دوشنبه 31 شهریور 1399

قمی: هیئتی‌ها همواره اهل مراعات‌اند/ آن چیزی که ستاد ملی کرونا دستور بدهد، اجرا خواهد شد

محمد قمی
    -     کد خبر: 11683
    -     تاريخ انتشار : 1399/5/25|16:05
حجت‌الاسلام محمد قمی گفت: تأخیر در اعلام نهایی شیوه‌نامه‌، یک آفت بود و مشکلاتی را برای هیئت‌ها به‌وجود آورد. مجموعه‌هایی که قرار است برای عزاداری اقدام کنند، باید زمانی برای تصمیم‌گیری داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی روز شنبه ۲۵ مردادماه با حضور در برنامه «چاپ اول» درباره عزاداری ماه محرم گفت: ما در حال حاضر، با شرایط پیچیده‌ای مواجه هستیم. برای نهایی‌ شدن شیوه‌نامه‌ عزاداری محرم، محاسبات زیادی با کارشناسان مختلف صورت ‌گرفته است.

قمی تصریح کرد: تأخیر در اعلام نهایی شیوه‌نامه‌، یک آفت بود و مشکلاتی را برای هیئت‌ها به‌وجود آورد. مجموعه‌هایی که قرار است برای عزاداری اقدام کنند، باید زمانی برای تصمیم‌گیری داشته باشند.

وی با بیان اینکه مسئول نهایی کردن شیوه‌نامه، ستاد مقابله با کرونا است، افزود: ما سعی‌ کردیم تا تمام محاسبات، نکات و موارد کارشناسی را بیان کنیم و نهایتاً با قدرت به دنبال اجرای آن خواهیم بود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: تلاشمان این است که شیوه‌نامه اجرایی را به‌صورت موشن‌گرافیک و اینفوگرافیک در اختیار مردم قرار بدهیم. در فضای رسانه‌ای کم‌کاری صورت گرفته اما به تدریج روشن‌تر خواهد شد.

وی با بیان اینکه حس تبعیض و احساس دوگانه‌ای در عزاداری محرم وجود دارد، گفت: حسمان این است که برخورد دوگانه‌ای برای عزاداری محرم وجود دارد. اینکه چرا ممانعتی برای سفرها وجود نداشته و نظارت سختگیرانه در متروها و معابر عمومی به اندازه کافی دیده نمی‌شود. مردم به سواحل شمال کشور سفر می‌کنند و زندگی بسیاری از مردم را به خطر می‌اندازند اما ممانعتی صورت نمی‌گیرد. در پارک‌های تهران ازدحام زیادی دیده می‌شود یا بلیط‌های سینما به صورت نیم‌بها فروخته می‌شود اما به عزاداری که می‌رسد، نظارت سختگیرانه‌ اعمال می‌شود.

حجت‌الاسلام قمی ادامه داد: کادر وزارت بهداشت اعم از آقای نمکی و حریرچی و دیگران دغدغه محرم را دارند. تمام نگرانی‌شان هم این است که بدخواهان بخواهند عنوانی را الصاق کنند و تبعاتی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

وی با بیان اینکه هیئتی‌ها همواره اهل مراعات‌اند، گفت: آن چیزی که ستاد ملی کرونا دستور بدهد، اجرا خواهد شد. جای نگرانی نیست. آن که به خداوند ایمان دارد اگر پشت چراغ‌ قرمز هم باشد بیش از بقیه مراعات می‌کند. هیئت‌های مذهبی خودشان را ثابت کرده‌اند. هنگام بروز سیل و زلزله و غیره اولین نفراتی بودند که خودشان را به صحنه و میدان عمل رساندند.

قمی در پاسخ به این سؤال که مسئولیت نظارت بر اجرای شیوه‌نامه‌ها بر عهده چه نهادی است، گفت: عمده افراد در عزاداری امام حسین (ع) اهل مراعات‌اند، اما ستاد ملی کرونا کمیته‌ای را از میان مردم تعیین کرده است. اما اگر واقع‌بینانه نگاه کنیم، حجم برنامه‌ها آن‌قدر وسیع است که خود علاقه‌مندان سیدالشهدا(ع) نظارت کافی خواهند داشت. هر وقت کار را به مردم سپرده‌ایم، صدمه ندیده‌ایم. برای آن دسته از افراد محدودی که مراعات نمی‌کنند نیز کمیته‌هایی تشکیل شده تا برخورد لازم صورت بگیرد اما بیش از آن، می‌توانیم بر فرهیختگی مردم متدین حساب باز کنیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی درباره پویش‌ها و سامانه‌های خدماتی ویژه محرم عنوان کرد: سامانه‌ای معین شده تا منبری‌ها، مداحان مطرح و غیرمطرح در آن ثبت‌نام کنند. افرادی هم که می‌خواهند در خانه‌‌هایشان مراسم عزاداری برپا شود، در این سامانه ثبت‌نام می‌کنند و از مداحان و وعاظ بهره‌مند می‌شوند. امسال فرصتی به‌وجود آمده تا در منازل، روضه سیدالشهدا(ع) برپا شود.

وی در پایان با اشاره به فضای شهر در ماه محرم گفت: پروژه محرم، پروژه بزرگی است. به پهنای این کشور و در کوچه و خیابان‌هایش باید عزا اقامه شود. ما به قدر کافی فضاسازی صوتی و بصری خواهیم داشت. برخی‌ از اقدامات به نهادهای دولتی ما برمی‌گردد. مثلاً حوزه هنری سازمان تبلیغات، ارتباط و تعامل خوبی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری خواهد داشت، اما باز هم فضاسازی شهر به دست خود مردم است. وقتی ۳۰ یا ۴۰ میلیون ساختمان مدنظر قرار می‌گیرد، فقط بضاعت سازمان تبلیغات نیست اما در نهایت نهادها و بانیان مردمی به حد کفایت پرچم و وسایل در اختیار مردم قرار می‌دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال