دوشنبه 31 شهریور 1399
سالروز ورود آزادگان به میهن/ ۲

یوسف‌زاده: نویسندگان از نوشتن رشادت‌های آزادگان غفلت نکنند

احمد یوسف زاده
    -     کد خبر: 11685
    -     تاريخ انتشار : 1399/5/25|18:00
احمد یوسف‌زاده نویسنده کتاب «آن ۲۳ نفر» معتقد است: در آینده نیاز به نسلی مقاوم، سلحشور و ذلت‌ناپذیر داریم. این امر زمانی محقق می‌شود که بتوانیم قهرمانان را به عنوان الگویی برای نوجوانان معرفی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، ۲۶ مردادماه، یادآور بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن در سال ۱۳۶۹ و فرصتی برای مرور رشادت‌های این غیور مردان است. آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضی‌ترین افراد به قضای الهی بودند. اینان سینه‌هایی فراخ‌تر از اقیانوس داشتند که از همه جا و همه چیز بریده و به خدا پیوسته بودند. آزاده نامیده شدند چون از قید نفس و نفسانیات رهایی یافته بودند. احمد یوسف‌زاده، از نویسندگان حوزه انقلاب و دفاع مقدس است که در دوره نوجوانی ۸ سال در اسارت رژیم عراق بوده و تلاش کرده تا خاطراتش را در کتاب‌هایی که تألیف کرده، بیان کند.

افراد زیادی به‌ سراغ ثبت خاطرات خود از دوران اسارت نرفته‌اند

احمد یوسف‌زاده با بیان این موضوع که افراد زیادی به‌ سراغ ثبت خاطرات خود از دوران اسارت نرفته‌اند، گفت: در جريان عملیات بیت‌المقدس، ما به اسارت نیرو‌های عراقی درآمديم. بيشتر بچه‌های اين گروه، نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله از تیپ ثارالله شهر كرمان بودند. در اوايل جنگ، حضور رزمندگان نوجوان در جبهه‌های دفاع مقدس برای عراقی‌ها تعجب‌ برانگيز بود. ما بايد مانند دیگر اسرا وارد اردوگاه‌ها می‌شديم، اما صدام با دیدن تصاویر اسرای نوجوان تصمیم گرفته بود که از حضور ما استفاده ابزاری کند و یک جنگ تبلیغاتی علیه ایران به راه بیاندازد، زيرا آن‌ها در جریان عملیات بیت‌المقدس شکست خوردند و قصد جبران شكست را داشتند. اين جنگ روانی با اعتصاب غذایی پنج روزه به پايان رسيد و عراقی‌ها به خواسته‌های ما تن دادند و ما هم مانند سایر اسرا وارد اردوگاه شدیم.

یوسف‌زاده با بیان اینکه نوشتن كار ساده‌ای نيست و افراد كمی به‌سراغ ثبت خاطرات خود از دوران اسارت رفته‌اند، درباره آثاری كه با موضوع آزادگان برای نوجوانان توليد و منتشر شده‌اند، تصریح کرد: در این زمینه کتاب‌هایی که برای گروه سنی نوجوان نوشته شده باشد، بسیار کمتر از آثار تولید شده برای بزرگسالان است. درحالی‌که بخش زیادی از آزادگان ما ۱۶ تا ۱۸ ساله‌ بودند. حتی در بین اسرا افرادی هم بودند که کمتر از ۱۶ سال سن داشتند. اینکه چگونه این نوجوانان توانسته‌اند سال‌های طولانی اسارت را تحمل کنند، درس‌های زیادی برای نوجوانان دارد. جای تأسف دارد که چرا نویسندگان راز این استقامت و موفقیت را ننوشته‌اند و به این مسئله نپرداخته‌اند.

نوجوانان از «آن ۲۳ نفر» و «اردوگاه اطفال» استقبال کردند

وی ادامه داد: البته من از عملکردم در این زمینه به‌واسطه نوشتن کتاب‌هایی مانند «اردوگاه اطفال» و «آن ۲۳ نفر» احساس رضایت خاطر دارم. این آثار هر چند برای گروه سنی بزرگسال نوشته شده اما مطالب به گونه‌ای روایت شده که مطالعه آن برای نوجوانان هم جذاب است، زیرا موضوعی که در هر دوی این کتاب‌ها به آن پرداخته شده، نوجوانان هستند. چه در «آن ۲۳ نفر» که موضوعش ۲۳ نوجوان ۱۳ تا ۱۸ ساله و «اردوگاه اطفال» که درباره ۴۰۰ نوجوان ۱۷ تا ۲۰ ساله است.

نویسنده کتاب «اردوگاه اطفال» به استقبال خوب نوجوانان از این دو کتاب اشاره کرد و افزود: کتاب‌ها را به گونه‌ای نوشتم که برای نوجوانان هم جذاب باشد. چون هم روزنامه‌نگار بودم و هم داستان‌‌نویس. به‌همین دلیل خود به خود روایت‌های من در این کتاب‌ها شبیه داستان و قصه شده و خوشبختانه نسل نوجوان هم توانستند به خوبی با آن‌‌ها ارتباط برقرار کنند.

آزادگان را به عنوان الگو به نوجوانان معرفی کنیم

یوسف‌زاده با بیان این موضوع که هرچه در این زمینه برای نوجوانان کار شود، ارزش دارد، تأکید کرد: بگذارید مثالی بزنم. امیر شاه‌پسندی، نوجوان ۱۶ ساله‌ای است که وقتی با یکی از افسران سنگدل عراقی که سابقه شکنجه در زندان‌های بغداد داشته، مواجه می‌شود و افسر عراقی می‌خواهد اعترافی از این نوجوان بگیرد، حتی با سوزاندن پاهایش با اتو هم نمی‌تواند از او اعتراف بگیرد و شکنجه را تحمل می‌کند و ۶ ماه در بیمارستان بستری می‌شود. وقتی نوجوانی داستان امیر شاه‌پسندی را می‌‌خواند و می‌بیند که یک نوجوان هم سن خودش این چنین رشادتی به خرج داده که به ازای رهایی خودش حاضر نشده دوستانش را بفروشد و شکنجه‌ها را تحمل می‌کند، روی او هم تأثیر می‌‌گذارد.

وی عنوان کرد: با کنکاش در زندگی افراد موفق می‌بینیم که اغلب در دوره نوجوانی تحت تأثیر یک قهرمان بوده‌اند. بنابراین چه بهتر که ما با معرفی آزادگان و نوشتن کتاب‌هایی از این دست، آن‌ها را به نوجوانان معرفی کنیم و بدانیم که این کتاب‌ها با استقبال خوبی از طرف نوجوانان مواجه می‌شود. نسل نوجوان طالب این گونه از کارهاست اما متأسفانه چیزی برای عرضه نداریم.

از همه نویسندگان انتظار داریم تا به این مسئله بپردازند

نویسنده کتاب «آن ۲۳ نفر» درباره دلایل کم‌توجهی نویسندگان به تولید آثاری در این زمینه برای نوجوانان، عنوان کرد: ما از همه نویسندگان انتظار داریم به این مسئله بپردازند؛ چه نویسندگان حوزه انقلاب و دفاع مقدس و چه سایر نویسندگان. حتی آن‌هایی که دلخوری‌هایی از نظام جمهوری اسلامی دارند نباید از کنار این مسئله به راحتی رد شوند، چرا که مسئله دفاع از آب و خاک ربطی به دولت یا حکومت ندارد. از سوی دیگر، در آینده نیاز به نسلی مقاوم، سلحشور و ذلت‌ناپذیر داریم و این امر درصورتی محقق می‌شود که بتوانیم قهرمانان را به عنوان الگو معرفی کنیم.

وی ادامه داد: در این زمینه منابع زیادی وجود دارد که می‌تواند برای نویسندگان الهام‌بخش باشد. تا به‌حال ده‌ها جلد کتاب از خاطرات آزادگان از سوی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان یا انتشارات سوره مهر منتشر شده که نویسندگان می‌توانند موضوعاتی را مناسب با سن نوجوانان استخراج کنند.

یوسف‌زاده در پایان گفت: اغلب آثاری که نوشته‌ام، مورد استقبال نوجوانان قرار گرفته است. مثلاً «لبخند در قفس» و «رنج شیرین» از کتاب‌هایی است که قبلاً منتشر شده و شامل مجموعه خاطرات من از اتفاقات شیرین و طنز اسارت است. درحال حاضر مشغول نوشتن جلد سوم خاطراتم هستم که تکمیل کننده «اردوگاه اطفال» و «آن ۲۳ نفر» است. پس از اتمام این کتاب‌ها، به تألیف کتاب‌هایی برای گروه سنی نوجوانان خواهم پرداخت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال