پنج شنبه 3 مهر 1399

غدیر خم؛ واقعه بزرگی که همت سینماگران را به مرحله اجرا می‌طلبد


غدیر خم
    -     کد خبر: 11648
    -     تاريخ انتشار : 1399/5/18|08:58
واقعه بزرگ غدیر خم چه به لحاظ محتوای تاریخی، چه به لحاظ فرم ساختاری همه آنچه را که سینما از قصه و روایت نیاز دارد، در خود داراست و فقط همت سینماگرانی را می‌طلبد که آن را به مرحله اجرا برسانند.

پایگاه خبری حوزه هنری، مریم اکبرلو؛

غدیر خم یکی از بنیان‌های اجتماعی جامعه اسلامی است و فرهنگ اجتماعی جامعه مسلمان وابسته به مفهومی است که ما از واقعه غدیر استنباط می‌کنیم. برای مثال، همبستگی مردم و ارتباط درونی که آن‌ها با رهبری دارند با مفهوم ولایت به‌هم گره خورده است.

حالا نکته مغفول مانده مهم این است که قالب‌های مختلف هنری باید به چنین واقعه عظیمی توجه ویژه داشته باشند، که ندارند! درباره کارکرد هنر در پرداختن به چنین موضوعاتی همین اندازه بس که بگوییم هیچ حوزه‌ای به اندازه هنر قادر نیست تصویرگر مناسبی برای زیبایی‌های غدیر باشد. مفهوم ولایت تنها در تشیع مورد توجه نیست، البته اگر اندیشه‌های اهل تسنن را بررسی کنیم درمی‌یابیم ولایت یک مفهوم محوری است، پس از این معنا حتی می‌توان در جهت وحدت جهان اسلام هم بهره گرفت. با توجه به اینکه ایران تنها کشور شیعه است که سینما را به مفهوم کامل و حرفه ای و صنعتی دارد.

همچنین یکی از حوزه‌هایی مهم اندیشه به بحث انتظار بازمی‌گردد که قادر است تصویرگر گوشه‌ای از عظمت غدیر و ولایت آن باشد. این حوزه جدا از عظمت موضوع جذابیتی دارد که می‌شود بر مبنای آن آثار سینمایی فراوانی تولید کرد. مسئله ای که سال‌هاست از آن غفلت کرده‌ایم. سینمای ایران به عنوان یک کشور تاریخی اسلامی یکی از قوی‌ترین بن‌مایه‌های داستانی را در خود دارد، چیزی که هالیوود با یک صدم چنین واقعه‌ای، با ایجاد لایه‌های دروغین و پرپروگاندا، نقش و رنگ‌های جادویی می‌آفریند و قهرمان سازی می‌کند، اما سینماگران ما سال‌هاست به راحتی از کنار چنین عظمتی رد شدند و به جای استفاده از این گنج‌های موضوعی دست‌آویز کپی‌برداری از سینمای غرب شده‌اند.

سینمای ایران با وجود داشتن چنین مفاهیم عمیق و مستند و ریشه‌دار و تصویرمحوری، هیچ وقت نباید از مشکل کمبود فیلم‌نامه رنج ببرد که می‌برد. سینماگران ما تا چنین مفاهیم ارزنده‌ای را به حد کمال و نهایت نرسانده است و از زوایای مختلف به این واقعه باشکوه و چند وجهی نپرداخته‌اند، اگر تندروی نباشد، باید بگوییم اصلاً نباید سراغ سایر مفاهیم بیگانه بروند، که می‌روند و … داستانی که مفصل است.

در کل واقعه بزرگ غدیر خم چه به لحاظ محتوای تاریخی چه به لحاظ فرم ساختاری همه آنچه را که سینما به عنوان یک هنر صنعت فراگیر، از قصه و روایت نیاز دارد، در خود داراست و فقط همت سینماگرانی را می طلبد که آن را به مرحله اجرا برسانند.

البته در پایان این نکته مهم را فراموش نکنیم که همیشه پرداختن به موضوعات دینی با یک خطر جدی روبه‌رو است و آن هم تصویرسازی نادرست از این دست موضوعات است که خدایی نکرده باعث می‌شود مخاطب نسبت به این قبیل موضوعات شعارزده و دلزده شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال