شنبه 29 شهریور 1399
روایت محرم/۱۵

«پاییز تبسم»؛ مجموعه اشعار آیینی امید

پاییز تبسم
    -     کد خبر: 11806
    -     تاريخ انتشار : 1399/6/12|10:49
کتاب «پاییز تبسم»، گزیده غزل، مثنوی، قصیده، رباعی، چهارپاره، ترکیب‌بند و دوبیتی‌های سیدفضل‌الله طباطبایی ندوشن در سال ۱۳۹۶ به همت واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری یزد توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، ماه محرم و وقایع رخ داده در آن سرآغازی برای بیداری و آگاهی جهانیان است. امام حسین(ع) با حماسه عاشورا، الگویی از زندگی و حیات را پیش روی بشریت نهاد که سرشار از زیبایی‌هاست و همواره برای بشریت درس‌آموز است. درس‌های فراوانی در این حادثه عظیم وجود دارد که باید از لابه‌لای صفحات تاریخ بازخوانی و مرور شود. تاکنون هزاران جلد کتاب پیرامون حماسه حسینی به رشته تحریر درآمده که هرکدام از زاویه‌ای به آن پرداخته‌ و روایت کرده‌اند. یکی از آن کتاب‌ها مجموعه شعر آیینی «پاییز تبسم» است. شعر آیینی یکی از هنرهای فاخر هفت‌گانه بوده که ریشه در باور و اعتقادات دینی گذشته دارد.

این مجموعه گزیده غزل، مثنوی، قصیده، رباعی، چهارپاره، ترکیب‌بند و دوبیتی‌های سیدفضل‌الله طباطبایی ندوشن متخلص به «امید» است که به همت واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری یزد در سال ۱۳۹۶ توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

این مجموعه با قالب‌های مختلف با مضامین آیینی سروده شده و همان‌طور که در ابتدای کتاب آمده، این اثر از طرف سیدفضل‌الله طباطبایی ندوشن، به آستان مقدس چهارده معصوم(ع) تقدیم شده که در مقدمه این کتاب آمده است:

و سلام بر شعر... آنگاه از مشرق لایزال طالع می‌شود، تا تجلی‌گاه سرّ «احسن الخالقین» باشد. شعر، مهبط وحی است، بی‌واسطه ملائکه، که همانا شعر هم‌ذات فرشتگان است و شاعر همزاد رسولان. شعر از سنخ وحی است و وحی از مراتب کلمه. پس؛ شاعر، حاصل رستاخیز کلمات است. در خلوتی ملکوتی. شعر؛ این قریحه بی‌زوال، نه فقط شاعر، که جان هر شنونده را در لاهوت معنا سیر می‌دهد. آنچنان که مقام معظم رهبری می‌فرمایند: این طبع شعری که شما دارید، چیز کوچکی نیست، این یک عطیه بزرگ الهی است به شما.

حکایت غربت تقدیم به پیشگاه سالار شهیدان(ع)

نارنج نور از خط مغرب پریده بود

گویا تمام وحشت صحرا دویده بود

بر گونه‌های او گل آزرم می‌شکفت

بر گیسوان غبار خجالت کشیده بود

شاید به فصل فاجعه بر ساحل فرات

سیب عطش؛ شکوفه غربت؛ رسیده بود

شاید کنار علقمه بعد از غروب ماه

نخلی شبیه قامت زهرا(ع) خمیده بود

شاید که در غروب عطشناک لاله‌ها

گوش خدا حکایت غربت شنیده بود

شاید به پای حضرت حق؛ دست کردگار

دار و ندار بر طبق عشق چیده بود

شاید امام حادثه‌های همیشه سبز

مرگ همیشه سرخ خدا را خریده بود

او دیده بود در عطش آباد کربلا

آن مرد را که محو خدای سپید بود

در ازدحام حادثه می‌آورد به خاک

آن سر که روی دوش نبی(ص) آرمیده بود

در کوچه‌های کوفه همان دیده‌بان دشت

آیینه تلاوت حلق بریده بود

آن لحظه‌ای که چوبه محمل گل آفرید

زینب(ع) به نوک نی، سر خورشید دیده بود

 

گفتنی است؛ سیدفضل‌الله طباطبایی ندوشن متولد ۱۳۴۳ در شهر ندوشن از توابع استان یزد، کارشناس دینی و عربی و دبیر بازنشسته است. وی از سال ۱۳۶۰ سرودن شعر را آغاز کرد و دو سال بعد آثارش در مطبوعات و مجله‌های استانی و سراسری چون اطلاعات، کیهان، تربیت، رشد معلم، ژرفای تربیت، ندای یزد، بعثت و آموزگار منتشر شد. مجموعه اشعار «لحظه‌های سبز»، «آبی احساس»، «همسایه با سکوت» و «کوچه‌های روبه‌رو» از دیگر آثار این شاعر آیینی است. در آثار این شاعر رگه‌هایی از طنز هم به چشم می‌خورد.

«پاییز تبسم» در ۱۴۴ صفحه با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه در سال ۱۳۹۶ به همت واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری یزد توسط انتشارات سوره مهر و با طرح جلدی از خسرو خسروی منتشر شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال