پنج شنبه 3 مهر 1399

کرم‌اللهی: همه ما مسئولیم و به انقلاب و شهیدان انقلاب مدیونیم

جلسه مشترک اعضا کمیته تألیف، تدوین و نشر کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید سرفراز استان لرستان
    -     کد خبر: 11885
    -     تاريخ انتشار : 1399/6/22|16:51
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری لرستان گفت: ثبت و انتشار ارزش‌های دفاع مقدس از بارزترین و مهم‌ترین اولویت‌های عرصه فرهنگ انقلاب اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محمد کرم‌اللهی در نخستین جلسه مشترک اعضا کمیته تألیف، تدوین و نشر کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید سرفراز استان که در سالن آمفی تئاتر حوزه هنری برگزار شد عنوان کرد: امروزه در فضای فرهنگی، هنری کشور هیچ اندیشه و عملی واجب‌تر و مهم‌تر ثبت و نشر آموزه‌های دفاع مقدس و والاتر و ارزشمندتر از آن نیست، چرا که دفاع مقدس در حکم چراغ فرورانی راه‌های پیش رو را برای رهروان شهیدان روشن و منور می‌کند و آینده انقلاب را با تزریق روحیه جهاد فی سبیل‌الله،خدمت بی منت و جانبازی برای انقلاب و سربازی برای امام زمان در جامعه اسلامی بیمه خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ما در جایگاه کارگزاران فرهنگی، هنری انقلاب اسلامی در استان وظیفه داریم با استخراج ارزش‌های عاشورایی مستتر در تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و ثمره سرخگون این دو معدن و خزانه بی‌بدیل یعنی شهیدان سرافراز زمینه آشنایی رشد و شکوفایی امت اسلامی را فراهم آوریم.

وی در ادامه به نقش حساس و استراتژیک لرستان و لرستانی‌ها در جانبازی برای تدوام انقلاب اسلامی و پایداری از دست آوردهای خون شهیدان اشاره کرد و افزود: باغستان فرهنگ ایثار و شهادت لرستان باغ پرثمر و پر گوهری است و سند محکم این ادعا چیدن ۶۳۰۰ گل سرخ شهادت در سبد سرخ فام شهیدان نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

کرم‌اللهی افزود: واقعیت این است که کارهای زیاد و بعضاً قابل اعتنایی در بخش‌های مختلف تاکنون با موضوع شهادت و ایثار و انقلاب و دفاع مقدس توسط اشخاص حقیقی و حقوقی انجام شده است، اما حقیقت آشکار این است که آنچه که باید شود با آنچه انجام شده است بسیار فاصله دارد و ما به شدت عقب مانده‌ایم و کارهایمان تاکنون نتواسته است حق مطلب را در این مقوله به درستی و شایستگی ادا کند. کارهای ما در مقابل دریاست و طبیعی‌ست که باید با روحیه جهادی و انقلابی در این بحر عمیق غواصی کنیم و مروارید ارزش‌های انقلاب اسلامی را از عمق آن به‌دست بیاوریم و تقدیم جامعه اسلامی به‌ویژه جوانان مؤمن و انقلابی استانمان کنیم.

وی یادآور شد: آنچه که کل کشور در پاسداشت مجاهدت‌های شهیدان انجام پذیرفته کم است اما در لرستان بسیار کمتر و ناچیز است.

کرم‌اللهی افزود: ما حتی در جغرافیای انسانی لرستان موفق به شناساندن چهره‌های تابناک شهیدان بومی انقلاب اسلامی به شهروندان لرستانی نشده‌ایم؛ جوان لرستانی امروز به چه میزان شهیدانی همچون نعمت سعیدی، هاشم پورزادی، توکل مصطفی‌زاده، علی راست‌حیاتی یا محمد بروجردی و برادران میرشاکی و برادران دلفان یا برادران جمشیدی و برادران رحمتیان و... می‌شناسد؟

وی تصریح کرد: همه ما مسئولیم و به انقلاب و شهیدان انقلاب مدیونیم. باید با برنامه‌ریزی درست و منسجم و طراحی نقشه راه دقیق و مطمئن و اولویت‌بندی منطقی به سمت هدف مشترک مجاهدانه حرکت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به برنامه ریزی ستاد کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید لرستان افزود: سردار فرماندهی محترم سپاه اباالفضل (ع) لرستان در جایگاه دبیرکل ستاد ملی کنگره گستره کار و فعالیت فرهنگی، هنری را بازتر و فراخ‌تر دستورالعمل‌های ابلاغی از مرکز ترسیم نکرده‌اند که نشان از تسلط ایشان به موضوع است.

رئیس حوزه هنری لرستان عنوان کرد: سئوالات و ابهاماتی بود که آیا در کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید صرفاً به شهدا بپردازیم یا اینکه همه ظرف دفاع مقدس را ببینیم؟ که دبیر کل محترم با اشراف به موضوع ضمن تشریح شرایط استان و کارهای زمین مانده در این عرصه تأکید کرد که آثار فرهنگی هنری تنها منحصر به خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی شهدا نباشد، بلکه فعالیت‌ها به دیگر موضوعات دفاع مقدس مثل ایثارگران، رزمندگان، مقاومت عمومی مردم، جنگ شهرها (بمباران‌های مکرر شهرهای استان ) و بسیاری موارد دیگر بسط و گسترش یابد و همچنین قالب‌های ارائه اثر هم از خاطرات و وصیت‌نامه‌های نورانی شهدا به حوزه‌های دیگر مکتوب چون داستان، شعر، فیلم‌نامه، نمایشنامه و مقاله‌های تحلیلی هم گسترش داده شود.

محمد کرم‌اللهی که سمت رئیس کمیته تألیف، تدوین و نشر ستاد ملی کنگره را نیز به عهده دارد در ادامه با اشاره به روند فعالیت‌ کمیته افزود: ضرورت دارد در اسرع وقت شورای تخصصی کمیه متشکل ۳ یا ۵ نفر از صاحب نظران در حوزه تألیف و تدوین و نشر تشکیل شود.

وی اضافه کرد: این شورا همه خروجی‌های کمیته را قبل از چاپ مورد ارزیابی قرار داده و کار مطلوب، مناسب و واجد مختصات فنی یک اثر مکتوب را جهت چاپ و انتشار معرفی می‌کند.

وی در ادامه ضمن بر شمردن ضرورت تشکیل هیئت اندیشه‌ورز برای تعیین اولویت‌ها و ترسیم نقشه راه؛ از اعضا کمیته خواست نسبت به معرفی یک نفر یا بیشتر از میان افراد خبره و شناخته شده و معتمد خود برای فعالیت در هیئت اندیشه ورز ظرف مدت یک هفته اقدام کند.

وی گفت: جلسات هفتگی و مستمر در این زمینه و پیگیری فعالیت‌ها به صورت مستمر برگزار خواهد شد.

دبیر کمیته تألیف، تدوین و نشر کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید استان لرستان نیز در ادامه این جلسه گفت: این جلسه ارائه ایده‌های کارشناسی و هم‌اندیشی در جهت برنامه‌ریزی درست و کیفی برنامه‌های این کمیته را یادآور شد.

سرهنگ الماسیان، هدف از برگزاری کنگره شهدا را جمع‌آوری تدوین سازماندهی و ساماندهی اسناد شهدا برای کلیه اقشار، بازشناسی سیره‌شناسی ایثارگری‌ها، رشادت‌ها و شخصیت شهدا، جمع‌آوری کلیه اسناد و آثار لرستان در دوران دفاع مقدس ساماندهی و ثبت اسناد و آثار دفاع مقدس، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا ارائه الگوهای عملی و رفتارهای آرمان‌ها و سبک زندگی شهدا و رزمندگان به نسل جدید، ابلاغ پیام شهدا و شهادت به مخاطبان خصوصاً نسل جوان زنده نگه نام و یاد شهدا تدوین اهداف و آرمان‌های بلند شهیدان ترویج معارف شهادت برای مخاطبان ذکر کرد.

وی همچنین در ادامه، تهیه برنامه‌های پژوهشی و تدوین و نشر اسناد و آثار اجلاسیه شهدا، برآورد اعتبارات و امکانات مورد نیاز کمیته و ارائه به ستاد اجلاسیه تهیه دایره‌المعارف شهدای استان انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی پیرامون موضوع شهادت زندگی‌نامه و وصایای شهیدان و جایگاه خانواده شهدا دستاورهای فرهنگ ایثار و شهادت را شرح وظایف در نظرگرفته شده کمیته برشمرد.

وی همچنین برنامه ریزی برقراری ارتباط با مراکز علمی و پژوهشی آموزشی تألیف و انتشار در راستای نشر و تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه، تدوین و انتشارات آثار و خاطرات جمع آوری شده شهدا در قالب کتب و نشریات در سطوح مختلف تخصصی و مقاطع مختلف سنی اتخاذ سیاست‌ها جهت نشر الکترونیکی آثار شهدا و انجام اقدامات لازم، نظارت و حمایت از آثار ستاد برنامه ریزی و اجرای شهرستان‌ها تهیه و تدوین ویژه نامه اجلاسیه ارائه گزارش و مستندسازی را از دیگر شرح وظایف در نظرگرفته شده کمیته برشمرد.

سرهنگ پاسدار «محسن رشیدی» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان نیز در این جلسه گفت: رمز ماندگاری دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ثبت و به تصویر کشیدن آنهاست.

وی افزود: با وجودی که لرستان دومین استان خسارت دیده در دوران دفاع مقدس است و شهدای فراوانی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است، تاکنون نتوانسته‌ایم آنگونه که در شأن مردم ولایتمدار و شهیدپرور این دیار است رشادت‌ها و حماسه آفرینی‌های‌شان را به تصویر بکشیم.

وی با بیان اینکه ۹۵۰ تن از شهدای استان ما از جامعه دانش آموزی هستند ولی میدانی به اسم شهدای دانش آموز نداریم، گفت: نوجوان و جوان امروزی نیازمند آشنایی با تفکرات و سبک زندگی شهداست و به دنبال انتخاب الگوی رفتاری است و اگر ما در این زمینه تعلل کنیم، دشمن از این خلأ نهایت می‌کند.

وی در ادامه به برگزاری کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید استان در سال آینده اشاره کرد و افزود: یکی از مؤثرترین راه‌های ترویج هرچه بیشتر فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه؛ زنده نگه‌داشتن یاد و نام شهداست.
در ادامه نیز برخی از اعضای کمیته حاضر در این جلسه نظرات و سخنانی را در مورد برنامه‌های مورد نظر ارائه کردند.

گفتنی است، «ضرورت پرهیز از تمرکزگرایی و گسترس برنامه‌ریزی در سراسر استان، تهیه تقویم زمان‌بندی فعا‌لیت‌های کمیته تألیف و تدوین و نشر در یک دوره زمانی ۹ ماهه؛ تشکیل شورای تخصصی و فنی، تشکیل هیئت اندیشه‌ورز» از مصوبات این جلسه بود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال