه هنری مازندران «چرخ دل» بوده که جهت توانمندسازی علاقه‌مندان و شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود و در نهایت همراه با اختتامیه سوگواره و برگزاری کارگاهی ویژه با حضور یکی از چهره‌های مطرح نقالی کشور و تولید اثر به پایان خواهد رسید.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال