شنبه 14 تیر 1399
نمایشگاه گروهی عکس «جنةالبقیع» افتتاح شد

باقری: درباره تخریب قبرستان بقیع توسط وهابیون روشنگری شود/ شاهرخ: تیر پیکان دشمن ارزش‌های ما را نشانه گرفته است

نمایشگاه عکس جنة البقیع
    -     کد خبر: 1167
    -     تاريخ انتشار : 1396/4/18|19:29
نمایشگاه گروهی عکس «جنةالبقیع» با حضور احسان باقری مدیر خانه عکاسان ایران حوزه هنری و جمعی از عکاسان کشور، یک‌شنبه ۱۸ تیرماه در حوزه هنری افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، احسان باقری مدیر خانه عکاسان ایران حوزه هنری در مراسم افتتاح نمایشگاه عکس «جنةالبقیع» با بیان اینکه غربت بقیع را حتی می توان در نمایشگاه هم احساس کرد، گفت: 8 شوال سالروز تخریب حرم بقیع است و فرصتی است که بتوان در مورد تخریب قبرستان بقیع توسط وهابیون روشنگری کرد تا گوشه‌هایی از این اتفاق تشریح و گفته شود.

وی ادامه داد: برگزار کنندگان این نمایشگاه دوستانی هستند که بدون حمایت، هر ساله و هم‌زمان با 8 شوال، این نمایشگاه را برگزار می کنند و در این مورد تلاش کرده‌اند. اسناد و عکس‌هایی را جمع آوری کرده‌اند و دغدغه داشته اند که در طول سال به یاد این موضوع باشند و تلاش کنند که مغفول نماند و درباره آن صحبت شود. امسال هم عکس‌های جدیدی به آرشیو نمایشگاه اضافه شده است.

باقری همچنین گفت: قرار بود نمایشگاه «جنةالبقیع» در تاریخ 8 شوال که سالروز تخریب حرم ائمه بقیع به دست وهابیون ثبت شده است، افتتاح شود. اما به دلیل هم‌زمانی جشنواره‌های «ترامپیسم» و «حقوق بشر امریکایی» در حوزه هنری، که به نوعی همین سیاست‌ها را زیر سوال می‌برند و همچنین به خاطر عدم هم‌پوشانی با برنامه‌های دیگر، این نمایشگاه را با یک هفته تاخیر برگزار می‌کنیم.

مدیر خانه عکاسان ایران حوزه هنری با اشاره به اینکه این نمایشگاه حرکت پایه‌ای است تا در این مورد حرف زده شود و روشنگری شود و افراد دغدغه مند در عظمت و مظلومیت ائمه (ع) و اهل بیت (ع) روشنگری کنند، عنوان کرد: برخی از عکس‌ها از عکاسان ناشناس است و برخی از عکس‌ها هم از آرشیو عکاسان خارجی تهیه شده است. در این نمایشگاه در کنار عکس‌های تاریخی، چندین عکس از کمال‌الدین شاهرخی و منوچهر یگانه دوست از عکاسان پیش‌کسوت از مراسم حج و ابنیه مکه و مدینه به نمایش گذاشته می شود. عکس های استاد یگانه متعلق به ۶۰- ۷۰ سال گذشته است که از منطقه بقیع گرفته شده است. همچنین در این نمایشگاه پوستری از قدیمی‌ترین عکس‌های حرم بقیع  و فیلم مستندی با همین موضوع آماده شده است تا به مخاطبان ارائه شود.

 

ابراهیمی از دیگر عکاسان و برپاکنندگان این نمایشگاه نیز در سخنانی با بیان اینکه نمایشگاه «جنة البقیع» سومین نمایشگاهی است که برگزار می‌کنیم، اظهار کرد: البته نمایشگاه‌هایی که در سال‌های گذشته برپا شده با عنوان بهشت بقیع بوده‌اند. اسناد ارائه شده در این نمایشگاه حاصل 10 سال کار تحقیقی و پژوهشی است. برخی تصاویر هم تصاویر روز است که از محل بقیع و شهر مدینه به ثبت رسیده است.

وی افزود: از میان 3 هزار سند تاریخی که طی 10 سال گذشته با این موضوع جمع آوری کرده‌ایم، 8 سند را در این نمایشگاه رونمایی کرده‌ایم و یکی از این اسناد تازه، سند فتوای مفتی‌های عربستان برای تخریب بقیع است. تصاویر دیگری هم از شهر مدینه منوره در این نمایشگاه ارائه شده که به لحاظ تاریخی تازه هستند.

عکس حافظه تاریخ و روشنگر است

کمال الدین شاهرخ عکاس پیش‌کسوت حاضر در این مراسم نیز گفت: جای منوچهر یگانه دوست و استاد پیش‌کسوت عکاسی در این نمایشگاه خالی است، اگر ایشان برخی عکس‌ها را در گذشته تهیه نکرده بود، این آرشیو را نداشتیم که مقایسه کنیم. عکس، حافظه تاریخ و روشنگر است.

وی با بیان اینکه امروز شاهد هستیم که تیر پیکان دشمن اهل بیت (ع) ارزش های ما را نشانه گرفته است، عنوان کرد: در گذشته نیز مناسبات ما با عربستان به این شکل نبوده است که بتوانیم به راحتی از بقاع متبرکه ائمه و اهل بیت (ع) عکاسی کنیم. برای من این توفیق ایجاد شد که در دهه‌های گذشته از این اماکن عکاسی کنم و امروز آن تصاویر، با تصاویر روز مقایسه شود و میزان خسارت هایی که بر بقاع متبرکه وارد شده مشاهده شود.

شاهرخ تصریح کرد: اگر حکام عربستان دستشان می‌رسید و می‌توانستند، ابایی از اینکه بارگاه پیامبر اسلام (ص) را هم تخریب کنند نداشتند و این موضوع نشان می‌دهد که آن‌ها مشکلشان تنها با شیعیان نیست و با اهل سنت هم اختلاف دارند. وقتی درب قبرستان بقیع باز می‌شود همه ابراز ارادت خود را نشان می‌دهند. تصاویری که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته تلاش دارد تا سیر تاریخی تخریب‌ها و اسناد موجود در این زمینه را به نمایش بگذارد.

نمایشگاه گروهی عکس «جنةالبقیع» یک‌شنبه، 18 تیرماه ساعت 16 در حوزه هنری افتتاح شد و علاقه‌مندان می توانند از دوشنبه، 19 تیرماه الی 26 ماه جاری از ساعت 9 صبح الی 18 عصر در محل گالری شماره یک خانه عکاسان ایران واقع در خیابان سمیه، تقاطع حافظ، حوزه هنری، از این نمایشگاه بازید کنند.

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال