چهارشنبه 30 مهر 1399

پوستر جشنواره ملی حماسه گویان رونمایی شد

رونمایی پوستر جشنواره ملی حماسه گویان
    -     کد خبر: 11868
    -     تاريخ انتشار : 1399/6/19|13:46
سرویس : استانها
پوستر جشنواره ملی حماسه گویان با حضور مسئول ستاد شب خاطره امور استان‌های حوزه هنری در دفتر رئیس حوزه هنری استان اصفهان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این برنامه با همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری اصفهان روز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه و با حضور سید مهدی ابطحی مسئول ستاد شب‌های خاطره امور استان‌های حوزه هنری در میان جمعی از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان اصفهان انجام شد.رئیس حوزه هنری استان اصفهان برگزاری جشنواره ملی حماسه گویان را گامی در جهت ثبت تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس و مدافعان حرم دانست.

مهدی احمدی‌فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان، در برنامه رونمایی پوستر جشنواره ملی «حماسه گویان» به بیان اهداف و چگونگی شکل‌گیری این جشنواره ملی پرداخت.

وی پس از بیان رسالت‌های حوزه هنری در زمینه تولید آثار هنری ارزشی و تربیت هنرمندان متعهد گفت: یکی از اصلی‌ترین وظایف حوزه هنری ثبت تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس و دوران انقلاب اسلامی است و یکی از واحدهای اجرایی در این زمینه دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری است.

وی افزود: در ارتباط با ثبت تاریخ شفاهی از دو مسیر استفاده می‌شود. مسیر اول این است که حوزه هنری از تمامی عزیزانی که در زمان دفاع مقدس حضور داشتند به عنوان سوژه‌هایی که باید از آنان مصاحبه گرفته شود بهره‌مند می‌شود و خاطرات آنان از دوران دفاع مقدس را ثبت و ضبط و منتشر می‌کند و از این خاطرات در آینده سایر محصولات هنری و فرهنگی را تولید می‌کند. مسیر دوم برگزاری شب‌های خاطره است که به شکل شفاهی و برگزاری جلسات خاطره‌گویی در حوزه‌های هنری سراسر کشور انجام می‌شود، جشنواره ملی حماسه گویان نیز در راستای همین مسیر برگزار خواهد شد.

احمدی‌فر خاطرنشان کرد: این جشنواره این امکان را فراهم کرده است که همه مردم بتوانند خاطرات خود و نزدیکان خود را از دفاع مقدس به صورت تصویری بیان کنند. در این جشنواره در بخش دانش آموزی شرایطی فراهم شده تا نسل جوانی که از دوران دفاع مقدس فاصله داشته‌اند بتوانند با خوانش کتاب‌های دفاع مقدس و روایت خاطره آن کتاب‌ها به جای راوی در این جشنواره شرکت کنند.

وی با اشاره به استقبال شرکت‌کنندگان سراسر کشور از این جشنواره تصریح کرد: مهلت ارسال آثار تا ۷ مهرماه تمدید شده است و امیدواریم حجم قابل توجهی از آثار را در این مدت باقی مانده داشته باشیم. انشاءالله حوزه هنری به عنوان متولی این جشنواره بتواند رسالت خود را انجام دهد و به خوبی به انتقال تجربیات و ایثارگری‌هایی که در طی دوران هشت سال دفاع مقدس صورت گرفت به نسل امروز بپردازد.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به جدول زمان‌بندی این جشنواره گفت: مهلت ارسال آثار و جمع آوری آن تا ۷ مهرماه است. از ۱۰ تا ۲۲ مهرماه فرآیند داوری آثار اتفاق می‌افتد و از ۲۳ تا ۲۵ مهرماه اطلاع‌رسانی به برگزیدگان را داریم و به مناسبت ولادت حضرت رسول که مصادف با ۱۳ آبان‌ماه است. مراسم اهدای جوایز به چهل نفر از برگزیدگان را به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس خواهیم داشت.

وی با اشاره به مصادف شدن این روز (رونمایی پوستر) با آغاز حرکت اسرای کربلا به سمت شام، تأکید کرد: این روز را ما انتخاب نکردیم، اما این حسن تصادف نشان می‌دهد که پیام واقعه کربلا را همین اسرا منزل به منزل روایت کردند و به گوش جهانیان در تاریخ رساندند، خطبه تأثیرگذار حضرت زینب (س) و حضرت سجاد(ع) بود که واقعه کربلا را زنده نگاه داشت و این روایت و راویان این واقعه بودند که بسیاری از مسائل کربلا را مطرح کرد.

وی ادامه داد: حرکتی که در حال انجام آن هستیم (جشنواره حماسه گویان) نیز دارای چنین اهمیتی است، زیرا این راویان هستند که می‌توانند جانبازی‌ها و دلاوری‌های دوران دفاع مقدس را به گوش دیگران برسانند.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به موضوع عدالت اجتماعی و ایجاد فرصت برابر برای تمامی روستاییان و شهرستان‌ها افزود: ما تیم‌های کارشناسی خود را برای جمع‌آوری خاطرات رزمندگان و فعالان دفاع مقدس به برخی از شهرستان‌های استان اصفهان اعزام کردیم تا بتوانیم از خاطرات اقشار مختلف استفاده کنیم.

احمدی‌فر در پایان از نمایندگان دستگاه‌های حاضر در جلسه خواست تا در اطلاع‌رسانی بیشتر جشنواره همکاری‌های لازم را انجام دهند و پیشنهادات خود را برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره ارائه کنند.

جشنواره ملی حماسه‌گویان روایتی از خاطرات مردمی

سید مهدی ابطحی مسئول ستاد شب خاطره امور استان‌های حوزه هنری در مراسم رونمایی پوستر جشنواره ملی حماسه گویان در اصفهان این جشنواره را جشنواره‌ای ملی با روایاتی مردمی خواند.

وی با اشاره به اهمیت تاریخ شفاهی به بیان تاریخچه تشکیل دفتر ادبیات و هنر مقاومت در دهه شصت در حوزه هنری پرداخت و گفت: امروز این مرکز از نظر استقبال مخاطبان و کارشناسان جز مجموعه‌های موفق در تولید آثار ادبیات پایداری است.

مسئول ستاد شب خاطره امور استان‌های حوزه هنری خاطرنشان کرد: برنامه شب خاطره (روایت خاطرات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس) از سال ۷۲ در حوزه هنری آغاز به کار کرد و پنج شنبه اول هر ماه دوستان رزمنده و آزاده دورهم جمع می شدند و به روایت خاطرات خود از دفاع مقدس می‌پرداختند، کم کم دوستان دانشجو و هنرمندان و کسانی که در جنگ حضور نداشتند نیز به این برنامه‌ها آمدند و مورد استقبال قرارگرفت و تاکنون ادامه دارد.

ابطحی ادامه داد: ده سال قبل به پیشنهاد دفتر حضرت آقا این برنامه در خدمت ایشان برگزار شد و تاکنون پنج برنامه در حضور مقام معظم رهبری برگزار شده است.

وی تصریح کرد: افتخار است برای من که در استان اصفهان در خدمت شما باشم، ما همیشه به اصفهان یک نگاه پر حسرت داشته‌ایم، استان اصفهان جزء استان‌هایی است که در هر منطقه جغرافیایی و عملیاتی که در حوزه تاریخ شفاهی دفاع مقدس ورود می‌کنیم امکان ندارد از بچه‌ها و رزمندگان آن نشنیده باشیم.

وی افزود: انتظار ما از فعالیت در حوزه دفاع مقدس از استان اصفهان بسیار بالا بود و بالاخره این اتفاق افتاد و امروز با شکل‌گیری این همایش ملی، این اتفاق بزرگ و مبارک در کشور پایه‌گذاری شد.

جشنواره حماسه گویان یک کار ملی است و همانطور که جنگ ما جنگ مردمی بوده است با این جشنواره روایات و خاطرات مردمی بیشتری را از صنوف و اقشار مختلف به دور از قضاوت و سلایق شخصی خواهیم شنید.

مسئول ستاد شب خاطره امور استان‌های حوزه هنری گفت: انشاءالله دبیرخانه دائمی این همایش در همین مرکز و در اصفهان افتتاح خواهد شد و هر سال شاهد برگزاری چنین جشنواره ای باشیم و بخش ویژه آن سال آینده بخش بین‌الملل خواهد بود.

وی اظهار داشت: امروز در حوزه جبهه مقاومت اسلامی ما روایات شنیدنی زیادی از کشورهای همسایه و مناطقی که رزمندگان ایران در آن حضور داشته‌اند داریم.

سید مهدی ابطحی با اشاره به اینکه مهم‌ترین بخشی که در تولید آثار وجود دارد شناسایی و انتخاب سوژه است تأکید کرد: خروجی این همایش منحصر به یک آرشیو تصویری از روایت فعالان عرصه دفاع مقدس نخواهد بود، بلکه این جشنواره اتفاق خوبی است که شما را با چندین سوژه روبه‌رو می‌کند که می‌تواند منبع الهام و تولید اثر در بخش‌های مختلف هنری باشد.

گفتنی است، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مختلف مانند قرارگاه منطقه ای سید الشهدا(ع)، استانداری، شهرداری، صدا و سیمای مرکز اصفهان، بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، دفتر سازمان تبلیغات، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، ذوب آهن، سازمان ترویج جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش استان اصفهان، شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران، ستاد راهیان نور استان، موسسه فرهنگ پیام آزادگان، بسیج هنرمندان، بسیج جامعه پزشکی و ... در این برنامه حضور داشتند.

در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره ملی حماسه گویان، علاوه بر رونمایی از پوستر، اهداف و چگونگی برگزاری جشنواره مورد بررسی قرار گرفت و از دستگاه‌های مختلف خواسته شد تا در اطلاع‌رسانی بیشتر این جشنواره همکاری کنند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال