پنج شنبه 3 مهر 1399

صداقت: روابط حبابی در روزگار کرونایی شادی‌آفرین است

کامران صداقت
    -     کد خبر: 11660
    -     تاريخ انتشار : 1399/5/20|13:37
سرویس : استانها
نشست پژوهشی با موضوع «چگونه در روزگار کرونایی شاد و آرام زندگی کنیم» در آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست پژوهشی با موضوع «چگونه در روزگار کرونایی شاد و آرام زندگی کنیم» با حضور و سخنرانی دکتر کامران صداقت متخصص و مشاور علوم رفتاری و اجتماعی به صورت لایو در فضای مجازی برگزار شد.

کامران صداقت در ابتدا به مدیریت بحران و یا جامعه‌شناسی حادثه اشاره کرد و گفت: جامعه‌شناسی حادثه در برهه‌ای از زمان رخ می‌دهد و تمامی مرددم را درگیر می‌کند نه گرفتار.

وی ادامه داد: در درگیری عمومی بحث اصلی کنترل است و در این زمینه بایستی آرامش خود را حفظ و تلاش کنیم برای زیستن، و لازمه زیستن نیز شادکامی ایجاد کردن به‌صورت ملایم است.

وی با بیان اینکه شادی متضاد غم نیست بلکه حفظ زندگی موجود است، افزود: در این ایام که همه درگیر بیماری کرونا هستیم بایستی شاد زندگی کنیم و از آنجایی که شادی مسری است لذا باید آن را به دیگران نیز انتقال دهیم. همچنانکه ترس از کرونا به‌راحتی در جامعه تکثیر می‌شود و همه از آن می‌ترسند، بایستی شادی را نیز منتقل کنیم تا همه شاد زندگی کنیم.

صداقت افزود: از مصادیقی که ما را از شاد زیستن محروم می‌کند، قرار گرفتن ما در معرض اطلاعات انبوه در خصوص این بیماری است، لذا باید خود را در معرض بمباران این نوع اطلاعات قرار ندهیم و استفاده از فضای مجازی را مدیریت کنیم تا کمتر در معرض این اطلاعات قرار بگیریم.

این پژوهشگر مسائل اجتماعی در ادامه خاطرنشان کرد: در خصوص این بیماری باید به جای قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی، به مفهومی بالاتر از آن برسیم و آن حباب اجتماعی و روابط حبابی است؛ کاری که ایتالیا آن را در پیش گرفت.

وی در خصوص روابط حبابی گفت: در این نوع روابط ما دامنه ارتباط را به‌طور کامل قطع نمی‌کنیم، بلکه با افراد خاصی این رابطه را حفظ می‌کنیم که به آن حصار اجتماعی نیز می‌گویند. این حصار اجتماعی ناخوآگاه شادی ایجاد می‌کند و شادی‌آفرین است.

صداقت برای دست یافتن به شادی در روزگار کرونایی گفت: باید بهداشت فردی خود را حفظ کنیم و در کنار آن باید به سلامت روانی خود اهمیت بدهیم و توجه کنیم به کسی که کرونا گرفته، او را از خود طرد نکنیم و به او به چشم قاتل نگاه نکنیم.

وی اظهار داشت: هر کس در هر جایگاهی که باشد باید به محیط خود رسیدگی کند، در نهایت با رعایت بهداشت فردی بهداشت اجتماعی هم رعایت می‌شود.

وی همچنین برای رسیدن به شادی و آرام زیستن، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به صورت بسیج عمومی تأکید کرد.

وی در پایان عبادت و دعا کردن، دوری از فضای مجازی، فرار از روزمرگی و تنوع بخشیدن به زندگی، تغذیه خوب و ورزش کردن و خواب به موقع را لازمه شاد زیستن و رسیدن به آرامش عنوان کرد.  

گفتنی است، نشست پژوهشی با موضوع «چگونه در روزگار کرونایی شاد و آرام زندگی کنیم» به همت واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال