یکشنبه 4 آیان 1399
روایت محرم/۱۲

لطفی: تلاش برای امانت‌داری و حفظ اصالت آثار، از اهداف ضبط «خونین دلان» بود

مهدی لطفی
    -     کد خبر: 11758
    -     تاريخ انتشار : 1399/6/5|11:21
سرویس : موسیقی
مهدی لطفی پژوهشگر حوزه موسیقی آیینی و نواحی ایران می‌گوید: آلبوم «خونین دلان» نمونه قابل دفاعی برای ثبت و ضبط نوحه‌های قدیمی و مهر اصیلی بر سنت نوحه‌خوانی ایرانی است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، موسیقی ملی ایران از قرن‌ها قبل تحت تأثیر وقایع مذهبی و به خصوص واقعه جانسوز عاشورا بوده است. این تأثیر آنقدر دامنه‌دار و جدی است که عده‌ای از پژوهشگران موسیقی معتقدند که جزئیات و گوشه‌های موسیقی ردیفی و دستگاهی ایران توسط اجرای تعزیه‌خوان‌ها حفظ شده، چرا که تعزیه‌خوان‌ها، ردیف‌دان‌ هم بوده‌اند و نقل سینه به سینه تعزیه باعث ماندگاری ردیف‌های آوازی شده است. علاوه‌ بر آن، بسیاری از نوحه‌خوانی‌ها هم برگرفته از گوشه‌های آواز موسیقی ایرانی است و به جای ماندن این نوحه‌ها نیز خود به خود سبب ماندگاری و حفظ گوشه‌های موسیقی ایرانی شده است.

آلبوم موسیقی «خونین دلان» مجموعه نوحه‌‌نواهای «حسین بابای‌مشگین» است كه توسط حاج‌عباس كیاماری و فرزندش فرهاد كیاماری، از نام‌های شناخته شده موسیقی اصیل عاشورایی در زمینه نوحه‌خوانی و روضه‌خوانی، بازخوانی شده است.

در «زمینه‌خوانی» هر نوحه شرح حال کامل یکی از شهدای کربلا یا ائمه معصومین با استناد به مقاتل و احادیث سروده می‌شد. حسین بابای‌مشگین كه خود مبدع سبك زمینه‌خوانی بوده، مجموعه نوحه‌نواهای این اثر را با تسلط بر ردیف موسیقی، آهنگسازی كرده است و اینک پس از گذشت سال‌ها و با روایت نسل به نسل، این نوحه‌‌نواها توسط «مهدی لطفی» پژوهشگر حوزه موسیقی آیینی و نواحی ایران، تدوین، گردآوری و ضبط شده و به همت مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شده است.

این آلبوم عاشورایی در سه لوح فشرده عرضه شده و شامل ۳۰ نوحه از مرحوم بابا‌مشگین است. اشعار آیینی این نوحه‌ها به ۱۵۰ سال پیش، یعنی به زمان قاجار بازمی‌گردد.

تلاش برای امانتداری و حفظ اصالت آثار، از اهداف ضبط آلبوم بود

مهدی لطفی گردآورنده آلبوم «خونین دلان» با تشریح روند تولید این اثر موسیقایی گفت: ضبط این آلبوم حدود شش ماه طول كشید. دلیل طولانی شدن ضبط هم به هدف ما باز می‌گشت؛ تلاش برای امانتداری. ما نیز تمام سعی خود را به کار گرفتیم تا همه چیز منطبق با نوحه‌نواهای مرحوم حسین بابای‌مشگین قرار بگیرد. چرا كه می‌خواستیم كار نهایی، شامل بهترین اجرا و قرائت استاد كیاماری از آن ملودی، لحن و نغمه‌ها باشد.

وی ادامه داد: در نهایت و پس از اتمام كار، اثر نهایی و نتیجه تلاش‌های شبانه‌روزی را با ترس و لرز نزد اساتید بردیم و خوشبختانه آن‌ها كار را تأیید كردند. بسیاری از اساتید گفتند كه این آلبوم در حقیقت نمونه قابل دفاعی برای ثبت و ضبط نوحه‌های قدیمی و مهر اصیلی بر سنت نوحه‌خوانی ایرانی است.

لطفی تصریح کرد: طرح گردآوری این آلبوم بسیار گسترده بود. به طوری که می‌خواستیم آوانویسی و مستندسازی از نوع اجرای نوحه‌ها نیز در این اثر وجود داشته باشد.

پژوهشگر حوزه موسیقی آیینی و نواحی ایران افزود: ما در عرصه فرهنگ شاهد شنیدن بسیاری از صداهای آلوده هستیم که روح را آزار می‌دهد. اما در این وانفسا بزرگانی چون حاج عباس کیاماری نغماتی را حفظ کرده و با تقوا و توانایی خود کاری کردند که ما صداهای خوشی را از این آلبوم بشنویم.

گفتنی است؛ آلبوم عاشورایی «خونین دلان» به همت مرکز موسیقی حوزه هنری در سال ۱۳۹۴ منتشر شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال